Reklama

Kościół

Ziemia Święta: biskupi żądają poszanowania prawa do wody

Biskupi katoliccy z Ziemi Świętej wezwali Izrael do poszanowania prawa Palestyńczyków do wody. Podczas gdy Izraelczycy „bez przerwy mają dostęp do bieżącej wody”, setki tysięcy Palestyńczyków, „zwłaszcza w miesiącach letnich muszą zmagać się z poważnym jej niedostatkiem”, a niekiedy z całkowitym jej brakiem, stwierdza ogłoszone 19 sierpnia oświadczenie w tej sprawie komisji episkopatu „Justitia et Pax”.

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Karol Porwich/Niedziela

Dokument podkreśla, że Izrael sprawuje ścisłą kontrolę nad wszystkimi zasobami wodnymi w Palestynie i nie poczynił postępów w zakresie rozbudowy i utrzymania infrastruktury wodnej. Oprócz drastycznego niedoboru prowadzi to również do pogorszenia jakości dostępnej wody – zaznaczyli biskupi.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla kilkudziesięciu wspólnot „pozbawionych przez władze izraelskie możliwości podłączenia do istniejącej już sieci wodnej” oraz dla osób pracujących w rolnictwie na obszarach wiejskich. Są oni zmuszeni kupować wodę prywatnie, ponosząc znaczne koszty, a ponieważ wielu z nich nie było na to stać, musieli zrezygnować ze swoich gruntów rolnych.

Podziel się cytatem

Komisja biskupów zarzuciła Izraelowi, że nie przestrzega prawa do wody i rozwija swoją politykę osadniczą. Na przykład władze mogą przejąć porzucone z powodu braku wody ziemie. Ponadto niszczenie cystern przez armię lub osadników żydowskich „prowadzi do wyludnienia, często na terenach, na których Izrael chce zwiększyć obecność osadników”. Rząd tego państwa musi zająć się sprawą podstawowej ludzkiej potrzeby, jaką jest woda i „pozwolić mieszkańcom Palestyny budować cysterny oraz naprawiać te zniszczone, aby można było zbierać wodę deszczową i przechowywać zakupioną”, czytamy w dokumencie komisji „Justitia et Pax” w Ziemi Świętej.

2022-08-20 15:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przeniesiony na maj

Z powodu pandemii koronawirusa obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostały przeniesione ze stycznia na maj. Ogłosił to o. Frans Bouwen, przewodniczący komisji ds. kontaktów ekumenicznych Zgromadzenia Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej.

- Ograniczenia nałożone z powodu pandemii COVID-19 uniemożliwiają w Jerozolimie tradycyjne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021. Dlatego, w nadziei na poprawę sytuacji, obchody zostały przełożone na maj, w okresie Pięćdziesiątnicy – ogłosił o. Bouwen. Wyjaśnił jednocześnie, że „ekumeniczne nabożeństwa i spotkania nie mogą być zastąpione celebracjami wirtualnymi online”.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję