Reklama

Kościół

Diecezjalnie, parafialnie, z biskupem - pielgrzymki rowerowe na Jasną Górę

Ostatni kilometr na Jasną Górę jest najpiękniejszy - zgodnie przekonują uczestnicy pielgrzymek rowerowych, których dziś dotarło kilka. Wśród nich aż 360 rowerzystów reprezentowało diecezję kielecką, ponad 370 km wykręcili pątnicy „Od Stasia do Maryi”, czyli z Przasnysza, a z Tomaszowa Mazowieckiego przyjechał też bp Marek Marczak.

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Rowerowa

Karol Porwich/Niedziela

10. Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej odbyła się pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”. To jedna z większych takich grup, przed pandemią przyjeżdżało ok. pół tysiąca osób, teraz ponad 360. Tradycyjnie pielgrzymka odbyła się z wątkiem dobrych uczynków, a szczególnie w tym roku towarzyszyła jej modlitwa o pokój. - Pielgrzymka od 8-latków do prawie 80-latków - tak można powiedzieć o rozpiętości wiekowej.

Wiesława przyjechała po raz pierwszy zachęcona opowieściami przyjaciół. - To dobra forma pielgrzymowania, umożliwia też odbycie tych rekolekcji w drodze także osobom, które pracują i nie zawsze mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop - zauważyła pątniczka i dodała, że już ma w planie powtórzyć pielgrzymkę za rok i zachęcić innych.

Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski.

Rowerowe rekolekcje w drodze pątników z Przasnysza koncentrowały się wokół hasła pielgrzymki „Od Stasia do Maryi”, bo pochodzą z diec. płockiej, której patronem jest św. Stanisław Kostka. A nieopodal ich miejscowości leży Rostkowo, czyli miejsce urodzin świętego. W ciągu 6 dni trasę ponad 370 km z kościoła farnego św. Wojciecha w Przasnyszu, w którym w 1550 roku ochrzczono św. Stanisława Kostkę, na Jasną Górę pokonało 55 osób, jedna trzecia po raz pierwszy.

- Wspólna modlitwa, codzienna Eucharystia, trud pokonywany wspólnie, bo jeden drugiemu pomaga, to nas łączy i umacnia - powiedziała Luiza Dawidziuk, kierownik przasnyskiej pielgrzymki.

Podziel się cytatem

Reklama

Natomiast ze 150 pątnikami z Tomaszowa Mazowieckiego przyjechał także bp Marek Marczak, biskup pomocniczy arch. łódzkiej. - Taryfy ulgowej nie było, za to wielki przywilej, że mogłem jechać ze wszystkimi - powiedział bp Marczak. To nie pierwsza jego pielgrzymka rowerowa do Częstochowy, bo jak zauważył, „jest ich coraz więcej, a pasterz ma iść razem… lub jechać”. - Każdy powinien iść do Boga lub jechać, ważne, żeby we właściwym kierunku – dodał.

To 10 pielgrzymka tomaszowska. Przejechali 130 km w jeden dzień, jutro także rowerami wrócą do domu.

2022-08-20 19:46

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wydział Duszpasterski zaprasza na pielgrzymkę rowerową do Barda

[ TEMATY ]

Bardo

Pielgrzymka Rowerowa

Ks. Mirosław Benedyk

Pielgrzymi przed świdnicką katedrą

Pielgrzymi przed świdnicką katedrą

Wspólna pielgrzymka rowerowa stanowi dobrą okazję do podziękowania za dary otrzymane w trakcie wakacyjnego odpoczynku i nie tylko. Rowerzyści dojadą do Barda i dołączą do uczestników epilogu XVIII Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej na Jasną Górę.

Pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie wyruszy w sobotę, 9 października o godz. 7:30 spod placu przed świdnicką katedrą. Uczestnicy pokonają około 100 kilometrów w obydwie strony. Powrót do domu planowany jest w godzinach popołudniowych.

CZYTAJ DALEJ

Reguły żywej wiary

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Jestem tzw. przeciętnym katolikiem. Nigdy nie odszedłem daleko od Kościoła i staram się żyć w miarę poprawnie. Często jednak zazdroszczę niektórym wierzącym, że ich wiara jest bardzo żywa, że mają w sobie tak dużo radości i entuzjazmu. Ożywiam się duchowo przy okazji wielkich świąt czy wydarzeń religijnych, ale wystarczy kilka dni, aby moja wiara stała się znowu taka nijaka. Czy mógłby mi Ksiądz podać jakieś reguły, które pomogą ożywić moją wiarę? Męczy mnie czasem taka przeciętność w wierze.
Michał

CZYTAJ DALEJ

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 18:48

[ TEMATY ]

szkoła

kongres

edukacja

chrześcijanie

redakcja Niedzieli

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się dyskusją panelową na temat komunikacji w sytuacjach trudnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję