Reklama

Inauguracja zajęć w Studium Życia Rodzinnego

Niedziela częstochowska 41/2002

15 września br. rozpoczęły się zajęcia w Studium Życia Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Od ponad dwudziestu już lat tradycyjnie odbywają się one w trzecią niedzielę miesiąca; obejmują studentów I i II roku. Rok III, dyplomowy, pracuje odrębnym kursem.
Zajęcia plenarne poprzedzone były Eucharystią sprawowaną przez dyrektora Studium - ks. dr. Jana Wilka. Ksiądz Dyrektor wygłosił też konferencję ascetyczną. Dotyczyła ona m.in. formacji małżonków i rodziców. Dzisiaj wiele osób rozpoczyna życie małżeńskie będąc do niego nieprzygotowanymi. Małżeństwo i rodzina to powołanie, którym Pan Bóg nas obdarza. To droga do świętości. Służba życiu to pierwsze wezwanie małżonków, zaś odpowiedzialne rodzicielstwo jest najważniejszym i fundamentalnym zadaniem dla przyszłych doradców. Rodzina ma służyć społeczeństwu i Kościołowi.
Po krótkiej przerwie przedpołudniowe wykłady wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk, przedstawiając naukę Pisma Świętego o małżeństwie i rodzinie. Według zamysłu Bożego małżeństwo to piękny związek miłości mężczyzny i kobiety, dwojga ludzi nawzajem uzupełniających się.
Ks. prof. dr hab. Jan Związek przedstawił nauczanie Ojców Kościoła o małżeństwie i rodzinie. W I-II wieku po Chrystusie elementami kościołotwórczymi w rodzinie były: Pismo Święte, modlitwy, uczestnictwo we Mszy św. oraz przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa. Domem modlitwy był wówczas dom chrześcijański. Jan Chryzostom określił rodzinę jako Mały Kościół.
Św. Augustyn zaś twierdził, iż ojciec rodziny jest jak biskup, troszczący się o sprawy religijne w rodzinie. Małżeństwo powinno odznaczać się jednością i nierozerwalnością, tak jak istnieje więź między Chrystusem i Kościołem. Na świętość małżeństwa wskazują Ojcowie Kościoła twierdząc: "Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela". W chrześcijańskiej rodzinie realizował się Kościół Wiary. Znany był traktat Tertuliana O godności kobiet. Ojcowie Kościoła zalecali, by chrześcijanie nie wchodzili w związki małżeńskie z poganami, bowiem małżeństwo ma być źródłem uświęcenia oraz jedności i powinno być zawierane w Panu, monogamiczne.
Z kolei mgr lic. Halina Skuza omówiła Życie płciowe człowieka i jego realizację w małżeństwie. Każdy człowiek z natury jest istotą płciową. Płeć biologicznie i anatomicznie określona jest w chwili poczęcia. Może być ona rozpatrywana jako genetyczna, gonadalna, hormonalna, psychologiczna, somatyczna i popędowa. Aktywność seksualna jest regulowana hormonalnie. Życiem płciowym człowieka kieruje psychika. Płciowość jest cennym darem danym człowiekowi, ale i zadanym. Jest to dar nie tylko w aspekcie przekazywania życia, ale i w aspekcie życiowej wspólnoty małżonków, ich wzajemnej miłości, życzliwości i pomocy.
Na zakończenie dnia miały miejsce seminaria naukowe w grupach. Seminarium z duszpasterstwa rodzin poprowadził ks. dr Jan Wilk, z poradnictwa rodzinnego mgr lic. Halina Skuza - diecezjalny doradca życia rodzinnego oraz mgr Anna Mazurczak. Zaplanowano także konsultacje indywidualne na najbliższy miesiąc. W przerwie obiadowej studenci mieli możliwość zaopatrzenia się w dokumenty Kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny, jak i literaturę przedmiotu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję