Reklama

Inauguracja zajęć w Studium Życia Rodzinnego

Niedziela częstochowska 41/2002

15 września br. rozpoczęły się zajęcia w Studium Życia Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Od ponad dwudziestu już lat tradycyjnie odbywają się one w trzecią niedzielę miesiąca; obejmują studentów I i II roku. Rok III, dyplomowy, pracuje odrębnym kursem.
Zajęcia plenarne poprzedzone były Eucharystią sprawowaną przez dyrektora Studium - ks. dr. Jana Wilka. Ksiądz Dyrektor wygłosił też konferencję ascetyczną. Dotyczyła ona m.in. formacji małżonków i rodziców. Dzisiaj wiele osób rozpoczyna życie małżeńskie będąc do niego nieprzygotowanymi. Małżeństwo i rodzina to powołanie, którym Pan Bóg nas obdarza. To droga do świętości. Służba życiu to pierwsze wezwanie małżonków, zaś odpowiedzialne rodzicielstwo jest najważniejszym i fundamentalnym zadaniem dla przyszłych doradców. Rodzina ma służyć społeczeństwu i Kościołowi.
Po krótkiej przerwie przedpołudniowe wykłady wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk, przedstawiając naukę Pisma Świętego o małżeństwie i rodzinie. Według zamysłu Bożego małżeństwo to piękny związek miłości mężczyzny i kobiety, dwojga ludzi nawzajem uzupełniających się.
Ks. prof. dr hab. Jan Związek przedstawił nauczanie Ojców Kościoła o małżeństwie i rodzinie. W I-II wieku po Chrystusie elementami kościołotwórczymi w rodzinie były: Pismo Święte, modlitwy, uczestnictwo we Mszy św. oraz przyjmowanie Ciała i Krwi Chrystusa. Domem modlitwy był wówczas dom chrześcijański. Jan Chryzostom określił rodzinę jako Mały Kościół.
Św. Augustyn zaś twierdził, iż ojciec rodziny jest jak biskup, troszczący się o sprawy religijne w rodzinie. Małżeństwo powinno odznaczać się jednością i nierozerwalnością, tak jak istnieje więź między Chrystusem i Kościołem. Na świętość małżeństwa wskazują Ojcowie Kościoła twierdząc: "Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela". W chrześcijańskiej rodzinie realizował się Kościół Wiary. Znany był traktat Tertuliana O godności kobiet. Ojcowie Kościoła zalecali, by chrześcijanie nie wchodzili w związki małżeńskie z poganami, bowiem małżeństwo ma być źródłem uświęcenia oraz jedności i powinno być zawierane w Panu, monogamiczne.
Z kolei mgr lic. Halina Skuza omówiła Życie płciowe człowieka i jego realizację w małżeństwie. Każdy człowiek z natury jest istotą płciową. Płeć biologicznie i anatomicznie określona jest w chwili poczęcia. Może być ona rozpatrywana jako genetyczna, gonadalna, hormonalna, psychologiczna, somatyczna i popędowa. Aktywność seksualna jest regulowana hormonalnie. Życiem płciowym człowieka kieruje psychika. Płciowość jest cennym darem danym człowiekowi, ale i zadanym. Jest to dar nie tylko w aspekcie przekazywania życia, ale i w aspekcie życiowej wspólnoty małżonków, ich wzajemnej miłości, życzliwości i pomocy.
Na zakończenie dnia miały miejsce seminaria naukowe w grupach. Seminarium z duszpasterstwa rodzin poprowadził ks. dr Jan Wilk, z poradnictwa rodzinnego mgr lic. Halina Skuza - diecezjalny doradca życia rodzinnego oraz mgr Anna Mazurczak. Zaplanowano także konsultacje indywidualne na najbliższy miesiąc. W przerwie obiadowej studenci mieli możliwość zaopatrzenia się w dokumenty Kościoła dotyczące małżeństwa i rodziny, jak i literaturę przedmiotu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus - patronka misji

Przed swoją śmiercią św. Teresa (1873-1897) przyrzekła, że będzie z nieba „spuszczać deszcz róż”. Dlatego ikonografia przedstawia Świętą z naręczami róż, które oznaczają łaski, jakie za jej wstawiennictwem ludzie otrzymują. Te właśnie niezwykłe łaski stały się przyczyną popularności Świętej w świecie, oraz tak rychłego wyniesienia do chwały ołtarzy. W roku 1923 papież Pius XI ogłosił ją błogosławioną, a już dwa lata później wpisał ją uroczyście do katalogu świętych. W roku 1944 papież Pius XII ogłosił św. Teresę drugą, obok Joanny d´Arc, patronką Francji. W roku 1947, w 50-lecie śmierci św. Teresy, odbyła się we Francji wielka peregrynacja relikwii Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję