Reklama

Święto Wielkiej Miłości

14 września to Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Kościół obchodzi ten dzień bardzo uroczyście. Krzyż jest przecież dla nas wszystkich symbolem bezgranicznej miłości Boga. Jak mówi św. Paweł, dla nas, którzy wierzymy, jest krzyż mocą i mądrością Bożą, jest miejscem objawienia się Jego potęgi wbrew wszystkiemu.

Tę datę szczególnie uroczyście przeżywa wspólnota parafialna kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tak jak w latach poprzednich, już na kilka dni przed świętem wierni trwali na modlitewnym czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem. W sobotę, 14 września, około godziny 17.30 wokół kościółka Pana Jezusa Konającego, mimo padającego deszczu, parafianie gromadzili się, aby przeżywać wspólnie święto swego kościoła. Proboszcz ks. Zdzisław Gilski, od tego roku ma dodatkowy powód do radości. Wespół z parafianami cieszy się obecnością w swym kościele relikwii Krzyża Świętego.
Punktualnie o 18.00 przedstawiciele Rady Parafialnej wspólnie z reprezentacją młodzieży, przywitali chlebem i solą przybyłego na uroczystość abp. Stanisława Nowaka. Po pasterskich słowach powitania, zgromadzeni wraz z liczną grupą kapłanów, przedstawicielami żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych Częstochowy, przeszli w procesji do głównego miejsca uroczystości, kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Kulminacją sobotnich modlitw była Eucharystia, którą sprawował Metropolita Częstochowski. Już na jej początku ks. prał. Kazimierz Najman, dziekan dekanatu świętokrzyskiego odczytał dekret abp. Stanisława Nowaka ustanawiający przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie Bractwo Krzyża Świętego. Powołanie Bractwa związane jest, jak nadmienił w swym dekrecie Ksiądz Arcybiskup, z obecnością w kościele relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego. Jego zdaniem będzie to służyło pogłębianiu i rozwojowi czci Krzyża Świętego oraz ukazywaniu Go wiernym jako źródła nadziei, narzędzia odkupienia nas wszystkich. W homilii abp Stanisław Nowak przekazał wiernym: "Prawdę i tajemnicę Krzyża". Mówił o historii i tradycji święta Podwyższenia Krzyża, o tym jak ważne jest, aby nie poddać się w prowadzonej w świecie i Polsce "walce o Krzyż". Odnosząc się do pobytu Ojca Świętego w Polsce wskazał Metropolita na Krzyż, jako źródło Bożego Miłosierdzia, któremu Jan Paweł II zawierzył w łagiewnickim sanktuarium cały świat. "Módlmy się więc do miłosiernego Boga, patrzmy stale w stronę Krzyża i powtarzajmy za św. Faustyną Jezu, ufam Tobie" - zakończył Kaznodzieja. Swą radość i wdzięczność przekazał wszystkim biorącym udział w tegorocznych uroczystościach odpustowych ks. Zdzisław Gilski, dziękując im gorąco za przybycie. Szczególne podziękowania wraz z imieninowymi życzeniami od całej wspólnoty parafialnej przekazał Ksiądz Proboszcz abp. Stanisławowi Nowakowi.
Skończyła się uroczysta Msza św. Kościół pustoszał. Wracając do swych domów zabrali ze sobą "parafianie od Świętego Krzyża" słowa nadziei płynące z Krzyża. Oby starczyło im woli czerpania z nich siły na każdy dzień, tej tak trudnej przecież, dzisiejszej rzeczywistości.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję