Reklama

Kościół

Jasna Góra: przygotowania do uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Na Jasnej Górze ten tydzień to czas tzw. drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego, tym razem związanego z obchodzonym 26 sierpnia świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Na ten odpust przybędą kolejne tysiące pieszych pielgrzymów, głównie z pobliskich miejscowości - arch. łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, choć nie zabraknie też pątników z daleka, bo podążających np. z Tarnowa.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Tarnowska pielgrzymka zaliczana jest od lat do jednej z najliczniejszych w kraju. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskiej) jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach polskiego narodu, dlatego w uroczystościach udział bierze także Episkopat Polski. Zgodnie ze zwyczajem w wigilię święta, 25 sierpnia, odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00.

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas 9 dni duchowych przygotowań. Wieczorem odprawiana jest Msza św. nowennowa, podczas której głoszone są okolicznościowe kazania. Pierwszą część nowenny poprowadził bp Michał Janocha z Warszawy, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

Przypomniał, że „Maryja łączy Wschód i Zachód”, co ma szczególną wymowę wobec toczącej się wojny. - Geneza Ikony jest wschodnio chrześcijańska, książę Opolczyk przywiózł ją z zamku w Bełzie, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wcześniej być może była w Kijowie lub w któryś z ważnych grodów ruskich, tam gdzie dzisiaj jest straszliwa wojna. Trudno więc o tym zapomnieć i nie błagać o kres tej wojny i o wolność dla Ukrainy - zauważył warszawski biskup pomocniczy.

Na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej przybędą kolejne tysiące pielgrzymów: pieszych i rowerowych. W tzw. drugim szczycie pielgrzymkowym najwięcej grup wejdzie 24 i 25 sierpnia (środa-czwartek). To głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale będą też diecezjalne kompanie: łódzka, tarnowska czy Pielgrzymka Zagłębiowska (diec. sosnowieckiej). W sobotę dotarły już pielgrzymki: opolska i gliwicka. Każdego dnia przybywają też mniejsze grupy, jak „halembska” czy „wolbromska”.

Dotrze nawet pielgrzymka na rolkach. Ona przyjedzie z Warszawy z parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na Bemowie, w czwartek (25 sierpnia) ok. godz.15.00.

Reklama

Przybywające na odpust 26 sierpnia pielgrzymki są bardzo różnorodne, wyróżniają je emblematy, parafialne proporce, sztandary, idą w nich druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, orkiestry dęte czy przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich.

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w radości po pandemicznej przerwie i z wielkim błaganiem o zatrzymanie wojny - pokój na Ukrainie.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej główna Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.

Tego dnia modlitwa rozpocznie się na Szczycie już o godz.10.00 błaganiem za Ojczyznę.

O godz.19.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem wiernych Częstochowy, bowiem Matka Boża Jasnogórska jest też patronką arch. częstochowskiej.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze, 25 sierpnia, będzie proces synodalny Kościoła w Polsce. „Biskupi poczynią refleksję nad diecezjalnym i krajowym etapem Synodu o synodalności Kościoła, ogłoszonym przez papieża Franciszka” - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

Dodał, że w określonym przez Stolicę Apostolską terminie została przygotowana synteza krajowa, którą wysłano do Sekretariatu Synodu w Watykanie. Zostanie ona zaprezentowana 25 sierpnia na Jasnej Górze podczas specjalnej konferencji prasowej o godz. 12.30 w Kaplicy Różańcowej.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z archikatedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Zwyczaj procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

2022-08-23 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka inna niż zwykle

Pielgrzymi z archidiecezji częstochowskiej są wierni wieloletniej tradycji i w tym roku również przybędą do Czarnej Madonny. Jak w czasie pandemii będzie wyglądało ich pielgrzymowanie?

Z przyczyn epidemiologicznych i nałożonych obostrzeń tegoroczne rekolekcje w drodze z regionów: częstochowskiego, radomszczańskiego, wieluńskiego i zawierciańskiego będą przeżywane z zachowaniem reżimu sanitarnego, w mniejszej liczbie, w formie sztafety lub autokarami, a niektóre z nich nie odbędą się. Wówczas wierni są zachęcani do pielgrzymowania indywidualnego albo w małej grupie organizowanej nie przez parafię.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Blisko z babciami i dziadkami

2023-02-08 09:12

Agnieszka Dziarmaga

Bliskość dziadków, babć i ich wnuków – tę atmosferę odczuwano w Pińczowie, podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka z podopiecznymi pińczowskiej Fundacji Złote Serce – uczniami i przedszkolakami z niepełnosprawnościami. Spotkanie (20 stycznia) zaproponował i w nim uczestniczył bp Marian Florczyk, któremu, jak podkreślał w rozmowie z Niedzielą, leży na sercu los seniorów.

Pamiętajmy o seniorach

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję