Reklama

Rodzina bastionem ludzkości - II Częstochowskie Dni Rodziny

Od 11 do 15 września trwały w Częstochowie II Dni Rodziny. Hasłem codziennych spotkań były słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: "Rodzina jest bastionem ludzkości". Tak jak w roku ubiegłym, tak i tym razem organizatorami Dni były katolickie ruchy i stowarzyszenia rodzinne działające na terenie naszej archidiecezji.

Niedziela częstochowska 41/2002

Środa, 11 września

Tegoroczne Dni rozpoczęła uroczysta Msza św. sprawowana przez metropolitę częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. Do licznie zgromadzonych w archikatedrze Świętej Rodziny, Arcypasterz zwrócił się w swej homilii z prośbą, aby ta "archidiecezjalna rodzina" w dzisiejszej trudnej rzeczywistości znajdowała możliwości jeszcze mocniejszego wsparcia tej najmniejszej wspólnoty, na każdej płaszczyźnie życia. Kaznodzieja wyraził nadzieję, że Dni zjednoczą wszystkich i sprawią, że staną się oni "narzędziem miłosiernego Boga" w ratowaniu rodziny. Na koniec Ksiądz Arcybiskup zawierzył wszystkie rodziny Świętej Rodzinie z Nazaretu. Oprawę Liturgii tego dnia, jak i późniejszego modlitewnego czuwania, przygotowała Wspólnota Przymierza Rodzin "Mamre". Z pewnością dużym umocnieniem wiary i nadzieją na lepsze, były wypowiedziane słowa świadectw, jakie padały podczas czuwania.

Czwartek, 12 września

Następny dzień - czwartek, był dniem Duszpasterstwa Kręgów i Ruchów Rodzin "Domowy Kościół". Członkowie tej wspólnoty korzystali z gościnności ks. kan. Jana Chmiesta, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na uroczystą Eucharystię przybyły również rodziny z tej właśnie parafii. Homilię wygłosił moderator diecezjalny Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie - ks. kan. Adam Hrabia. Kaznodzieja przypomniał m.in. początki Domowego Kościoła. Jego wspólnoty były przecież odpowiedzią ich założyciela - ks. Franciszka Blachnickiego, Sługi Bożego, na zagrożenia uderzające w rodzinę. Dopełnieniem homilii było świadectwo Wiesi i Andrzeja, pierwszych małżonków tej parafii należących do Domowego Kościoła. Po Mszy św. przedstawiciele poszczególnych wspólnot wraz z rodzinami parafii spotkali się na agapie. Był to czas świadectw, dzielenia się swoimi doświadczeniami i być może zaszczepienia pierwszego rodzinnego kręgu w parafii.

Piątek, 12 września

Kolejny dzień był dniem refleksji nad problemem dzieci "niechcianych". Ten temat poruszano w czasie konferencji, która odbyła się w Urzędzie Miasta Częstochowy. Jej myślą wiodącą były słowa: "Mamo, nie porzucaj mnie". Spotkanie było zorganizowane przez: Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM Częstochowy. W czasie debaty poruszano kwestie trudne i bolesne. Próbowano zdefiniować przyczyny wywołujące sytuacje, w których matki decydują się na porzucenie swych dzieci.
O godz. 18.00 przedstawiciele Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych, Klubu Rodzin Wielodzietnych i Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" uczestniczyli we Mszy św. w najstarszym częstochowskim kościele pw. św. Zygmunta. Ks. kan. Marian Wojcieszak, proboszcz parafii, wskazał w swej homilii na Rodzinę z Nazaretu jako jedyny wzór rodziny. Podkreślał, iż w chwilach życiowych zawirowań i trudności, należy szukać oparcia w Bogu, wsłuchiwać się w głos doświadczonych przez życie rodziców. Kontynuacją tej nauki było spotkanie w siedzibie "Civitas Christiana". Gospodarzem był prezes Stowarzyszenia Rodziców Rodzin Wielodzietnych Andrzej Świderski, który serdecznie powitał wszystkich zebranych. Prof. Ewa Gorczycka przedstawiła raport o stanie rodziny, natomiast Barbara Głąb, radna Miasta Częstochowy, zapoznała słuchaczy z przebiegiem prac nad wdrażaniem karty rodzin wielodzietnych w naszym mieście, których obecna Rada niestety nie podjęła. Mieczysław Malik, inicjator Klubu Rodzin Wielodzietnych i karty tych rodzin, pokreślił brak zainteresowania ze strony obecnych władz miasta polityką prorodzinną i wdrażaniem karty. Pomimo starań Stowarzyszeń, nie odbyła się ani jedna sesja poświęcona temu problemowi. Ks. prał. dr Jan Wilk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej archidiecezji, podsumowując spotkanie przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z Ludźmierza z 1997 r.: "Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych przybyło tutaj, aby zawierzyć Maryi swoje rodzinne, często niełatwe szczęście. (...) Nie bójcie się dawać świadectwa, świat może was nie rozumieć, świat może pytać, dlaczego nie poszliście łatwiejszą drogą, ale świat potrzebuje waszej miłości, waszego pokoju i tego waszego szczęścia. Niech Maryja Opiekunka Rodzin wspomaga was".

Reklama

Sobota, 14 września

W sobotę 14 września w Leśniowie, w Sanktuarium Matki Bożej - Patronki Rodzin, odbyło się modlitewne spotkanie, które było kolejną okazją, aby oddać w opiekę Leśniowskiej Pani troski naszych rodzin i podziękować za Jej matczyną opiekę nad nimi. Tego samego dnia po południu, w ramach Dni Rodziny zorganizowany został w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie Festyn Rodzinny. Jak zwykle gościnny ks. Andrzej Sobota - proboszcz parafii, przygarnął pod swoje "skrzydła" amatorów relaksu i... pysznych ciast. Te ostatnie były oczywiście dziełem parafianek. Oprawę techniczną, ważną zwłaszcza w kontekście występu orkiestry działającej przy Zakładach Polontex, zapewnił Krzysztof Witkowski. Nad przebiegiem całości czuwał konferansjer i "wodzirej" ks. Mariusz Sztaba. Najmłodsi mieli okazję wykazać się swymi talentami w różnorakich konkursach, a nieco starsi mogli śpiewająco biesiadować przy wtórze orkiestry i ruszcie pełnym kiełbasek. Była też możliwość skorzystania z oferty naszego "Niedzielnego" wydawnictwa. Kto chciał, spędził naprawdę udane, rodzinne popołudnie i wieczór.

Niedziela, 15 września

W niedzielę zakończyły się II Dni Rodziny w Częstochowie. W kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa uroczystą Mszę św. odprawił ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli. W homilii Ksiądz Infułat odniósł się do zakończonego właśnie Święta Rodziny. Mówił o niezwykle istotnej misji rodziny: kształtowania katolików i Polaków, ludzi sumienia. W kontekście przypadającej właśnie tego dnia Niedzieli Środków Społecznego Przekazu, Ksiądz Redaktor mówił również o roli mediów w naszym dniu powszednim. Zaznaczył ich olbrzymi wpływ na kształtowanie naszych postaw i ukazał zagrożenia, jakie z tego wynikają. Z wielką mocą uwypuklił znaczenie prasy, radia i telewizji katolickich. Mówił o tym, jak ważnym jest, że głoszą prawdę, od której coraz częściej, niestety, odchodzą inni nadawcy. Po zakończonej Eucharystii wierni mieli okazję już po raz drugi wysłuchać prof. Ewy Gorczyckiej, która omówiła przygotowany przez socjologów Raport o stanie częstochowskiej rodziny.
Wszyscy cieszymy się, że Dni Rodziny weszły już w kalendarz imprez katolickich, że w ich organizację włącza się coraz więcej instytucji i stowarzyszeń. Stanowi to dobrą prognozę na przyszłość i gwarancję jeszcze ciekawszych spotkań w roku przyszłym.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję