Reklama

Polska

Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

Drugi coroczny sierpniowy szczyt pielgrzymkowy rozpoczął się na Jasnej Górze. Przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej docierają kolejni piesi pielgrzymi. Witający w środę grupy z Łodzi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wzywał pielgrzymów do zaświadczania o wierze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymki 2022

Karol Porwich/Niedziela

Przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej przybywają pielgrzymki piesze, rowerowe i rolkowa. Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, grupy, które teraz przychodzą na Jasną Górę, należą na ogół do mniej licznych niż te, które nadeszły w pierwszej połowie sierpnia. Większość to niewielkie grupy dekanalne i parafialne, głównie z terenów metropolii łódzkiej oraz częstochowskiej. W środę nadeszło ich ponad 20.

Największa w środę była 97. Piesza Pielgrzymka Łódzka, licząca ok. 1,5 tys. osób. Jednym z pieszych pielgrzymów był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który tego dnia witał w sanktuarium grupy z tamtejszej archidiecezji. Zwracając się do pielgrzymów z Pabianic, w homilii podczas mszy w Kaplicy Matki Bożej, nawiązał do ewangelicznego tekstu, w którym Filip przyprowadza do Jezusa Natanaela.

"Poszliście na pielgrzymkę, bo czegoś szukacie, czegoś pragniecie. Zostaliście znalezieni na tej pielgrzymce przez Jezusa, a jeżeli macie to poczucie, to teraz zobaczcie ludzi, którym musicie opowiedzieć o tym, co was spotkało. Ile macie takich ludzi w parafii, których musicie znaleźć, w rodzinie, sąsiedztwie, zakładzie pracy" – pytał abp Ryś.

"Trzeba do nich pójść ze świadectwem, że znaleźliśmy Mesjasza, Mesjasz nas znalazł" - wskazał metropolita łódzki. "Mówcie ludziom: +znalazłem Jezusa+ w wiarygodny sposób, zaproście drugiego do spotkania z nim, Jezus już sobie dalej poradzi" – zaapelował. "My ludziom nie jesteśmy w stanie dać wiary, ale jesteśmy w stanie o niej zaświadczyć" - podkreślił abp Ryś.

Rozmawiając ze służbami prasowymi Jasnej Góry metropolita łódzki zwrócił uwagę, że pielgrzymka piesza jest czasem dobrego uczenia się Kościoła, wzorem ludzi najbardziej zaangażowanych. "Jeśli w pielgrzymce idzie np. 200 ludzi, a 30 z nich tworzy jej bazę, to znaczy, że 15 proc. jest czynnie i twórczo zaangażowanych we wspólnotę Kościoła w drodze" – zauważył.

Reklama

"Gdyby co dzień, w każdej diecezji, było to 15 proc. wiernych zaangażowanych na całego, nasza rzeczywistość musiałaby wyglądać inaczej i nie rozglądalibyśmy się za tymi kryzysowymi liczbami, gdzie, kogo i do czego brakuje. Ja mam w diecezji 1,3 mln katolików i gdybym miał 195 tys. osób zaangażowanych, byłbym bardzo szczęśliwy" - przyznał.

"To jest to, czego się uczymy i po to też są pielgrzymki. Ja jestem pełen nadziei w tym zakresie" – zadeklarował. Podkreślił, że Kościół jest synodalny, albo nie jest Kościołem. "Trzeba, by mierzyć Kościół także tym, na ile on jest wspólnotą ludzi odpowiedzialnych za siebie wzajemnie, za ludzką relacje z Bogiem, za pojednanie też ludzi w świecie, za misje Kościoła w świecie" – wskazał abp Ryś.

Odnosząc się do zakończonego procesu diecezjalnych konsultacji synodalnych XVI Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" – metropolita łódzki uznał, że "synod z definicji jest przede wszystkim słuchaniem Ducha Świętego, a mniej siebie nawzajem, choć to też".

"Tu nie chodzi o to, żeby się posłuchać wzajemnie, ale żeby razem posłuchać Ducha Świętego. Sam Jezus mówi, że Duch Święty przekonuje o grzechu, ale tak, że nikt się nie czuje upokorzony ani zniszczony, tylko wezwany do świętości i do nawrócenia, podbudowany" - wyjaśnił abp Ryś.

W czwartek polscy biskupi zaprezentują na Jasnej Górze ogólnokrajową syntezę Synodu o synodalności. Synteza krajowa zostanie przedstawiona na wczesnopopołudniowej konferencji prasowej, w której wezmą udział m.in.: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz koordynator etapu krajowego Synodu o synodalności, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej abp Adrian Galbas.

Potem, tradycyjnie przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, w sanktuarium odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Tematem spotkania będzie proces synodalny. Głównym punktem piątkowych uroczystości odpustowych będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna, której przewodniczyć ma prymas Polski abp Wojciech Polak.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

2022-08-24 19:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Prymas Polski zaprosił Maryję w Jej Jasnogórskim Wizerunku na szlak peregrynacji

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

- Chcemy jeszcze raz stając z ufnością i nadzieją powierzać całą archidiecezję gnieźnieńską Jej macierzyńskiemu pielgrzymowaniu. Maryjo przybądź do nas, bądź z nami, prowadź nas do Jezusa - mówił podczas Apelu Jasnogórskiego (we wtorek, 29 marca) Prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński zaprosił Maryję w Jej Jasnogórskim Wizerunku na szlak peregrynacji.

- Za niecały miesiąc w uroczystość św. Wojciecha, 23 kwietnia, na Wzgórze Lecha, tam, gdzie od przeszło tysiąca lat rozbrzmiewa hymn „Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiona Maryja…” przybędzie Jasnogórski Obraz w swej cudownej wędrującej kopii. Bł. Stefan kard. Wyszyński mówił: „przychodzi do nas Święta Wędrowniczka” - mówił metropolita gnieźnieński.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję