Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: zakończyła się Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka, tzw. Zagłębiowska

Po trzech dniach wędrówki XXXI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (Pielgrzymka Zagłębiowska) dotarła na Jasną Górę. Około 900 pątników i 35 kapłanów obok osobistych intencji zaniosło do Królowej Polski także tę dziękczynną za 30 lat istnienia diecezji sosnowieckiej. Pielgrzymi wyruszyli z Będzina 23 sierpnia.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diecezja sosnowiecka

#Pielgrzymka

Bożena Sztajner/Niedziela

- Diecezja sosnowiecka pielgrzymuje w tym roku pod hasłem „W Krzyżu – miłości nauka”, które odwołuje się do trwającej w diecezji jubileuszowej Peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego i relikwii św. Jana Pawła II. To trzecia część sosnowieckiej pielgrzymki. 13 sierpnia jako pierwsza do tronu Maryi dotarła grupa olkuska. 18 sierpnia – pielgrzymi z Wolbromia. Dziś na Jasną Górę weszli wierni z Zagłębia. A to jeszcze nie koniec! – wyjaśnia ks. Przemysław Lech, rzecznik diecezji sosnowieckiej, wskazując, że 8 września do Częstochowy dotrze ostatnia grupa z Diecezji Sosnowieckiej - Pielgrzymka Jaworznicka.

- W tym roku uformowało się 16 grup pielgrzymkowych m.in. z Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca czy Siewierza. Pątnikom towarzyszyło 35 kapłanów w charakterze przewodników grup i ojców duchownych – dodaje ks. Przemysław Lech.

Organizatorami pielgrzymki, podobnie jak w latach ubiegłych, byli: ks. Paweł Tracz (dyrektor pielgrzymki) oraz ks. Grzegorz Woszczek (wicedyrektor). Za opiekę medyczną podczas wędrówki do Częstochowy odpowiadał personel Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu, które w tym roku świętuje 25 lat swojej działalności.

Zwieńczeniem Pielgrzymki Zagłębiowskiej jest Msza Święta pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, która odbędzie się 25 sierpnia o godz. 16:00 w Bazylice Jasnogórskiej.

W tym roku ojcem duchownym pielgrzymów jest ks. Michał Borda, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Każdego dnia na pątniczym szlaku zarezerwowano specjalny czas na Eucharystię i naukę rekolekcyjną, którą głosił ks. Borda.

- Temat tegorocznych konferencji związany był z Eucharystią w kontekście trwającego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, przeżywanego pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa.” – tłumaczy ks. Borda. - Chciałem te konferencje przeznaczyć na bliższe przyjrzenie się poszczególnym częściom Mszy Świętej, aby wyjaśnić symbole i znaki, dzięki czemu wierni mogą z większą świadomością uczestniczyć w Eucharystii. – podkreśla ks. Michał Borda, ojciec duchowny pielgrzymów.

Reklama

O swoim doświadczeniem pielgrzymowania mówi Paulina Pstrowska z Czeladzi: - Jeżeli ktoś jest ateistą i nie wierzy w nic, ale zaczyna mówić „Faktycznie, jest Bóg”, to jest już bardzo duży krok. Następnym krokiem, będzie to, że zacznie się modlić lub pójdzie na pielgrzymkę. W tamtym roku zachęciłam mojego kolegę, który nie ma nic wspólnego z Kościołem, nie wierzył w Boga, a pielgrzymkę nazywał „spacerem do Częstochowy”. Spędziliśmy razem trzy dni na pielgrzymce. Pomimo tego, że nie wierzył poszedł ze mną. Gdy ktoś będzie w coś wierzył, to już dąży do większych celów, a wiara będzie mu we wszystkim pomagać. Taka osoba nie będzie się już więcej czuć samotna, będzie zawsze czuć, że ktoś przy nim jest - tłumaczy Paulina Pstrowska z Czeladzi, która uczestniczyła w zagłębiowskiej części sosnowieckiej pielgrzymki.

Ostatnim akcentem Pielgrzymki Zagłębiowskiej będzie metropolitalna Eucharystia sprawowana 25 sierpnia o godz. 19:00 na wałach jasnogórskich. We wspólnej modlitwie zjednoczą się pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej, archidiecezji częstochowskiej i diecezji radomskiej.

2022-08-25 18:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Zaproszenie na 206. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Archidieceja Łódzka

#Pielgrzymka

Archiwum parafii

Pielgrzymowanie nabiera tempa. Nadchodzi sierpień, a wraz z nim rozpoczynają się zapisy na pielgrzymowanie do Matki Boskiej Częstochowskiej.

10 sierpnia wyruszy 206. Tomaszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Być może jeszcze wielu zastanawia się, czy w tym roku wybrać się na pątniczy szlak, czy decyzję odłożyć na kolejny rok. Do wspólnego pielgrzymowania zapraszają zarówno organizatorzy, jak i sami - wieloletni - pielgrzymi. - Po całym roku pracy, nauki, szeregu obowiązków, które trzeba wypełnić, pielgrzymka jest tym niezwykłym, tak bardzo wyczekiwanym przez nas wszystkich czasem, kiedy rodzina może być rzeczywiście razem. Wspólnie spędzone dni, rozmowy, modlitwa, brak pośpiechu, czy też tak wszechobecnego zamartwiania się problemami dnia codziennego są naprawdę bezcenne – tłumaczy Dorota. Tomaszowskie pielgrzymowanie potrwa 5 dni. Jest to czas nie tylko modlitwy, ale zdobycia nowego doświadczenia, a przede wszystkim poznania wyjątkowych ludzi, którzy częstokroć dzielą się świadectwem życia. I choć sama wędrówka bywa wymagająca, to radość ze spotkania z Królową Polski wynagradza pątnicze trudy. - Razem z nami pielgrzymują również bliscy nam ludzie: rodzina, przyjaciele, znajomi kapłani, osoby w których towarzystwie czujemy się najlepiej i którzy, co najważniejsze, wiarę odbierają w podobny sposób jak my, to naprawdę łączy – podkreśla Sławomir.

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję