Reklama

Kościół

„Zmęczone szczęście” - prawie 10 tys. pielgrzymów dotarło wczoraj na Jasną Górę

- Przychodzimy tu, by z Maryją, dzielić się tym, co dla nas najważniejsze - podkreślali ci, którzy wczoraj w pielgrzymkach dotarli na Jasną Górę na jedną z najważniejszych i największych uroczystości maryjnych w Polsce - Matki Bożej Częstochowskiej. To wdzięczność za opiekę Maryi, troska o Kościół, ożywienie wiary, miłość w rodzinach, modlitwa o pokój i solidarność z sąsiadami z Ukrainy.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Tylko dziś przybyło prawie 50 pielgrzymek pieszych, dotarło kilkanaście grup rowerowych, grupa biegowa, a nawet pielgrzymka na rolkach. Ta przyjechała z michalickiej parafii w Warszawie Bemowie już po raz 19-ty. - Nasza inicjatywa rozpoczęła się od przejazdów rolkowych po Warszawskim Bemowie. Dziś dołączają do nas nawet osoby z zagranicy. Grupę tworzą osoby z całej Polski, od Świnoujścia po Częstochowę. Najmłodszy uczestnik miał 15 lat, najstarszy 75 - powiedział Marceli Koszarny, kierownik pielgrzymki.

Największą, bo liczącą ponad 4 tys. pątników była dziś 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Jej uczestnicy poznawali tajemnicę Triduum Paschalnego. Znakami pielgrzymki były krzyż i paschał. Na szlaku przeżywano Popielec, Triduum Paschalne i Niedzielę Zmartwychwstania. Przypomniano, że w chrześcijańskim życiu jest ważne, by było ono paschą, czyli ciągłym wychodzeniem z niewoli, z upadku, ze śmierci do nowego życia, a tym, który je daje i w nie wprowadza jest Chrystus. - Pielgrzymka to nie banalna przygoda egzystencjalna, ale to głębokie spojrzenie w głąb swojego serca - podkreślił bp Artur Ważny, ojciec duchowny pielgrzymki. Zauważył, że tegoroczna miała mocno zauważalny głęboko duchowy wymiar.

Z wdzięcznością za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego dotarła Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Matki Kościoła. Ta grupa przychodzi nie tylko na odpust, ale także w związku ze swoim świętem patronalnym. Ruch Pomocników Matki Kościoła powstał z inicjatywy kard. Wyszyńskiego, który w trudnym okresie komunizmu, gdy Kościół był prześladowany i niszczony, czynił wszystko, aby uratować wiarę w Polsce. W tym zmaganiu całkowicie zawierzył Maryi, obecnej w Bożej ekonomii zbawienia i wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do współdziałania z Matką Kościoła. Aktem inicjującym Ruch Pomocników Matki Kościoła jest List pasterski Stefana kardynała Wyszyńskiego, ogłoszony na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969r., stąd właśnie 26 sierpnia jest świętem patronalnym wspólnoty. Ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, który powitał pielgrzymów na Jasnej Górze, zauważył, że w dzisiejszych czasach podtrzymywanie idei pomocników Maryi Matki Kościoła jest wciąż bardzo ważne. - To bardzo ważne, żeby być pomocnikiem na drodze innych ludzi, żeby ich wspierać w drodze do nieba, pomagać im, towarzyszyć w trudnych chwilach i pokazywać jak na tej drodze ogromną rolę odgrywa Matka Boża - powiedział biskup warszawsko - praski.

Reklama

Do Matki Bożej Częstochowskiej „na imieniny” dotarła też dzisiaj 31. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka (Pielgrzymka Zagłębiowska). Ok. 900 pątnikom towarzyszyła modlitwa błagalna o pokój i dziękczynna za 30 lat istnienia diecezji.

Wśród pielgrzymek pieszych były także te przyprowadzone przez paulinów, po raz 283. z parafii w Wieruszowie, a po raz 35. z Wielgomłyn (Piesza Pielgrzymka Dekanatu Kodrąb). Modlili się o pokój na świecie i o powołania, „by przez sakramenty miał kto dawać ludziom pokój Chrystusa”. - Dużo rodzin z dziećmi, młodych, rozmodleni, pełni wiary, optymizmu, aż chce się iść wspólnie do Maryi - powiedział o. Karol Sudoł z Wielgomłyn.

Z kolei pauliński diakon brat Józef Chyżyński pielgrzymował po raz pierwszy. Przyszedł z Wieruszowa. - Jest to wspaniałe doświadczenie - podkreśla zakonnik i dodaje, że nie tylko dla niego, ale też dla wszystkich niezwykłe było też doświadczenie słowa Bożego obficie czytanego i rozważanego w drodze. - „Zmęczone szczęście” pielgrzymkowe bardzo człowieka motywuje, dodaje siły i nadziei - powiedział paulin.

O tym, że czasami krótki, ale intensywny czas pieszej pielgrzymki służy budowaniu więzi parafialnych przekonują ci, którzy teraz na maryjny odpust przychodzą w małych wspólnotach z metropolii częstochowskiej. Ks. Dominik Kozłowski z Kiełczygłowa wyjaśnia, że przecież „Kościół jest wspólną droga do Boga i kiedy jako parafia idziemy, ksiądz z parafianami, to zawiązują się więzi, bo to jest wspólne dzieło. Dzięki temu te więzi mogą się umocnić”.

Reklama

Zbigniew Zięba przyszedł z Woli Krzysztoporskiej w arch. łódzkiej. - Jasna Góra miejsce szczególne dla polskiego narodu i dla tych, którzy swoją duchowość budują na Maryi, dlatego tu jestem - wyjaśnia pątnik.

Do pielgrzymów dołączyli po południu wierni z częstochowskich parafii, którzy przyszli w procesji Maryjnej z Archikatedry św. Rodziny, by wspólnie uczestniczyć we Mszy św. o godz. 19.00 przed Szczytem Jasnej Góry. Eucharystia wieńczyła nowennę przed obchodzoną dziś uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

2022-08-26 09:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg jest kimś niesamowitym

Z Gabrielą Babiarz i Grzegorzem Huszczą o radościach, trudach i doświadczeniach pielgrzymki do Santiago de Compostela rozmawia Kamil Krasowski

KAMIL KRASOWSKI: – 10 maja minie dokładnie rok, odkąd wyruszyliście z Żagania w pieszą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Jak z perspektywy czasu wspominacie pielgrzymkę i związane z nią wydarzenia? Czy po powrocie do domu, do Polski, ciężko Wam było odnaleźć się w sprawach i obowiązkach, nazwijmy to, szarej rzeczywistości?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję