Reklama

Odezwa Biskupa Legnickiego na Dzień Papieski

Niedziela legnicka 41/2002

"Ojczyzno moja kochana (...)
Bóg Cię wywyższa
i wyszczególnia, ale umiej być wdzięczna"
(z Dzienniczka św. Faustyny, nr 1038)

Umiłowani Diecezjanie!
Najbliższa niedziela, 13 października obchodzona jest w Polsce jako Dzień Papieski. Już po raz drugi dziesiątki tysięcy osób z wielu środowisk i instytucji na terenie całego kraju bezinteresownie włączają się w organizację tego szczególnego dnia dla Polaków.
Celem Dnia Papieskiego, którego hasłem przewodnim jest "Jan Paweł II - świadek nadziei", jest przede wszystkim refleksja nad nauczaniem Ojca Świętego, który prawdą Ewangelii naświetla problemy współczesnego świata i wskazuje właściwe kierunki ich rozwiązywania. Będziemy również dziękować Ojcu Świętemu za Jego niezapomnianą pielgrzymkę do Ojczyzny w sierpniu br.
Wśród wielu wydarzeń o charakterze religijnym, którym towarzyszyć będzie wspólna modlitwa w intencji Jana Pawła II, odbywać się będą również konferencje naukowe poświęcone przesłaniu Dnia Papieskiego, dni kultury chrześcijańskiej, różne koncerty i okolicznościowe wystawy. Jednocześnie jest to dzień, w którym powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zbierać będzie ofiary na fundusz stypendialny dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych, pochodzących z rodzin najuboższych, jako pomoc w ich kształceniu.
Zwracam się do Was wszystkich, umiłowani Diecezjanie, z gorącym apelem o aktywne włączenie się w organizowanie i wspólne przeżywanie Dnia Papieskiego. Niech w parafialnych wspólnotach i w Waszych rodzinach nie zabraknie modlitewnego czuwania w intencji Ojca Świętego. Zachęcam wszystkich Duszpasterzy i Katechetów do przygotowania specjalnych wystaw tematycznych w kościołach, salach katechetycznych i szkołach. Proszę również, aby prowadzone były okolicznościowe katechezy poświęcone osobie i nauczaniu Jana Pawła II.
Dzień Papieski na terenie naszej diecezji szczególnie uroczyście będzie obchodzony w Legnicy. To miasto nawiedził Jan Paweł II podczas niezapomnianej pielgrzymki w 1997 r. Szczegółowy program obchodów Dnia Papieskiego w Legnicy podaje Tygodnik Katolicki "Niedziela", Radio Plus oraz przekazane do każdej parafii specjalnie przygotowane materiały i plakaty.
Centralnym punktem Dnia Papieskiego jest uroczysta Eucharystia w katedrze legnickiej z udziałem delegacji wszystkich szkół diecezji legnickiej noszących zaszczytne imię Jana Pawła II i wspólna modlitwa pod pomnikiem Ojca Świętego. Serdecznie zapraszam wszystkich, a zwłaszcza mieszkańców Legnicy, do udziału w tej Mszy św. w niedzielę 13 października o godz. 17.00. Niech nie zabraknie w niej przedstawicieli ruchów religijnych i stowarzyszeń katolickich działających na terenie naszej diecezji, zwłaszcza Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej, Bractwa św. Józefa, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i zawsze niezawodnych harcerzy, którzy w tym dniu będą trzymać straż honorową przed pomnikiem Jana Pawła II w Legnicy.
Zjednoczeni wokół Jana Pawła II we wspólnej modlitwie za Kościół, Ojca Świętego i Ojczyznę będziemy prosić Wszechmogącego Boga przez wstawiennictwo Matki Najświętszej słowami starej polskiej pieśni: "Weź w swą opiekę nasz Kościół święty, Panno Najświętsza Niepokalana, (...) niech Serce Twoje Ojca Świętego od nieprzyjaciół zasadzek chroni, niech się do Pana modli za niego, od złej przygody niechaj go broni".
Tym naszym modlitwom będzie towarzyszyć Patronka wyboru Ojca Świętego, św. Jadwiga Śląska. Na Jej wstawiennictwo mamy szczególne prawo liczyć, jako mieszkańcy tej ziemi, na której przed wiekami służyła ubogim Matka Ludu Śląskiego.
Polecam Was wszystkich, Siostry i Bracia, opiece Matki Bożej Łaskawej i z serca błogosławię.

Legnica, dnia 30 września 2002 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

WSPÓLNA MODLITWA
2 października

CZYTAJ DALEJ

Sasin: w planach kolejne wsparcie dla odbiorców mające wpłynąć na obniżenie ceny węgla

2022-10-03 13:36

[ TEMATY ]

Węgiel

Adobe Stock

Niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców indywidualnych mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla – zapowiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

„Cena węgla dla odbiorców indywidualnych, jaką oferujemy, zależy od cen, po jakich możemy kupić węgiel, a te są wysokie. Podjęliśmy działania, które mają rekompensować te wysokie ceny, dopłacamy 1 tys. zł do każdej tony, do limitu 3 ton, ale niedługo będziemy komunikować o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie ceny węgla” - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Otwocku wicepremier Jacek Sasin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję