Reklama

Włochy

Kard. Petrocchi: L’Aquila była ukrzyżowana, ale zmartwychwstaje

Arcybiskup L’Aquili, stolicy Abruzji, którą papież odwiedzi w najbliższą niedzielę zwraca uwagę, że miasto jest obecnie wielkim placem budowy po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi. Trwa odbudowa domów, pomników, zabytków oraz obiektów użyteczności publicznej. Oprócz podnoszenia z ruin materialnej infrastruktury trwa odbudowa wspólnoty eklezjalnej i obywatelskiej, ponieważ kataklizm spowodował pęknięcia w umysłach, sercach i relacjach.

[ TEMATY ]

wizyta

Włochy

papież Franciszek

L’Aquila

Wikipedia/ autor:TheWiz83

L’Aquila po trzęsienu ziemi w 2009 r.

L’Aquila po trzęsienu ziemi w 2009 r.

Kard. Giuseppe Petrocchi zauważa, że L’Aquila stała się miastem ukrzyżowanym, ale pojawiają się znaki zmartwychwstania. Miasto tworzy wspólnotę doświadczoną przez cierpienie, ale patrzącą z nadzieją w przyszłość. Według hierarchy papież Franciszek ubogaci „Odpust Celestyński” swoim nauczaniem i nada mu wymiar powszechny. Rozwinie to, co przed wiekami zostało zasiane przez papieża Celestyna V, Piotra z Morrone, rozszerzy zasięg odpustu z wymiaru lokalnego na wymiar globalny, dotykający bolesnych ran dzisiejszego świata.

„Papież Franciszek wiele razy podkreślał, że pokój ma swoje źródło w miłosierdziu i wzrasta dzięki sprawiedliwości. A zatem temat miłosierdzia jest podstawowy i stanowi klucz do otwarcia drzwi dla pokoju. Bez miłosierdzia pokój pozostaje jedynie dążeniem i aspiracją, które są trudne do nadania im konkretnego kształtu – podkreślił kard. Petrocchi. – Bez miłosierdzia ryzykujemy utknięcie w przemówieniach i deklaracjach. Oczywiście wszystkie aspekty działań dyplomatycznych są potrzebne i należy je podejmować, ale one nie wystarczą. Potrzebny jest rodzaj etycznego nawrócenia dotykającego serc tych, którzy decydują o losie narodów ogarniętych konfliktami. Trzeba, aby miłość była pojmowana także jako zdolność odpowiadania dobrem na zło i przeważyła nad różnymi formami odreagowywania, którymi kierują egoizmy i dążenie do postawienia na swoim za wszelką cenę”.

Po raz pierwszy od 728 lat, Papież otworzy w niedzielę Drzwi Święte „Odpustu Celestyńskiego” w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w L’Aquili. „To rodzaj «świętej pieczęci», który nadaje wydarzeniu wymiar światowy oraz ukoronowanie wielowiekowych marzeń mieszkańców miasta” – uważa odpowiedzialny od pięciu lat za artystyczną stronę wydarzenia Leonardo De Amicis.

Wybitny muzyk i dyrygent w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że wydarzenie łączy całe lokalne środowisko artystów. „W wymiarze artystycznym tematyczna myśl przewodnia zawsze była obecna. Tą myślą przewodnią w tym roku jest przyszłość i pokój. Dlatego ceremonia otwarcia, podobnie jak koncert na zakończenie w wykonaniu Claudio Baglioniego, noszący tytuł «Pokój nam wszystkim», będą nawiązywały do tego tematu. Będą odnosiły się do przyszłości, do tego, co uda nam się przygotować dla naszych dzieci, co pozostawimy po sobie – podkreślił do Amicis. – Oczywiście przyszłość jest możliwa, wtedy, gdy panuje pokój. Nie ma przyszłości bez pokoju. Pokój ma znaczenie podstawowe. To jest temat, który trzeba aktualnie podjąć i nie można go pomijać”.

2022-08-26 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek w L`Aquili

[ TEMATY ]

Franciszek

Włochy

L’Aquila

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Niech L'Aquila będzie stolicą przebaczenia, pokoju i pojednania!” – zaapelował Franciszek podczas Mszy św. na dziedzińcu bazyliki Santa Maria in Collemaggio w L’Aquili. Papież złożył kilkugodzinną wizytę w stolicy Abruzji w trakcie której spotkał się z mieszkańcami miasta na placu katedralnym, odprawił Mszę św., odmówił modlitwę Anioł Pański m.in. w intencji pokoju w Ukrainie i na całym świecie oraz w bazylice po raz pierwszy od 728 lat otworzył Drzwi Święte „Odpustu Celestyńskiego”. Miasto w 2009 r. zostało dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi. W jego wyniku niemal zupełnie została zniszczona historyczna zabudowa miasta, zginęło 308 osób, a ok. 1500 osób zostało rannych.

Po przybyciu na plac katedralny arcybiskup L'Aquili kard. Giuseppe Petrocchi, witając papieża powiedział: „L'Aquila wita Cię z ogromną radością. Wspólnota kościelna i społeczna dziękuje Ci za niezwykły dar, który nam dziś ofiarujesz. W Następcy Piotra to Pan przychodzi, aby nas odwiedzić. Twój wybór, aby uczynić siebie "bliskim", docierając do nas w miejscach, w których żyjemy, zaszczyca nas i porusza: potwierdza również pewność, że mamy specjalne miejsce w Twoim ojcowskim sercu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież powołał Polkę do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich

2022-09-30 12:36

[ TEMATY ]

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich

Włodzimierz Rędzioch

Ewa Kusz, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

Pochodząca ze Śląska psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. Prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach, jest biegłą sądową w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: biskupi wzywają do modlitwy różańcowej i postu w intencji pokoju

2022-09-30 18:36

[ TEMATY ]

różaniec

biskupi

pokój dla Ukrainy

Karol Porwich/Niedziela

O modlitwę różańcową i post w intencji pokoju na Ukrainie zaapelowali biskupi Kościoła rzymskokatolickiego w tym kraju. Przyznali, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie, której doświadczamy tak długo i wyczerpująco, nie słabnie.

Eskalacja konfliktu zbrojnego w ostatnich dniach zwróciła uwagę na potrzebę wzmożenia modlitwy o zakończenie wojny i o pokój w tym kraju. - Dlatego rozporządzamy, aby cały październik, który jest poświęcony w szczególny sposób Maryi Królowej Różańca, w każdym kościele, wspólnocie i rodzinie odmawiano (razem lub indywidualnie) modlitwę różańcową w intencji pokoju w naszym kraj. Ogłaszamy również w każdy piątek października dzień postu o chlebie i wodzie dla wszystkich katolików obrządku łacińskiego na całym terytorium Ukrainy w tej samej intencji – napisali hierarchowie obrządku łacińskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję