Reklama

Europa

Litwa/ Rozpoczęły 16. Katolickie Dni Młodzieży zorganizowane przy współudziale Polski

Około 100 osób, Polaków z Litwy, uczestniczy w 16. Katolickich Dniach Młodzieży, które rozpoczęły się w piątek w podwileńskiej miejscowości Szumsk, tuż przy granicy z Białorusią. Partnerem projektu jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP oraz Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

[ TEMATY ]

Litwa

Katolickie Dni Młodzieży

Karol Porwich/Niedziela

Hasłem tegorocznego spotkania, które zainaugurowała msza święta, są słowa św. Jana Pawła II: „Uzdrówcie rany przeszłości miłością”. Msze święte odbędą się też w następnych dniach. Będzie też adoracja Najświętszego Sakramentu, nabożeństwo Drogi Krzyżowej; przewidziane są konferencje, dyskusje, zajęcia sportowe, taneczne oraz koncert.

„To jest bardzo ważna inicjatywa dla młodzieży. Bo młodzież szuka Boga, szuka też siebie, swej drogi życiowej” – powiedziała PAP Joanna Zawalska, współorganizatorka przedsięwzięcia, wieloletnia uczestniczka Katolickich Dni Młodzieży.

Zalewska podkreśliła, że „tu też poznajemy się, bo przyjeżdża również młodzież z Polski, w poprzednich latach mieliśmy grupy z Estonii, Ukrainy, Białorusi”. „Tu się zawiązują trwałe przyjaźnie, a nawet rodziny”. „Mamy nie jedną parę małżeńską, która poznała się w Szumsku” – dodała.

Reklama

16. Katolickie Dni Młodzieży w Szumsku zakończą się w niedzielę.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ap/

2022-08-26 18:52

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka do Wilna (dzień 3.)

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Wilno

Litwa

M. i M. Osip-Pokrywka

Mauzoleum na cmentarzu Na Rossie

Mauzoleum na cmentarzu Na Rossie

Dzień zaczęliśmy w Trokach, gdzie modliliśmy się w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przed słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Trockiej, czczonej jako patronka Litwy.

Oczywiście, na naszym pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć trockiego zamku księcia Witolda, który gościł nas w swoich przepastnych komnatach. Mogliśmy poczuć ducha tego czasu, a niektórzy z nas dali się nawet zakuć w dyby. Kolejnym przystankiem była wizyta w polskiej Szkole Podstawowej im. Czesława Miłosza w Pakienie, gdzie oglądaliśmy przepiękne występy polskich dzieci i doświadczyliśmy prawdziwego ducha polskości. Potem byliśmy na Cmentarzu na Rossie, nazwanym wileńskimi Powązkami, oraz u Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie przypomnieliśmy sobie historię powstania wileńskiego obrazu Jezusa Miłosiernego. W samym Wilnie z Góry Trzech Krzyży podziwialiśmy panoramę miasta, zobaczyliśmy Pałac Prezydencki i w kościele podominikańskim pw. Świętego Ducha uczestniczyliśmy we wspólnej Eucharystii z mieszkającymi tu Polakami. Liturgii w koncelebrze naszych duchowych przewodników i o. Jana Poteralskiego OSPPE przewodniczył ks. Ryszard Umański.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję