Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: trzeba stawić czoło pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem

– Trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia, aby stawić czoło dzisiejszym pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem – powiedział abp Wacław Depo w Złochowicach. Metropolita częstochowski dokonał 28 sierpnia poświęcenia ołtarza i odnowionego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W ołtarzu zostały złożone relikwie Świętych Pierwszych Męczenników Rzymskich.

– Pan Bóg posługuje się ludźmi w dziele zbawienia. W tej Mszy św. chcemy podziękować za każdego, kto swoją modlitwą, ofiarą i pracą przyczynił się do odnowienia naszej świątyni – podkreślił ks. Marek Gaborski, proboszcz parafii.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii abp Depo zaznaczył, że jeżeli ta uroczystość ma być radosnym świętem, konieczne jest ponowne odkrycie łaski chrztu jako fundamentu chrześcijańskiego życia i prawdziwego przymierza z Bogiem oraz odkrycie w sobie „nowego człowieka, którego Syn Boży, Jezus Chrystus, włącza w swoje życie i buduje swoje mistyczne ciało, jakim jest Kościół”.

– Bogu niech będą dzięki za wszystkich ochrzczonych w tym kościele, za wszystkich kapłanów od początku zaistnienia tej wspólnoty. Bogu niech będą dzięki za wasze wspólnoty rodzinne, za tajemnice waszych spotkań na rekolekcjach i misjach świętych pogłębiających przynależność do Chrystusa. To jest dzisiejsza radość, ale i wdzięczność wobec Boga – stwierdził metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

W duchu tych słów przytoczył fragment homilii wygłoszonej przez papieża Franciszka w 2016 r. na Jasnej Górze: „Bóg jest blisko (...) nie chce, żeby się Go lękano jako możnego i dalekiego władcy, nie chce przebywać na tronie w niebie czy w podręcznikach historii, ale pragnie schodzić w nasze codzienne wydarzenia, aby iść z nami”.

Maciej Orman/Niedziela

Komentując tekst z Listu do Hebrajczyków, abp Depo zwrócił uwagę, że „wierzyć w Boga oznacza zbliżać się do Niego jak do najbardziej bliskiego i ukochanego Ojca i Zbawiciela, do którego drogę przygotował nam jedyny Pośrednik Nowego Testamentu Jezus Chrystus”. – Tu już nie ma czegoś płonącego – ciemności czy burzy, dźwięku trąby, ale trzeba wyruszyć w kierunku prawdy, którą objawia Jezus Chrystus, ukazując oblicze Ojca pełnego miłosierdzia, w mocy Ducha Świętego – mówił metropolita częstochowski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Celebrans wezwał również wiernych do modlitwy „o pomnożenie naszej wiary i zawierzenia Bogu na wzór Maryi, która podprowadza nas do głębi tajemnicy Najświętszego Serca Jezusowego”, oraz o dobre sumienie, „które jest w człowieku głosem Bożym, aby z jego pomocą każdy z nas podejmował swoje ważne decyzje i codzienne wybory”. Za św. Janem Pawłem II abp Depo przypomniał, że największym zagrożeniem jest utrata poczucia grzechu. – Dziękujmy więc Bogu za dar sakramentu pokuty, gdzie stajemy w prawdzie wobec Boga i wobec siebie nawzajem w tym kościele, gdzie nasze pokolenia formowały swoje sumienia w świetle Bożego miłosierdzia, a nie własnej pychy i wystarczalności – kontynuował.

Maciej Orman/Niedziela

Wskazując, że Patronką Złochowic jest Matka Boża Łaskawa, metropolita częstochowski ponownie zacytował słowa Franciszka: „Maryja jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym. (...) W życiu Maryi podziwiamy tę małość umiłowaną przez Boga, który «wejrzał na pokorę Służebnicy swojej» i «wywyższył pokornych». (...) Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie (...) niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii”.

Maciej Orman/Niedziela

– Jeżeli nasza uroczystość i to eucharystyczne spotkanie ma być czasem łaski, to trzeba nam przyjąć Jezusowy sposób życia, aby stawić czoło dzisiejszym pokusom pychy i samowystarczalności poza Bogiem – podkreślił abp Depo. – Niech najświętsza Eucharystia stale przybliża nas do głębi miłości Najświętszego Serca Jezusa – zakończył.

Maciej Orman/Niedziela

Eucharystię koncelebrowali: ks. Marek Gaborski – proboszcz parafii, ks. Eugeniusz Wieczorek, który został ochrzczony w Złochowicach, pochodzący z parafii ks. Tadeusz Zawierucha, ks. Michał Wieczorek – kolega rocznikowy ks. Gaborskiego i ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Depo.

Reklama

Po Mszy św. abp Wacław Depo, ks. Marek Gaborski, wójt gminy Opatów Bogdan Sośniak i starosta kłobucki Henryk Kiepura przecięli wstęgę na tablicy upamiętniającej ks. Edwarda Goca, pierwszego proboszcza parafii w Złochowicach, otwierając skwer jego imienia.

Maciej Orman/Niedziela

Podczas uroczystości grała orkiestra dęta OSP w Złochowicach. Śpiewał Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski pod dyr. Marcina Lauzera.

2022-08-29 14:17

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję