Reklama

Kościół

Spotkanie kardynałów: bez konfliktu, kryzysu, polemiki

Nie ma żadnego konfliktu, kryzysu czy polemiki, wbrew temu, co czyta się się w gazetach. Jest wzajemne ubogacanie się – tak o atmosferze kończącego się dziś dwudniowego spotkania kolegium kardynalskiego mówią kardynałowie: Walter Kasper i Christoph Schönborn.

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

197 kardynałów rozmawiało dziś w grupach językowych, których relatorzy przedstawili syntezy w obecności papieża.

Spotkanie zakończy sesja plenarna, w czasie której mowa będzie o Roku Jubileuszowym, przypadającym w 2025 roku. O 17.30 Franciszek odprawi z kardynałami Mszę św. w bazylice św. Piotra, zamykając dwudniową refleksję nad konstytucją apostolską „Praedicate Evangelium”.

- Uderzyła mnie spokojna atmosfera, synodalność, klimat dialogu, chęć pójścia naprzód a nie cofania się, wzajemnej współpracy pomimo różnic – powiedział kard. Kasper. Emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan dodał, że „wszyscy dziękowali papieżowi za jego prorocze słowa z wczoraj”. Dodał, że nie było „żadnej polemiki ani konfliktu, choć naturalnie sytuacja w różnych krajach jest odmienna: ale jedność nie jest uniformizmem”.

Reklama

Pytany o treść papieskiego wystąpienia, rozpoczynającego spotkanie, kard. Kasper poinformował, że oparte było na fragmencie z Dziejów Apostolskich o wyborze diakonów. Wyjaśnił, że „Kościół zareagował” wówczas na sytuację i „musi to robić również dzisiaj: trzeba reagować, rozważać sytuację w świetle Ewangelii i odpowiadać na nowe sytuacje”.

Z kolei według kard. Schönborna, dwudniowe obrady można podsumować słowami: „Iść naprzód”. – Synod to wspólne podążanie, a to, co zrobiliśmy, było jednym krokiem – stwierdził arcybiskup Wiednia. Ujawnił, że on sam mówił o reformie gospodarczej i finansowej, w której uczyniono już wielkie kroki naprzód, co jest „dobrym znakiem”. – Słuchamy siebie nawzajem w komunii. Pomimo różnic w sytuacji pomiędzy różnymi krajami, dochodzi do wzajemnego ubogacenia się – zaznaczył hierarcha.

Zwrócił uwagę na obecność najmłodszego członka kolegium kardynalskiego – Giorgio Marengo z Mongolii. – Jest bardzo lubiany – powiedział kard. Schönborn.

2022-08-30 15:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niekończący się aplauz podczas Mszy św. o wybór papieża

Dobiegła końca w Bazylice św. Piotra Msza "pro eligendo romano pontefice", o wybór papieża, pod przewodnictwem kardynała Angelo Sodano, dziekana Kolegium kardynalskiego, który dziś po południu nie wejdzie do Kaplicy Sykstyńskiej ze wzglądu na osiągnięty wiek 80 lat. Koncelebrowali nie tylko kardynałowie elektorzy, ale również ci, którzy osiągnęli wiek 80 lat.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Maryjo, pomóż nam ratować świat od przemocy – „Hołd z kwiatów” dla Niepokalanej

2022-12-08 20:04

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Karol Porwich/Niedziela

Hołd kwiatów

Hołd kwiatów

- Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy - modlił się abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na Jasnej Górze podczas „Hołdu z kwiatów” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wzięły w nim udział setki częstochowian i pielgrzymów. To zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., kiedy to poświęcona została nowa figura Niepokalanej na placu przed Szczytem.

- Wpatrując się w Maryję i Jej zjednoczenie z Bogiem odkrywamy, co to znaczy wierzyć w miłość, delikatność i czułość miłości, w jej moc na co dzień - mówił abp Depo i podkreślił, że pokora i służba, których wzorem jest Maryja, nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi na miarę otrzymanej łaski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję