Reklama

Kościół

Polski Kościół Prawosławny nie uznaje ważności święceń zwierzchnika Prawosławnego Kościoła Ukrainy

Pomimo, że najwyższy autorytet prawosławia na świecie, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I zniósł wszelkie kary nałożone przez Moskwę na biskupów ukraińskich i uznał za w pełni kanoniczny nowy Prawosławny Kościół Ukrainy, to Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - podobnie jak Patriarchat Moskiewski - nie uznaje tego Kościoła, ani ważności święceń kapłańskich i biskupich jego zwierzchnika, metropolity Epifaniusza. A oto komunikat kancelarii metropolity Sawy, wyjaśniający jego stanowisko:

[ TEMATY ]

prawosławie

ks. Paweł Kłys

Boże Narodzenie w cerkwii

Boże Narodzenie w cerkwii

W związku z informacjami na stronie internetowej www.pomisna.info oraz pytaniami dotyczącymi kanonicznego statusu „Kościoła Prawosławnego Ukrainy” (PCU), Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski ponownie podaje do wiadomości stanowisko Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w tej kwestii, które było wielokrotnie wyrażane w uchwałach Świętego Soboru Biskupów PAKP (nr 340 z dnia 9 maja 2018 roku, nr 341 z dnia 15 listopada 2018 roku) i potwierdzone uchwałą nr 342 z dnia 2 kwietnia 2019 roku: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest za nadaniem, w oparciu o normy dogmatyczno – kanoniczne, autokefalii dla całej Cerkwi w Ukrainie, a nie grupie odstępców. Odstępcy od nauki Św. Cerkwi nie mogą reprezentować zdrowego organizmu cerkiewnego. Narusza to jedność eucharystyczną całego Prawosławia.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny raz jeszcze pragnie podkreślić, że suwerenne państwo ukraińskie powinno posiadać jeden, niezależny, autokefaliczny Kościół prawosławny.

Utworzony w 2018 roku i proklamowany w 2019 roku, tzw. „Kościół Prawosławny Ukrainy” nie spełnia warunków kanoniczności. Zasadniczą wątpliwością pozostaje ważność święceń kapłańskich i biskupich, w tym również tak zwanego „zwierzchnika Kościoła Prawosławnego Ukrainy”, których dokonywał w latach 1992-2018 były metropolita Kijowa i całej Ukrainy, Filaret (Denysenko). Były metropolita Filaret, decyzją Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z 1992 roku, został pozbawiony święceń biskupich i kapłańskich z zachowaniem jedynie ślubów zakonnych. W 1997 roku, w wyniku swoich działań naruszających normy kanoniczne, został sprowadzony do stanu świeckiego. Powyższe decyzje przyjęte zostały z aprobatą przez wszystkie lokalne Kościoły prawosławne. Osoba pozbawiona święceń nie może i nie ma prawa udzielać ich innym.

Nieuregulowana sytuacja koniczna „Kościoła Prawosławnego Ukrainy” powoduje daleko idące konsekwencje dogmatyczno – kanoniczne. Sakramenty udzielane przez osoby świeckie nie mogą być uznawane za ważne! Przedłużający się, nieunormowany status „Kościoła Prawosławnego Ukrainy” wzbudza niepokój i niezrozumienie wśród zdezorientowanych wiernych, jak i w całym Kościele prawosławnym.

Reklama

W związku z powyższym, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny wielokrotnie apelował i apeluje o zwołanie spotkania zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych, aby w duchu miłości, pokory i zrozumienia, podjąć próbę rozwiązania tzw. „kwestii Kościoła Prawosławnego Ukrainy”.

Kościół prawosławny w Polsce, mając na uwadze dobro i troskę o prawosławnych emigrantów przebywających obecnie, jak i w latach minionych, w naszej Ojczyźnie obejmuje wszystkich jednakową opieką duszpasterską, bez względu na narodowość. Począwszy od 24 lutego 2022 roku, tj. od dnia wybuchu wojny rosyjsko – ukraińskiej, pomoc i schronienie, w tym opiekę duszpasterską, pod omoforionem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego uzyskała ludność ukraińska, nie bacząc na przynależność konfesyjną. Pomoc ta udzielana jest do dnia dzisiejszego.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny nieustannie wznosi modlitwy w intencji pokoju, jedności i stabilności w Ukrainie.

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, 23 sierpnia 2022

2022-08-30 15:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koptyjski papież grozi islamistom sądem Bożym

[ TEMATY ]

prawosławie

Grzegorz Gałązka

Teodor II u papieża Franciszka

Teodor II u papieża Franciszka

W Egipcie wciąż dochodzi do starć islamistów z wojskiem. Świadkowie wydarzeń precyzują jednak, że nie chodzi tu o rozganianie pokojowych demonstracji, lecz o starcia wojskowych z dobrze uzbrojonymi bojówkami. Bilans wczorajszych starć to co najmniej 100 ofiar śmiertelnych.

Ponadto Bractwo Muzułmańskie nadal mści się na bezbronnych chrześcijanach. Niektóre źródła mówią nawet o kolejnych kilkudziesięciu spalonych kościołach. Jak na razie w pełni potwierdzonych zostało pięć dalszych takich przypadków, co oznacza, że w tym tygodniu islamiści spalili już 44 chrześcijańskie świątynie.
Papież Teodor II, duchowy zwierzchnik prawosławnych Koptów, grozi za to islamistom Bożym Sądem. Mówił o tym w wywiadzie dla egipskiej telewizji.
„Oczy Boga są zwrócone na Egipt – powiedział patriarcha. – Bóg patrzy na tych, którzy dopuszczają się nieprawości. I Bóg ich na pewno za to ukarze. Chcę powiedzieć tym osobom, że być może będą jeszcze żyły z 20, 30 czy 50 lat, ale potem staną przed Bogiem. On będzie was sądził. Meczet, synagoga czy kościół są domem Boga. Jak można się godzić na taką agresję?”.
Teodor zaznaczył również, że Egipt przechodzi przez bardzo trudne chwile, które będą miały poważne konsekwencje dla przyszłości kraju. Z rozlewu krwi będzie się trzeba wytłumaczyć – powiedział koptyjski papież. W jego przekonaniu po wyjściu z tej kryzysowej sytuacji Egipt będzie czekało trudne dzieło pojednania. „Zawsze byliśmy społeczeństwem umiarkowanym, teraz ktoś chce nas podzielić, skłonić do postaw skrajnych” – zaznaczył zwierzchnik prawosławnych Koptów. Przypomniał w tym kontekście, że chrześcijanie głoszą przykazanie miłości nieprzyjaciół. Tej zasadzie chcą pozostać wierni również w obecnej sytuacji, wiedząc, że Opatrzność Boga czuwa nad Egiptem.
Z kolei rezydujący w Rzymie biskup koptyjskoprawosławny Barnaba El Soryany dał wyraz swej konsternacji z powodu milczenia państw zachodnich wobec pogromu chrześcijańskich wspólnot w Egipcie. To bardzo dziwne, że państwa europejskie popierają jedynie islamistów, a nie potępiają przy tym aktów przemocy, jakich oni w tych dniach się dopuszczają – powiedział hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję