Reklama

Kościół

Spotkanie kardynałów: wszelkie reformy w Kościele służą misji

Drugi dzień trwa w Watykanie spotkanie papieża z kardynałami z całego świata na temat Konstytucji Apostolskiej „Praedicate Evangelium”, dotyczącej reformy Kurii Rzymskiej. Pierwszego dnia w centrum refleksji znalazły się tematy komunii oraz ewangelizacji w dzisiejszym świecie. Uczestnicy podkreślają otwarty i owocny dialog między zgromadzonymi, w perspektywie misyjnej oraz potrzeby postawienia w centrum orędzia przykazania miłości.

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

Obecne spotkanie jest prawdopodobnie największym tego typu podczas prawie dziesięcioletniego pontyfikatu Franciszka. Prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Artur Roche podkreśla, że Ojciec Święty w „Praedicate Evangelium”, jako zwornik jedności Kościoła, nadaje mu kierunek inspirując się nauczaniem Soboru Watykańskiego II.

„«Praedicate Evangelium» nie jest jedynie dokumentem dotyczącym reformy Kurii Rzymskiej, ale także służącym wszystkim konferencjom episkopatów, a także poszczególnym biskupom w ich relacji ze Stolicą Apostolską i Kurią Rzymską – podkreślił kard. Roche. – Pozostaje ona w służbie papieżowi oraz biskupów całego świata. Dwa elementy są bardzo ważne: misja Kościoła oraz jego nawrócenie. To są rzeczy odnoszące się do wszystkich, do biskupów czuwających nad procesem synodalnym, a także do całego Kościoła pielgrzymującego”.

Arcybiskup Sieny, kard. Augusto Paolo Lojudice zwrócił uwagę, że przyjęta podczas obrad metoda pracy, czyli spotkania w grupach językowych, pozwala na łatwiejszą rozmowę i wymianę poglądów. Zakończy się ona relacją z pracy poszczególnych grup na forum ogólnym.

„Wprowadzenie w życie reformy wymaga dłuższego czasu. To nie jest prosta sprawa. Papież od samego początku zwracał uwagę, podkreślał jasno, że to stanowi kluczowy element jego pontyfikatu. Myślę, że wcześniej czy później dojdziemy do tej świadomości, że wszystko jest misją, misyjnością, także paradoksalnie rzecz ujmując urzędy Kurii Rzymskiej i Watykanu – podkreślił kard. Lojudice. – Oczywiście, dokument został już napisany, ale możliwe jest na bazie tego, co w nim zawarte, pogłębienie zrozumienia i zastosowanie rozwiązań w tych elementach, które wydają się mniej jasne i oczywiste, szczególnie te, które dotyczą obecności świeckich w kierowniczych gremiach dykasterii. A zatem jest to otwarta brama, którą można zawsze przejść w lepszy sposób”.

2022-08-30 15:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Kard. Marian Jaworski trafił do szpitala

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Mazur/episkopat.pl

Bp Marian Jaworski

Bp Marian Jaworski

Arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej kard. Marian Jaworski trafił w nocy z czwartku na piątek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dietla. Przebywa na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej.

"Stan kardynała jest poważny, ale stabilny" – powiedział PAP wicedyrektor szpitala Marcin Mikos.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję