Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Na kilka godzin przed pierwszym dzwonkiem

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po ponad dwóch miesiącach wakacji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 1 września wracają do szkół. Zanim jednak zasiądą do szkolnych ław, wielu z nich rozpocznie nowy rok szkolny od powierzenia siebie i nauki Panu Bogu.

Uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich spotkają się 1 września ze swoimi wychowawcami w holu szkoły, po czym wspólnie przejdą do kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, gdzie o godzinie 9.00 odbędzie się Eucharystia na rozpoczęcie roku. Liturgię ubogacą bielanki oraz szkolny zespół wokalny, a asystę zapewni Szkolna Liturgiczna Służba Ołtarza, w której na co dzień służy blisko 100 chłopców. Podobnie będzie w Jezuickiej Szkole Podstawowej im. Ignacego Loyoli, gdzie msza święta rozpoczynająca nowy rok szkolny rozpocznie się o godzinie 9.00, a po niej uczniowie spotkają się ze swoimi wychowawcami w klasach. Na ten dzień najbardziej czekają najmłodsi uczniowie z klas 1, dla których będzie to pierwszy dzień w nowej szkole. Nie mniej stresów czeka ich rodziców, którzy będą towarzyszyć swoim pociechom w pierwszych krokach w budynku nowej szkoły. Z roku na rok szkoła jezuicka w Łodzi cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno łodzian, jak i mieszkańców województwa.

Zespół Szkół Katolickich im. Jana Pawła II na łódzkim Teofilowie, czyli popularny „Katolik” rozpocznie nowy rok od spotkania uczniów klas pierwszych i nowo przyjętych uczniów z wychowawcami. Społeczność całej szkoły o godzinie 9.00 weźmie udział w Eucharystii w znajdującym się tuż obok szkoły Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów Katolickich Szkół Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi odbędzie się 8.00 mszą świętą w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego na Dąbrowie. Po Eucharystii spotkanie dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej oraz zebranie dla rodziców uczniów klas pierwszych z wychowawcami. Na godzinę 10.30 przewidziano rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów liceum i technikum.

Reklama

W Bazylice Archikatedralnej msza dla dzieci i młodzieży rozpoczynającej nowy rok szkolny odbędzie się o godzinie 8.00, po czym uczniowie przejdą na uroczystości do swoich szkół. Coroczna msza święta, podczas której łodzianie modlić się będą za dzieci i młodzież, odbędzie się 18 września, w liturgiczne wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży, a jednocześnie patrona świątyni katedralnej. Wtedy to do katedry przybywają delegacje z wielu łódzkich szkół wraz z pocztami sztandarowymi.

Do końca września wakacje mają jeszcze studenci łódzkich uczelni, którzy do nauki powrócą na początku października. Wtedy też powakacyjną działalność wznowią łódzkie duszpasterstwa akademickie: Piątka, Węzeł i Kamienica.

2022-08-31 13:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 100-lecie konsekracji Bazyliki Archikatedralnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Usłyszmy ten krzyk łódzkiej katedry! Tak pięknej, tak cudownej, tak niezwykłej katedry. Ona dzisiaj każdego z nas pyta - żyjesz swoim chrztem? Słowo przebiło ci się przez uszy? Czy Słowo zmusiło cię, wezwało cię do oczyszczenia? Poddałeś się mocy Krzyżma? Wy wszyscy jesteście Kościołem – w Duchu i Prawdzie – tzn. we wspólnocie - w Kościele, który Duch gromadzi, zbiera, a przychodząc tu stajecie się jednym ciałem – mówił abp Ryś.

Dokładnie 15 października 1922 roku ówczesny biskup łódzki – ksiądz biskup Wincenty Tymieniecki - dokonał konsekracji katedry pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi. Dziś - w 100. rocznicę tamtych wydarzeń - w samo południe odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za dar konsekracji Matki wszystkich świątyń Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję