Reklama

Niemcy

Niemcy: rozpoczyna się zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów

Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) rozpoczyna dzisiaj swoje obrady po raz pierwszy w Niemczech. W spotkaniu w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września bierze udział około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników, ekspertów, gości oraz przedstawicieli mediów z ponad 100 państw. Organizatorzy obliczają, że w sumie zgromadzi się w Karlsruhe około 4 tys. chrześcijan. Jest to 11. zgromadzenie ogólne od chwili utworzenia ŚRK w 1948 roku w Genewie.

[ TEMATY ]

religie

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” zaplanowano wymianę teologiczną, międzynarodowe nabożeństwa, program kulturalny oraz dyskusje społeczno-polityczne.

Na otwarcie obrad przyjedzie do Karlsruhe prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier i wygłosi przemówienie do zgromadzonych. Głos zamierzają zabrać również przedstawiciele Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz muzułmanów.

Wśród tematów obrad jest międzynarodowy dialog chrześcijański, teologia oraz kwestie społeczno-polityczne. Omówione zostaną np. kwestie związane z ochroną klimatu i środowiska rozbrojenia oraz globalnej walki z głodem i ubóstwem. Nie zabraknie też odniesień do aktualnej kwestii agresji Rosji na Ukrainę. W Karlsruhe oczekiwane są również delegaci z Rosji i Ukrainy.

Na krótko przed rozpoczęciem obrad rzeczniczka ŚRK Marianne Ejdersten określiła Światową Radę Kościołów jako wyjątkowe forum globalnego dialogu. „Nikt poza ŚRK nie może zgromadzić wszystkich Kościołów przy jednym stole” - powiedziała w rozmowie z mediami i podkreśliła, że to jest szczególnie ważne w tej chwili. „Doświadczamy poważnych kryzysów, wojny w Ukrainie, coraz większego głodu na świecie czy wstrząsów społecznych spowodowanych rosnącymi cenami żywności i energii” – powiedziała, tłumacząc, że te kryzysy wymagają wzmożonego dialogu międzynarodowego.

Na zakończenie konferencji delegaci zamierzają wydać kilka oświadczeń w różnych sprawach. W tym celu komisje przygotowały już różne dokumenty. Można się spodziewać, że mogą powstać zażarte dyskusje np. o stanowisko w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Delegaci zwłaszcza z Niemiec chcą zapobiec rezolucjom, które mogłyby zostać zrozumiane jako antyizraelskie czy wręcz antysemickie. Z drugiej strony w ŚRK pojawiają się silne głosy wzywające do większego wsparcia dla grup chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Na czas dziewięciodniowych obrad Światowej Rady Kościołów miasto Karlsruhe i Kościół regionu organizują bezpłatny program kulturalno-integracyjny z około 250 imprezami. Różnorodność uczestniczących międzynarodowych Kościołów i wspólnot religijnych znajdzie odzwierciedlenie w nabożeństwach według różnych tradycji i obrządków chrześcijańskich.

Członkami Światowej Rady Kościołów są głównie Kościoły protestanckie, anglikańskie i prawosławne. Sekretarzem generalnym będzie od stycznia 2023 roku ks. Jerry Pillay z RPA. Do tego czasu pracami ŚRK kieruje tymczasowo Rumun, ks. Ioan Sauca. Wiele wskazuje jednak na to, że ks. Pillay, który wcześniej był przewodniczącym Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, odegra ważną rolę również w Karlsruhe.

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza między Watykanem a ŚRK. Teologowie katoliccy są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji ŚRK, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja. Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjechała do Karlsruhe 20-osobowa delegacja watykańska z przewodniczącym Dykasterii ds. Popierania Jedności kardynałem Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.

Zgromadzenie generalne ŚRK obraduje co sześć do ośmiu lat. Karlsruhe jest pierwszym europejskim miastem-gospodarzem od ponad pięciu dekad. Wcześniej, w 1968 roku obradowano w Uppsali, w Szwecji. Ostatnie zgromadzenie ogólne obradowało w 2013 roku w południowokoreańskim Busan.

2022-08-31 12:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sako do muzułmanów: nazywajcie chrześcijan „ludem Księgi”, a nie niewiernymi

O usunięcie z irackich podręczników szkolnych wyrażeń obraźliwych dla chrześcijan zaapelował w przesłaniu na muzułmański miesiąc postu – Ramadan kard. Louis Sako. Chaldejski patriarcha Babilonu zaproponował, by nazywano tam wyznawców Chrystusa określeniem „lud Księgi”.

Składając wyznawcom islamu życzenia hierarcha wyraził nadzieję, że będzie to dla nich okres zbliżania się do Boga i innych ludzi poprzez post, modlitwę, akty miłosierdzia, przebaczenie i pojednanie, a także okazją do pogłębiania więzów braterstwa, przyjaźni i szacunku, o których mówił papież Franciszek w czasie swej wizyty w Iraku w dniach 5-8 marca br.

CZYTAJ DALEJ

Kłopoty z Matką Bożą?

Ucieszyłam się z możliwości zadawania pytań na łamach „Niedzieli”. Wasza gazeta kojarzy mi się z Częstochową i dlatego przyznaję się od razu do moich kłopotów z Matką Bożą. Przyjaźnię się z grupą protestantów. Staramy się żyć w zgodzie i nie nawracać siebie na siłę. Moi przyjaciele jednak często stawiają mi drażliwe pytania o osobę Maryi. Twierdzą, że oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu, a nie takiemu zwykłemu człowiekowi jak Maryja. Uważają też, że my, katolicy, poprzez te wszystkie obrazy Matki Bożej, liczne sanktuaria, a nawet formy modlitwy, zaczynamy traktować Maryję jak Boga. Sama się ostatnio złapałam na tym, że w wieczornej modlitwie mówiłam ciągle: „Maryjo, daj mi zdrowie”, „Maryjo, spraw, abym zdała egzaminy”, „Maryjo, uczyń cud i załatw pracę dla mojego taty”. W tych wezwaniach zaczęło mnie intrygować to, że już nie mówię o tym Panu Bogu, tylko wszystko załatwiam z Matką Bożą. Czy to dobrze, że my, katolicy, tak bardzo czcimy Maryję?
Magda

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: sekretarz episkopatu wezwał kapłanów do noszenia koloratek i sutann

2022-09-30 19:37

[ TEMATY ]

Hiszpania

sutanna

księża

koloratka

Adobe Stock

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii abp Luis Argüello wezwał pracujących w tym kraju kapłanów do noszenia koloratek oraz sutann. Wskazał, że jego apel odnosi się również do innych osób życia konsekrowanego, które poprzez swoje ubranie „są rozpoznawalne w społeczeństwie”, a zarazem świadczą o wyborze takiego powołania.

Duchowny, który jest także rzecznikiem prasowym hiszpańskiego episkopatu przyznał, że pojawianie się w habitach i sutannach może wzbudzić zdziwienie ze strony reszty społeczeństwa. Nazwał noszenie tych ubrań mianem „postawy rewolucyjnej”, która jednak przyciąga osoby poszukujące rozmowy z duchownymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję