Reklama

Niemcy

Niemcy: rozpoczyna się zgromadzenie ogólne Światowej Rady Kościołów

Zgromadzenie Ogólne Światowej Rady Kościołów (ŚRK) rozpoczyna dzisiaj swoje obrady po raz pierwszy w Niemczech. W spotkaniu w Karlsruhe w dniach od 31 sierpnia do 8 września bierze udział około 800 delegatów z 350 Kościołów członkowskich ŚRK i kilkuset współpracowników, ekspertów, gości oraz przedstawicieli mediów z ponad 100 państw. Organizatorzy obliczają, że w sumie zgromadzi się w Karlsruhe około 4 tys. chrześcijan. Jest to 11. zgromadzenie ogólne od chwili utworzenia ŚRK w 1948 roku w Genewie.

[ TEMATY ]

religie

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pod hasłem „Miłość Chrystusowa porusza, buduje pojednanie i jednoczy świat” zaplanowano wymianę teologiczną, międzynarodowe nabożeństwa, program kulturalny oraz dyskusje społeczno-polityczne.

Na otwarcie obrad przyjedzie do Karlsruhe prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier i wygłosi przemówienie do zgromadzonych. Głos zamierzają zabrać również przedstawiciele Centralnej Rady Żydów w Niemczech oraz muzułmanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród tematów obrad jest międzynarodowy dialog chrześcijański, teologia oraz kwestie społeczno-polityczne. Omówione zostaną np. kwestie związane z ochroną klimatu i środowiska rozbrojenia oraz globalnej walki z głodem i ubóstwem. Nie zabraknie też odniesień do aktualnej kwestii agresji Rosji na Ukrainę. W Karlsruhe oczekiwane są również delegaci z Rosji i Ukrainy.

Na krótko przed rozpoczęciem obrad rzeczniczka ŚRK Marianne Ejdersten określiła Światową Radę Kościołów jako wyjątkowe forum globalnego dialogu. „Nikt poza ŚRK nie może zgromadzić wszystkich Kościołów przy jednym stole” - powiedziała w rozmowie z mediami i podkreśliła, że to jest szczególnie ważne w tej chwili. „Doświadczamy poważnych kryzysów, wojny w Ukrainie, coraz większego głodu na świecie czy wstrząsów społecznych spowodowanych rosnącymi cenami żywności i energii” – powiedziała, tłumacząc, że te kryzysy wymagają wzmożonego dialogu międzynarodowego.

Na zakończenie konferencji delegaci zamierzają wydać kilka oświadczeń w różnych sprawach. W tym celu komisje przygotowały już różne dokumenty. Można się spodziewać, że mogą powstać zażarte dyskusje np. o stanowisko w sprawie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Delegaci zwłaszcza z Niemiec chcą zapobiec rezolucjom, które mogłyby zostać zrozumiane jako antyizraelskie czy wręcz antysemickie. Z drugiej strony w ŚRK pojawiają się silne głosy wzywające do większego wsparcia dla grup chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie.

Reklama

Na czas dziewięciodniowych obrad Światowej Rady Kościołów miasto Karlsruhe i Kościół regionu organizują bezpłatny program kulturalno-integracyjny z około 250 imprezami. Różnorodność uczestniczących międzynarodowych Kościołów i wspólnot religijnych znajdzie odzwierciedlenie w nabożeństwach według różnych tradycji i obrządków chrześcijańskich.

Członkami Światowej Rady Kościołów są głównie Kościoły protestanckie, anglikańskie i prawosławne. Sekretarzem generalnym będzie od stycznia 2023 roku ks. Jerry Pillay z RPA. Do tego czasu pracami ŚRK kieruje tymczasowo Rumun, ks. Ioan Sauca. Wiele wskazuje jednak na to, że ks. Pillay, który wcześniej był przewodniczącym Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych, odegra ważną rolę również w Karlsruhe.

Kościół katolicki nie należy do Rady, ale od 1965 r. blisko z nią współpracuje. Od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza między Watykanem a ŚRK. Teologowie katoliccy są pełnoprawnymi członkami ważnych komisji ŚRK, takich jak Wiara i Ustrój oraz Misja Światowa i Ewangelizacja. Na obrady zgromadzenia generalnego ŚRK przyjechała do Karlsruhe 20-osobowa delegacja watykańska z przewodniczącym Dykasterii ds. Popierania Jedności kardynałem Kurtem Kochem. List z pozdrowieniami dla uczestników obrad skieruje papież Franciszek.

Zgromadzenie generalne ŚRK obraduje co sześć do ośmiu lat. Karlsruhe jest pierwszym europejskim miastem-gospodarzem od ponad pięciu dekad. Wcześniej, w 1968 roku obradowano w Uppsali, w Szwecji. Ostatnie zgromadzenie ogólne obradowało w 2013 roku w południowokoreańskim Busan.

2022-08-31 12:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Donald Trump zatwierdził przepisy przyjazne religiom

[ TEMATY ]

przepisy

Donald Trump

religie

Jedną z ostatnich decyzji prezydenta Donalda Trumpa jest zniesienie barier w przyznawaniu dotacji federalnych dla organizacji religijnych, które świadczą usługi socjalne. Ustępująca administracja zmieniła również przepisy, w myśl których organizacje musiały informować beneficjentów o swojej przynależności religijnej.

Nowa polityka dotyczy projektów finansowych koordynowanych przez dziewięć agencji, w tym Departament ds. Weteranów Wojennych, Departament Edukacji oraz Departament Zdrowia i Usług Społecznych. Agencje te przyznają miliardy dolarów rocznie w formie dotacji i kontraktów. „Zmiany usuwają niesprawiedliwe przeszkody, które blokowały skuteczną pomoc potrzebującym. Utrudnianie niesienia wsparcia charytatywnego nie miało najmniejszego sensu” – uważa sekretarz Departamentu ds. Weteranów Robert Wilkie.

CZYTAJ DALEJ

Czy wiecie, gdzie znajduje się najmniejszy kościół na świecie?

2024-07-14 12:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

Adobe Stock

Według księgi rekordów Guinnessa najmniejszy kościół na świecie znajduje się w Hiszpanii. Wybudowano go z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki przez Kolumba.

Niecałe 2 m2 (1,96) zajmuje kościół pw. Św. Elżbiety Węgierskiej w miejscowości Benalmádena koło Malagi. To najmniejszy kościół na świecie - czytamy w księdze Guinnessa. Niewielki kościół znajduje się wewnątrz zamku Colomares, który został wybudowany (1987-1994) przez hiszpańskiego lekarza Estebana Martina, aby upamiętnić 500-lecie odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Łączy elementy bizantyjskie, gotyckie oraz mudéjar.

CZYTAJ DALEJ

Święta Jadwiga Śląska na drzeworytach

2024-07-14 20:00

Archiwum prywatne

Sreen z interaktywnej księgi

Sreen z interaktywnej księgi

To tytuł interaktywnej księgi, stworzonej przez Jarosława Nogalę. Stanowi ją wirtualne połączenie kolorowanych drzeworytów Konrada Baumgartnera z 1504 r. i tekstów śp. ks. prof. Antoniego Kiełbasy, salwatorianina, krzewiciela kultu św. Jadwigi.

Autor księgi, na co dzień zajmujący się digitalizacją i programowaniem, postanowił przypomnieć legendę o św. Jadwidze, powstałą 520 lat temu we Wrocławiu. Zrobił to poprzez aplikację internetową w postaci interaktywnej księgi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję