Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obchody 42. rocznicy powstania NSZZ Solidarność

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, w Łodzi odbyła się msza święta i przemarsz upamiętniający powstanie NZSS „Solidarność”.

Po mszy św. w kościele ojców Jezuitów p.w. Najświętszego Imienia Jezus pod przewodnictwem arcybiskupa Grzegorza Rysia odbył się przemarsz przed „Pomnik-Krzyż” Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka znajdujący się przed kościołem p.w. Podwyższenia Św. Krzyża. Tam przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, delegacji związkowych i służb mundurowych złożyli kwiaty, zapalili znicze i wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

Pod pomnikiem pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka słowo do zebranych skierował Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". - Dziś na mszy pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia w kościele ojców Jezuitów dziękowaliśmy Bogu za wolność. Bo wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Z tego miejsca nie kto inny, ale właśnie Solidarność apeluje, by Polacy potrafili i chcieli ze sobą rozmawiać. Obyśmy nauczyli się ze sobą rozmawiać (…) Różnimy się tu politycznie, ekonomicznie, różnimy się wzajemnie w pojmowaniu spraw socjalnych. Ale jestem wdzięczny Wam, że wszystkie służby mundurowe i wszystkie zawody, które są zawodami ważnymi w ojczyźnie, że wy obecni tu politycy – dziękuję Wam za to, że jesteśmy tu dziś razem, bo ojczyzna jest najważniejsza. Dziękuję wam bohaterowie sierpnia, bohaterowie wolnej niepodległej ojczyzny. Chwała Bohaterom! – mówił Waldemar Krenc.

Reklama

Kwiaty pod „pomnikiem – krzyżem” złożyli m.in. wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Pustelnik, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski, prezydent Miasta Pabianic Grzegorz Mackiewicz oraz delegacje związkowe i przedstawiciele służb mundurowych.

31 sierpnia 1980 r. doszło do jednego z najbardziej zaskakujących wydarzeń XX wieku. Pokojowy bunt doprowadził do zgody władz na powstanie niezależnych związków zawodowych. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Porozumienia Sierpniowe stanowiły wyłom w systemie politycznym bloku komunistycznego. W okresie od sierpnia 1980 do grudnia 1981 „Solidarność” ze związku zawodowego przerodziła się w masowy ruch społeczny o charakterze społeczno-niepodległościowym. W szczytowym okresie należało do niego blisko 10 mln Polaków.

2022-09-02 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Z potrzeby ducha!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Janusz Janyst

Z poznańskim kompozytorem Mariuszem Matuszewskim i łódzkim poetą Witoldem Smętkiewiczem rozmawia Janusz Janyst. 

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję