Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Spotkanie imieninowe arcybiskupa Grzegorza

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W domu biskupów łódzkich odbyło się dziś spotkanie imieninowe metropolity łódzkiego – arcybiskupa Grzegorza Rysia - któremu patronuje św. Grzegorz Wielki, z pracownikami kurii oraz zaproszonymi gości.

W imieniu zebranych życzenia dostojnemu Solenizantowi złożył ks. kan. Wiesław Kamiński – przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, który przypomniał znaczenie imienia Grzegorz oraz życzył arcybiskupowi Grzegorzowi nieustannej obecności w Jego życiu Ducha Świętego, a także wytrwałości w Jego pasterskiej posłudze.

Po odśpiewaniu staropolskiego „Sto lat” przez franciszkański Mały Chór Wielkich Serc – metropolita łódzki podziękował za życzenia i powiedział – nie żyjemy w epoce zmian – jak mówi papież Franciszek - ale w zmianie epoki. Grzegorz musiał kierować Kościołem, kiedy cały starożytny światy odchodził i rodziła się całkowicie nowa rzeczywistość, tworzona przez germańskie ludy wchodzące do Europy i tworzące zupełnie nowy świat. To są zawsze trudne czasy. To nie jest tak, że cały świat się zmienia, a w tym świecie zmiennym jest niezmienny punkt odniesienia jakim jest Kościół. Niezmiennym punktem odniesienia jest misterium Paschalne. Krzyż, który jest krzyżem chwalebnym. To nie jest tak, że Kościół jest niezmienny, ale ta zmienność Kościoła jest Paschalna tzn. musi umierać, żeby zmartwychwstawać, ale zmartwychwstając nie wchodzi w stare koleiny życia, ale zmartwychwstanie jest wejściem w inną jakość życia. To jest nie łatwe wyzwanie, przed którym stoimy. Tego jeden człowiek nie uniesie, dlatego słuszna jest ta lektura Ducha Św. papieża Franciszka, który wzywa nas do synodalności, a więc do pójścia razem, do współodpowiedzialności za Kościół – patrząc na was – chcę powiedzieć, że bardzo na to liczę. – mówił abp Ryś.

Liturgiczne wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła – obchodzone jest w Kościele 3 września.

2022-09-01 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: 77. rocznica zakończenia działalności niemieckiego obozu dla polskich dzieci

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

MPD_foto

Właśnie mija 77 lat od zakończenia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Pamięć o ofiarach obozu przywraca Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prał. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

diecezja gliwicka

ks. Paweł Borowski

We wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, 28 stycznia, nuncjusz apostolski w Polsce ogłosił, że papież Franciszek mianował nowego biskupa gliwickiego. Został nim pochodzący z diecezji toruńskiej ks. prał. Sławomir Oder. Informację przekazano w sposób uroczysty w kaplicy Domu Biskupiego w Toruniu. Z tej okazji biskup toruński Wiesław Śmigiel wystosował list do wiernych diecezji toruńskiej.

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję