Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Parzno: nie wystarczy być pedagogiem, trzeba być ojcem lub matką!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Niechby się naprawdę okazywało, że młodzi nie są żadną przyszłością Kościoła, tylko są jego teraźniejszością, dniem dzisiejszym. Stańmy przy nich, żeby im to pokazać, żeby ich do tego zaprosić, żeby im otworzyć drzwi, żeby im towarzyszyć nawet jakby to miało być – jak mówi św. Paweł – bolesne. Byleby to były bóle rodzenia., a nie narzekania! Nie wystarczy być pedagogiem, trzeba być ojcem lub matką!- mówił abp Ryś.

W pierwszą sobotę września do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Parznie k. Bełchatowa – gdzie spoczywają doczesne szczątki Sługi Bożej Wandy Malczewskiej - pielgrzymowali katecheci Archidiecezji Łódzkiej, którzy prosząc o wstawiennictwo nauczycielkę ludu prostego – zainaugurowali nowy rok katechetyczny 2022/2023.

Mszy świętej rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył metropolita łódzki, arcybiskup Grzegorz Ryś, który zwracając się do katechetów zwrócił uwagę, na to, że - należy mieć absolutną pewność tego, że wiedza nie jest punktem dojścia w procesje ewangelizacji. Punktem dojścia jest życia – jest to, kim się człowiek staje. Mówiąc wprost i konkretnie – czy, i na ile staje się Chrystusem , bo kiedy Paweł mówi, że rodzi do życia Koryntian, czy rodzi do życia Galatów, czy Tymoteusza –to nie ma na myśli tego, że się sam na nich klonuje, i przekazuje im swoje własne życie i chce by byli jak on. Nie! Wszystko, czego Paweł chce, żeby oni mieli w sobie życie Chrystusowe. Rodzę was w bólach, aż się Chrystus w was ukształtuje. Jak chcemy wiedzieć czy nasza praca z młodymi przynosi jakieś owoce, no to patrzmy, szukajmy tego Oblicza Jezusowego na ich twarzy. Szukajmy postaw Chrystusowych w ich zachowaniu, w ich postępowaniu. – tłumaczył metropolita łódzki.

- To słowo świętego Pawła dociera do nas w bardzo konkretnej sytuacji, bo ten rok, który się otwiera przed nami, jest rokiem wielkiej szansy, gdy chodzi o nasze spotkanie z młodymi ludźmi. Dobrze wiecie, że ten rok będzie dążył do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. To jest dobry punkt odniesienia. Ważne, żebyśmy go gdzieś mieli przed oczami. To bardzo ważny wyznacznik na horyzoncie. Obyśmy się tam wybrali w możliwe największej licznie, obyśmy z młodymi wszyscy się tam wybrali, bo jeśli nie pojedziemy tam fizycznie, to żebyśmy tę Lizbonę mieli jakoś przed oczami jako punkt swojego dążenia. – podkreślił abp Grzegorz.

Reklama

Kończąc hierarcha zaapelował - takich momentów dedykowanych młodym w tym roku, w który wchodzimy, jest wiele. Niechby się naprawdę okazywało, że młodzi nie są żadną przyszłością Kościoła, tylko są jego teraźniejszością, dniem dzisiejszym. Stańmy przy nich, żeby im to pokazać, żeby ich do tego zaprosić, żeby im otworzyć drzwi, żeby im towarzyszyć nawet jakby to miało być – jak mówi św. Paweł – bolesne. Byleby to były bóle rodzenia., a nie narzekania! Nie wystarczy być pedagogiem, trzeba być ojcem lub matką!- zakończył.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki podziękował katechetom, którzy osiągnęli już wiek emerytalny. Niektórzy z nich udadzą się na zasłużoną emeryturę, a inni będę nadal posługiwać w szkołach, w których do tej pory katechizowali.

Po liturgii ks. Marcin Majda przybliżył katechetom postać czcigodnej Służebnicy Bożej Wandy Malczewskiej, która przez większość swojego życia uczyła dzieci i młodzież katechizmu i pacierza.

2022-09-04 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Niezłomny i wyklęty

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

1 marca przypada Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, dlatego chcemy czytelnikom przybliżyć postać ks. Rocha Łaskiego, człowieka bez reszty oddanego Bogu i swojej ojczyźnie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję