Reklama

Niedziela Częstochowska

Wspólnotowe dziękczynienie

Moderatorzy, animatorzy i uczestnicy tegorocznych rekolekcji zorganizowanych przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Częstochowskiej spotkali się 4 września na powakacyjnym dniu wspólnoty w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie, aby podziękować za przeżyte oazy.

– Spotykamy się, żeby objawić Kościół, który jest wspólnotą różnorodną w swoich charyzmatach i powołaniach. Chcemy również pokazać, że Ruch Światło-Życie jest dla wszystkich. Jego założyciel ks. Franciszek Blachnicki mówił, że w tym ruchu można się urodzić, dojrzeć, zestarzeć i umrzeć. Jest to miejsce dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin, kapłanów i osób życia konsekrowanego – powiedział „Niedzieli” ks. Adam Polak, moderator Ruchu Światło-Życie w archidiecezji częstochowskiej.

Julia Pilarek z parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie uczestniczyła w Oazie Nowego Życia II stopnia w Ochotnicy Dolnej. Przyznała, że było to bardzo dobre doświadczenie. – Chciałam umocnić moją wiarę i to jak najbardziej się udało – podkreśliła. – Podczas rekolekcji przeżywaliśmy Paschę, co było bardzo owocne, oraz wyjście z niewoli. Dzięki temu zauważyłam wiele niewoli, które mnie jakoś ograniczały, odciągały od Boga. Staram się z nimi walczyć i raczej mi to wychodzi – opowiadała Julia. Dodała, że będzie kontynuować formację w ciągu roku i przygotowywać się do posługi animatora.

Maciej Orman/Niedziela

Michalina Mordalska i Dominika Podgórska z parafii Nawiedzenia NMP w Wieluniu miały wyjątkowe szczęście przeżywać Oazę Nowego Życia III stopnia w Rzymie. – Warto było jechać. To była trudna oaza, wyczerpująca fizycznie i psychicznie, jedyna w swoim rodzaju właśnie ze względu na Rzym. Myślę, że duchowe owoce są ogromne, przynajmniej dla mnie – dzieliła się wrażeniami Michalina, dla której bardzo ważnym przeżyciem było uczestnictwo we Mszy św. sprawowanej w katakumbach św. Kaliksta.

Maciej Orman/Niedziela

Dominika zwróciła uwagę, że tematem rekolekcji była wspólnota, a tę udało się zbudować uczestnikom. – Dorośliśmy i dojrzeliśmy do tej wspólnoty. Trzymaliśmy się jak bracia, jak rodzina, i to też było piękne – cieszyła się. Dodała także, że wspomniane trudy „były bardzo jednoczącym doświadczeniem”.

Reklama

Obie dziewczyny będą posługiwać w ciągu roku jako animatorki.

Maciej Orman/Niedziela

Specyfikę Oazy Nowego Życia III stopnia wyjaśnił ks. Adam Polak, który był jej moderatorem. – Po nawiązaniu osobistej relacji z Chrystusem na pierwszym stopniu i poznaniu liturgii na drugim stopniu odkrywa się Kościół jako różnorodną i piękną wspólnotę, zakorzenioną w dziedzictwie Apostołów, męczenników i świętych, właśnie w Rzymie. Tam jest najlepsza okazja, żeby tego dotknąć – zaznaczył. – 23 młode osoby poznawały Kościół z perspektywy Rzymu, pięknych starożytnych świątyń, w których bardzo często znajdują się relikwie świętych, męczenników i papieży, ale też przez pryzmat wspólnot osób życia konsekrowanego i świeckich, czyli Kościoła, który żyje dzisiaj – mówił kapłan.

Maciej Orman/Niedziela

Wskazał, że istotą tych rekolekcji była również mobilizacja do tego, żeby zacząć myśleć o swoim życiu w kategoriach powołania – nie tylko do kapłaństwa, życia zakonnego czy małżeńskiego, ale do powołania w Kościele w ogóle i do diakonii, czyli do służby w Ruchu Światło-Życie, w Kościele i w świecie.

Maciej Orman/Niedziela

Podczas dnia wspólnoty reprezentanci poszczególnych grup rekolekcyjnych prezentowali swoje wspólnoty. Następnie wyznaczone osoby podzieliły się świadectwem z przeżytej oazy. Szczytem spotkania była Msza św. pod przewodnictwem ks. Jacka Kijasa, moderatora Domowego Kościoła w archidiecezji częstochowskiej. Na zakończenie oazowicze spotkali się na agapie w ogrodach parafialnych.

2022-09-04 16:50

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Ambroży

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję