Reklama

Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

Blisko 700-osobowa grupa pielgrzymów wzięła udział w I Podkarpackiej Pielgrzymce Honorowych Dawców Krwi do sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. 7 września br. po zawiązaniu wspólnoty przez gwardiana Klasztoru Franciszkanów o. Pawła Sołeckiego, sprzed kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego uczestnicy pielgrzymki wyruszyli na Drogę Krzyżową. Towarzyszyła im myśl: "Dziękuję Ci Panie, że w Tobie pozwalasz mi być dawcą życia".

Niedziela przemyska 41/2002

Drogę Krzyżową po kalwaryjskich dróżkach prowadził ks. Wacław Partyka - dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu, który też należy do grona honorowych krwiodawców. Po powrocie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. w intencji wszystkich krwiodawców, ich rodzin i sympatyków, odprawionej przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Adam Szal. Warto dodać, że w czasie Mszy św. w procesji z darami ofiarnymi szły delegacje: Okręgowej Rady HDK PCK z Rzeszowa, która złożyła ornat, świece, wino mszalne; Rejonowej Rady HDK PCK z Krosna - z pucharem i medalem pamiątkowym; Klubu HDK PCK przy Rafinerii Nafty w Jedliczu - z płaskorzeźbą z wizerunkiem Ojca Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej; Klubu HDK PCK im. "Ziemi Przemyskiej" przy Zarządzie Rejonowym PCK w Przemyślu - z koszem z różami.
W pielgrzymce uczestniczyli honorowi krwiodawcy wraz z rodzinami i sympatykami m.in. z Mielca, Narola, Strzyżowa, Łańcuta, Potoka, Jarosławia, Sanoka, Radymna. Na wprost Matki Bożej Kalwaryjskiej stanęło 11 pocztów sztandarowych. Na uroczystość przybyli m.in. prezes Podkarpackiego Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie dr nauk medycznych Stanisław Kowal i dyrektor Biura Okręgowego PCK w Rzeszowie Eugeniusz Taradajko.
Organizatorami tej niezwykłej pielgrzymki były: Klub HDK im. "Ziemi Przemyskiej" przy ZR PCK w Przemyślu, Rejonowa Rada HDK PCK w Przemyślu oraz Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. Nad naszym bezpieczeństwem czuwali młodzi ratownicy-krwiodawcy z Grupy Ratowników PCK, działającej przy ZR PCK w Przemyślu oraz Drużyna Ratownictwa Przedmedycznego PCK w Krośnie przy Młodzieżowym Klubie Socjoterapeutycznym.
Po zakończeniu uroczystości religijnych spotkaliśmy się przy ognisku, by przy pieczonej kiełbasce wymienić doświadczenia związane z honorowym krwiodawstwem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję