Reklama

Kościół

Abp Gądecki: cierpienie innych powinno nas boleć

Z apelem o miłość okazywaną ubogim i wrażliwość na cierpienie innych zwrócił się abp Stanisław Gądecki w VI Dniu Adopcji Serca. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty celebrował Mszę św. dla członków Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitrī”.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Spotkanie odbyło się w kościele pw. NMP in Summo w Poznaniu, w podziemiach którego mieściła się najstarsza kaplica na ziemiach polskich, zbudowana dla księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy.

„Do udziału w świętowaniu tego Dnia są zaproszone najpierw zgromadzenia i organizacje realizujące pomoc ubogim w krajach misyjnych, następnie ofiarodawcy wspierający tego rodzaju programy oraz wszyscy, którzy pragną poznać bliżej ten program i dołączyć do niego. Osoby, które nie mogły przybyć na dzisiejszą Mszę Świętą – w tym misjonarze i beneficjenci Adopcji Serca w krajach misyjnych – zostały poproszone o duchowe przyłączenie się do tej modlitwy. Podczas tej Eucharystii modlimy się więc w intencji wszystkich ofiarodawców, organizatorów oraz podopiecznych Adopcji Serca” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański rozważał Ewangelię o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka z uschłą ręką. „Dzień Adopcji Serca nawiązuje bezpośrednio do ewangelijnej sceny przedstawiającej nam Jezusa nauczającego w synagodze w dzień szabatu. Spojrzawszy wkoło rzekł do człowieka z uschłą prawą ręką: «Wyciągnij rękę!». Chory człowiek to uczynił i jego ręka stała się znów zdrowa. Ten gest Jezusowy wskazuje nam kierunek ratowania zdrowia i życia ludzkiego w krajach misyjnych każdego dnia” – mówił abp Gądecki.

Reklama

Przewodniczący Episkopatu przypomniał założenia ruchu „Maitrī”, który jest federacją wspólnot osób świeckich jednoczącą pragnienie niesienia pomocy najuboższym mieszkańcom świata. Pierwsza wspólnota powstała w 1975 r. w Warszawie, a jej założycielem był Jacek Wójcik, który – kierując się radami śp. ks. Bronisława Bozowskiego – trafił w trakcie podróży do Indii do domu Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie, gdzie podjął pracę wolontariacką.

Inspiracją dla powstania tego Ruchu była postawa i praca św. Matki Teresy i jej Zgromadzenia. Słowo „Maitrī” oznacza w sanskrycie – języku starożytnych Indii – braterstwo, przyjaźń, życzliwość, miłosierdzie, dobroć, miłość, dobrą wolę i aktywne zainteresowanie innymi ludźmi. W naszej kulturze jego znaczenie najlepiej oddaje słowo caritas.

2022-09-05 19:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież mianował abp. Gądeckiego członkiem Kongregacji Nauki Wiary na drugą kadencję

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

papież Franciszek

Kongregacja Wiary i Nauki

episkopat.news

abp Stanisław Gądecki

abp Stanisław Gądecki

Papież Franciszek mianował abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski na drugą kadencję jako członka Kongregacji Nauki Wiary Stolicy Apostolskiej.

Kongregacja Nauki Wiary jest najstarszą z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej. Zajmuje się kwestiami doktrynalnymi i dyscyplinarnymi oraz najcięższymi przestępstwami przeciw moralności.

CZYTAJ DALEJ

Zachęcanie do sprzeciwu wobec oddawania organów jest głęboko niemoralne

2022-12-02 13:55

[ TEMATY ]

wywiad

Bioetyka

Adobe.Stock

Dostrzegam bliskie podobieństwo między propagowaniem postaw antyszczepieniowych i zniechęcaniem Polaków do oddawania organów do przeszczepów – stwierdził w rozmowie z KAI bp Józef Wróbel SCJ. Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych ocenił też jednoznacznie, że zachęcanie do sprzeciwu wobec dawstwa organów jest po prostu głęboko niemoralne.

Tomasz Królak (KAI): Czy apelowanie do Polaków o to, by deklarowali niezgodę na pobieranie od nich po śmierci organów do przeszczepów to dobry pomysł?

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję