Reklama

Kościół

Die Tagespost: abp Gądecki zawstydza niemieckich biskupów

„W debacie o żądaniach polskiego rządu dotyczących reparacji wojennych od Berlina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski subtelnie zawstydził niemieckich biskupów” – twierdzi Regina Einig, redaktorka niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost”. W komentarzu redakcyjnym pisze: „To, że nie ma sprzeczności między przebaczeniem a sprawiedliwością to zręczne sformułowanie, któremu nie zaprzeczy żaden niemiecki biskup”.

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Episkopat News

„W debacie o żądaniach polskiego rządu dotyczących reparacji wojennych od Berlina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski subtelnie zawstydził niemieckich biskupów. To, że abp Stanisław Gądecki popiera posunięcie rządu, aby 'instytucje państwowe decydowały o praktycznych formach przywracania sprawiedliwości', nie dziwi” – pisze autorka komentarza.

Zwraca uwagę, że „jako Polak i przedstawiciel Kościoła katolickiego, który w międzyczasie boryka się również z problemami z wiarygodnością w Polsce w wyniku skandalu nadużyć, przewodniczący nie może wyrażać się inaczej, aby nie powodować znacznych przeciwnych wiatrów dla instytucji Kościoła”. „To, że nie ma sprzeczności między przebaczeniem a sprawiedliwością to zręczne sformułowanie, któremu nie zaprzeczy żaden niemiecki biskup” – podkreśla redaktorka.

Zaznacza, że wypowiedź abp. Gądeckiego pojawia się w momencie, gdy relacje między biskupami niemieckimi i polskimi osiągnęły historycznie najniższy poziom z powodu niezgodnych poglądów na temat reformy Kościoła w ogóle, a procesu synodalnego w szczególności. „I w przeciwieństwie do lat 60. ubiegłego wieku, kiedy biskupi obu krajów zbliżali się do siebie w symbolicznie poruszających gestach i prowadzili dzieło pojednania, obecnie waga przechyliła się znacznie na korzyść polskich Braci i Sióstr” – podkreśla Einig.

„Nawet jeśli Kościół w Polsce nadal nie gardzi pomocą finansową z niemieckich zasobów, to widać, że era bogactwa w niemieckich diecezjach dobiega końca. Z kolei niemieckie diecezje są bardziej niż kiedykolwiek zależne od polskich wiernych. Wychudzony niemiecki katolicyzm byłby znacznie uboższy bez entuzjazmu polskich katolików. Niemieccy biskupi, którym zależy na silniejszej obecności Kościoła w świecie, muszą teraz odpowiedzieć na wypowiedź abp. Gądeckiego i pokazać, że Kościół ma głos w debatach społecznych. Na jesiennym spotkaniu plenarnym w Fuldzie biskupi mają teraz twardy orzech do zgryzienia” – kończy swój komentarz redaktorka „Die Tagespost”.

2022-09-06 10:53

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Liczę na to, że parlamentarzyści uszanują prawo do życia każdego człowieka

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

„Liczę na to, że parlamentarzyści, odwołując się do własnego sumienia postarają się o to, aby najpierw dotrzymać obietnic, które zostały złożone, a następnie, żeby uszanować prawo do życia każdego człowieka” – powiedział abp Gądecki, odwołując się do dzisiejszego procedowania w Sejmie obywatelskich projektów ustaw dotyczących życia, w tym projektu „Zatrzymaj aborcję”.

Przewodniczący Episkopatu wyraził radość z przyspieszenia toku prac nad inicjatywą ustawodawczą „Zatrzymaj aborcję” dotyczącego ochrony w fazie prenatalnej dzieci chorych i niepełnosprawnych. „Nie jest to całość projektu „Zatrzymaj aborcję”, dlatego że całość dotyczy w ogóle zakazu zabijania dzieci w fazie prenatalnej, ale jest to jakiś krok do przodu” – powiedział abp Gądecki. Podkreślił, że projekt cieszył się wielką popularnością i zebrał 830 tys. podpisów czyli tyle, ile do tej pory nie zebrał żaden z podobnych projektów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję