Reklama

VI Pielgrzymka "Niedzieli" na Jasną Górę

Tradycją stało się już wrześniowe pielgrzymowanie na Jasną Górę czytelników i sympatyków Tygodnika Katolickiego Niedziela. Ta pielgrzymka jest zawsze czasem podsumowań, refleksji i planów na przyszłość. Na Jasnej Górze spotykają się ci, którzy piszą i ci, którzy są czytelnikami. Wszystkich łączy we wspólnej modlitwie czarna Madonna, którą określa się w Niedzieli jako Pierwszą Redaktorkę.
W tym roku pielgrzymka odbyła się w sobotę 21 września. W piątek 20 września redakcje lokalne z osiemnastu edycji diecezjalnych spotkały się w redakcji częstochowskiej. Był to czas wymiany doświadczeń i poznawania nowoczesnych metod pracy. Od wizyty Ojca Świętego Niedziela ukazuje się w nowej, kolorowej szacie. Zmniejszył się format. Redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś ma bardzo ambitne plany na przyszłość. Dotyczą one również edycji diecezjalnych, które już w niedalekiej przyszłości mają być wydawane w kolorze. Wiążą się z tym pewne wysiłki, którym redakcje lokalne będą musiały sprostać.
Cieszy to, że Niedziela, tygodnik na którym wielu z nas wzrastało, rozwija się i jest skutecznym narzędziem ewangelizacji w Ojczyźnie i poza jej granicami. Nie brakuje również problemów i zagrożeń. Do takich należy postępujące zubożenie społeczeństwa, a co się z tym wiąże topniejący krąg czytelników prasy katolickiej, niesprzyjająca czytelnictwu konkurencja zwłaszcza ze strony mediów audiowizualnych.
Zagrożenia i radości zawierzyliśmy Matce Bożej w czasie uroczystej Mszy św. sprawowanej w Bazylice Jasnogórskiej pod przewodnictwem pasterza częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. We Mszy św. uczestniczyło wielu kapłanów, przedstawicieli władz, mediów oraz liczna rzesza pracowników i czytelników Niedzieli. Po Mszy św. miały miejsce kolejne punkty bogatego programu pielgrzymki, a wśród nich wręczanie corocznych nagród "Mater Verbi". Nagrody te są przyznawane przez Redaktora Naczelnego za zasługi dla Niedzieli. W tym roku większość nagrodzonych to ludzie świeccy angażujący się w propagowanie czytelnictwa naszego Tygodnika.
Z diecezji rzeszowskiej tym zaszczytnym wyróżnieniem nagrodzono prof. Izabelę Mikułę, wieloletnią współpracownicę redakcji Niedzieli Południowej. Pani Izabela jako wolontariuszka nie szczędzi sił i czasu w propagowaniu czytelnictwa, angażuje się w prace redakcyjne, jest autorką wielu artykułów i zdjęć poświęconych zwłaszcza rocznicom historycznym patriotycznym. Ponieważ Laureatka nie mogła osobiście odebrać nagrody w Częstochowie, dlatego w piątek 27 września w siedzibie naszej redakcji w Rzeszowie odbyło się uroczyste przekazanie tego zaszczytnego wyróżnienia. Pani Izabeli życzymy dobrego zdrowia oraz nowych pomysłów przelewanych na szpalty Niedzieli.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję