Reklama

Kościół

Papież Franciszek pobłogosławił nowe korony dla piety skrzatuskiej

Delegacja z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej udała się do Watykanu. W środę 7 września po audiencji generalnej papież Franciszek pobłogosławił nowe korony, które pieta skrzatuska otrzyma 18 września.

Do Rzymu udali się: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, biskup koadiutor Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Krzysztof Zadarko, kustosz skrzatuskiego sanktuarium - ks. Wacław Grądalski oraz autor nowych koron - Mariusz Drapikowski.

Delegacja podeszła do papieża po audiencji generalnej na Placu św. Piotra.

- Powiedzieliśmy Ojcu świętemu, że korony są zrobione z miłości do Jezusa i Maryi. Papież uśmiechnął się i je pobłogosławił. Powiedział też: "Módlcie się za mnie, bo moja praca tutaj nie jest łatwa". Całe wydarzenie było pełne emocji, ale także naprawdę głębokich przeżyć. Bardzo mnie to wewnętrznie dotknęło. Cieszyłem się, że to papież pobłogosławił korony, które nałożymy na naszą pietę - mówi na gorąco po spotkaniu z papieżem bp Edward Dajczak.

Znaczenie faktu pobłogosławienia nowych koron przez Ojca św. podkreśla także obecny w Rzymie ks. Wacław Grądalski, kustosz sanktuarium w Skrzatuszu: - Pokazuje to, że akt, który dokona się w Skrzatuszu 18 września, jest głęboko zakorzeniony w Kościele.

Bp Zbigniew Zieliński, koadiutor, zwraca z kolei uwagę na kontekst historyczny obecnej pielgrzymki do Rzymu.


Podziel się cytatem

Reklama

- Naszej pielgrzymce towarzyszyła świadomość, że konieczne jest nawiązanie do decyzji papieża Jana Pawła II, który w roku 1988 pozwolił na koronację piety i udzielił wtedy swojego błogosławieństwa. Nałożenie nowych koron, związanych z jubileuszem 50-lecia diecezji, stało się okazją do ponownej prośby o papieskie błogosławieństwo - mówi bp Zieliński.

Pieta skrzatuska została ukoronowana koronami papieskimi w roku 1988. Dokonał tego wtedy ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp. Teraz, z okazji obchodzonego jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pieta otrzyma dodatkowe korony przygotowane specjalnie na tę okazję.

Uroczystości wieńczące obchody jubileuszowe odbędą się 18 września w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu. Tego dnia łaskami słynąca pieta zostanie przyozdobiona nowymi koronami.

Wykonał je gdański artysta Mariusz Drapikowski, znany m.in. z projektu "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, polegającym na tworzeniu 12 rozsianych po świecie miejsc nieustannej modlitwy o pokój. Powstają tam wykonane przez niego charakterystyczne ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu.

Głównym budulcem nowych skrzatuskich koron jest bursztyn. Elementy złote zostały wykonane z surowca pozyskanego z wotów składanych przez wieki w sanktuarium. Zbieranie środków finansowych na korony połączone było z duchowym programem jubileuszowym. Każdy, kto chciał złożyć się na korony, proszony był o deklarację podjęcia zaproponowanych w specjalnym folderze konkretnych czynów miłości.

2022-09-07 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów

[ TEMATY ]

paliusz

papież Franciszek

Bożena Sztajner

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

ZDJĘCIE ARCHIWALNE

Podobnie jak ma to miejsce każdego roku w środę 29 czerwca papież poświęci paliusze dla nowych arcybiskupów-metropolitów – poinformowało Biuro Papieskich Celebracji Liturgicznych.

W środę 29 czerwca 2022 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, o godz. 9.30 w Bazylice św. Piotra Ojciec Święty Franciszek pobłogosławi paliusze, przeznaczone dla nowych arcybiskupów metropolitów, i będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej – czytamy w komunikacie. W gronie tym będzie nowy arcybiskup-metropolita białostocki Józef Guzdek. Zgodnie z obowiązującymi obecnie procedurami nowi arcybiskupi-metropolici otrzymują paliusz z rąk Ojca Świętego w Rzymie, a następnie w ich archidiecezji u udziałem nuncjusza apostolskiego odbywa się uroczystość nałożenia paliusza.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję