Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź - Skoszewy: Święto plonów

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

Dzisiejsza Uroczystość Matki Bożej Siewnej przypomina nam o szczególnej wdzięczności za zebrane plony z pól, ogrodów i sadów. W ubiegłą niedzielę w Sanktuarium Matki Bożej Skoszewskiej miało miejsce święto plonów. Zebrani wierni dziękowali za zebrane plony oraz złożyli na ołtarzu wyrazy dziękczynienia. W swoim słowie skierowanym do wiernych ksiądz proboszcz w pierwszej kolejności wyraził swoją wdzięczność za tak obfity czas pracy i tegorocznych zbiorów.

- Chcemy dziś podziękować Panu Bogu za zbiory, które dzięki Jego łaskawości mogliśmy zebrać w tym roku, z pól, ogrodów, sadów. Dziękujemy za ludzi, którzy złączyli swój wysiłek pracy na roli, ze stwórczym dziełem Pana Boga, przez co ziemia mogła wydać obfite owoce.

W homilii skierowanej do wiernych podkreślił jak ważna jest miłość i szacunek do chleba, który jest naszym pokarmem i jak istotna jest Miłość Boga do człowieka, którego Ciało stało się chlebem.

- Gromadzimy się, by podziękować Panu Bogu za wszystko, co nam dał, mimo tych trudnych doświadczeń związanych z sytuacją międzynarodową, gospodarcza, polityczną. Tym bardziej gromadzimy się, by podziękować, by razem z autorem Księgi Mądrości mówić Bogu dziękujemy, bo służąc sobie nawzajem bez tego powołania, oddania wzajemnego i służby nie stworzylibyśmy tej wspólnoty.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że chleb potrzebuje naszego szacunku, naszej miłości. To jest to, z czego wyrastamy, to są te nasze korzenie, pielęgnowane w tym miejscu od ponad 620 lat, to jest nasza godność, polskość, to jest duma, że polski chleb możemy spożywać razem, łamiąc go, dzieląc się.

- Patrzymy dzisiaj na ten chleb, ten przyniesiony przez starostwo, złożony na ołtarzu, którym będziemy się dzielić przed organistówką. Patrzymy na chleb, który był zawsze na polskim stole. Ten chleb nas ciągle uczy być dobrym, przypomina nam to, że trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i z którego każdy może odłamać tyle, ile potrzebuje. Gdy jest chleb jest wszystko. Gdy przynosimy chleb tu na ołtarz, to przynosimy całe nasze dobro, wszystko, czym jesteśmy, kim jesteśmy i Chrystus to przemienia w jeszcze doskonalsze, jeszcze bardziej trwałe – dodaje kapłan.

Reklama

Po uroczystej Eucharystii na tyłach Sanktuarium, przy Organistówce nastąpiło świętowanie. Rozstawione namioty z lokalnymi wyrobami, scena udekorowana świeżymi kwiatami i kłosami zbóż oraz przygotowane liczne atrakcje dla najmłodszych uświetniły charakter wydarzenia. Zgromadzeni parafianie wyrazili swoją wdzięczność za obfity czas pracy i zbiorów poprzez wspólne spędzenie czasu na terenie parafii. Nie mogło zabraknąć Zespołu Byszewianie, który swoją obecnością jeszcze bardziej podkreślił korzenie i niczym śpiew przeszłości pozwolił przenieść się do czasów kosy i sierpu.

W dniu dzisiejszym o godz. 17:30 w Sanktuarium Matki Bożej Skoszewskiej podczas eucharystii odbędzie się poświęcenie ziaren na zasiew pól.

2022-09-08 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Zgierz: Wakacyjny czas pełen wrażeń

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

Zakończono drugi turnus półkolonii w parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu którym udział wzięło 46 dzieci. Podczas tego turnusu dzieci były z wizyta u Mikołaja Kopernika w Toruniu w kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Sanktuarium zbudowanego jako wotum wdzięczności za papieża Polaka. Odwiedziły Ciechocinek, hasały po Parowach Janowskich zwiedzały Łódzkie Orientarium nie mogło zabraknąć kąpieli na Malince. Podczas hasania po Parowach Janowskich oprócz podziwiania piękna krajobrazu Wzniesień Łódzkich pan Adam Śnieć nawiązywał do postawy Świętego Franciszka. Podkreślał jak Święty Franciszek uczy miłości, pokory wobec świata i innych oraz zgody na wszystko, co zsyła Bóg. Jednak przede wszystkim święty Franciszek uczy miłości do przyrody jako dzieła Bożego. Nazywał wszelkie stworzenia naszymi braćmi i siostrami.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję