Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Strefa wsparcia osób w kryzysie suicydalnym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Duszpasterstwa

10 września to czas szczególnego przypomnienia o osobach, które zmagają się z myślami o odebraniu sobie życia, przeżyły próbę samobójczą, a także doświadczyły podobnych sytuacji w odniesieniu do swoich bliskich.

W dobie nowoczesności, mody, kreowania nowych wzorców wielu ludzi nie potrafi odnaleźć swojego miejsca, boryka się z trudnościami dnia codziennego, co wiąże się z wieloma problemami powstającymi na tle psychicznym oraz duchowym. Metropolita łódzki, odpowiadając na potrzeby obecnych czasów, 18 sierpnia br. powołał duszpasterstwo osób w kryzysie suicydalnym, które jest pierwszym w Polsce we wspólnocie Kościoła katolickiego skierowanym do osób dotkniętych problemem samobójstwa. - Ma być ono strefą wsparcia dla wszystkich, których dotykają myśli rezygnacyjne oraz formą towarzyszenia tym, którzy doświadczają żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby. Co niezmiernie istotne, decyzja o erygowaniu tego duszpasterstwa nie zrodziła się z teoretycznych dywagacji. Jest odpowiedzią na konkretny problem dotykający zarówno ludzi wierzących, jak i niewierzących, która swoje źródło ma w apelach i opiniach psychologów, psychiatrów i terapeutów. Zgodnie z nimi, idea duszpasterstwa opartego na prewencji, postwencji oraz skoncentrowanego na wsparciu osób doświadczających żałoby – traumy po samobójczej śmierci, staje się obecnie pożądanym i niezmiernie potrzebnym przedsięwzięciem łączącym misję ewangeliczną Kościoła z realną troską o los człowieka i relację z nim - wyjaśnia ks. Jarosław Magierski, koordynator projektu Papageno Team.

Duszpasterstwo specjalistyczne powstałe w Archidiecezji Łódzkiej zgodnie z myślą papieża Franciszka: "Kościół jest powołany, aby dotrzeć na dzisiejsze rozstaje dróg, to znaczy do peryferii geograficznych oraz egzystencjalnych ludzkości, do tych miejsc na obrzeżach i do tych sytuacji, w których ludzie żyją strzępami człowieczeństwa, bez nadziei..." towarzyszy duchowo, troszczy się o stan psychiczny osób będących w kryzysie suicydialnym. Jednocześnie przeciwdziała stereotypizacji samobójstwa oraz popularyzuje zagadnienie problematyki suicydologicznej, oferując pomoc.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.papagenoteam.com.

2022-09-10 11:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poddębice: liturgia słowa jest wezwaniem do męstwa

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Łukasz Burchard

We wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej metropolita łódzki sprawował Mszę św. w intencji poddębickiej wspólnoty parafialnej i ofiarodawców, dzięki którym odnowiono ołtarz główny.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Śnieg i wiatr w Beskidach; trudne warunki na szlakach turystycznych

2023-02-04 11:14

Monika Maszkowska

Intensywne opady śniegu i silny wiatr sprawiły, że wędrówka w Beskidach jest niebezpieczna. Warunki na szlakach są bardzo trudne. Ratownicy GOPR i gestorzy schronisk zaapelowali w sobotę, by turyści nie igrali z bezpieczeństwem i zrezygnowali z wędrówek.

„Dzisiaj nie należy planować wycieczki w góry. Warunki są ekstremalnie trudne. Przejście przez halę wiąże się z brodzeniem w śniegu po pas. Wiatr wieje coraz mocniej. U nas widoczność żadna. Temperatura -9 st.” – podali w sobotę rano gestorzy schroniska PTTK na Hali Rysianki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję