Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Radowie Małym


Dekkanat: Resko
Siedziba parafii: Radowo Małe 29 A
Liczba wiernych: 1 376
Proboszcz: ks. Grzegorz Kalamarz - dziekan
Kościoły filialne: Borkowo Wielkie - pw. św. Jana Apostoła
Wspólnoty: ministranci, Żywy Różaniec
Czasopisma: "Niedziela" - 11 egzemplarzy.

Wieś Radowo Małe leży w odległości 13 km na południe od Reska i 12 km na północny zachód od Łobza. Dziś jest siedzibą gminy. Historia kościoła w Radowie Małym sięga średniowiecza. Pierwsza wzmianka w źródłach z 1490 r. informuje o wsi z kościołem filialnym, należącym do parafii w Radowie Wielkim w dobrach lennych rodu von Bork (z linii strzmielskiej). Architektura tej pierwszej średniowiecznej świątyni nie jest znana. Obecnie istniejący kamienny kościół bez wieży wzniesiono w 1840 r. Jest budowlą skromną, bezstylową, zbudowaną z nieregularnych kamieni granitowych o ścianach grubości metra. Budynek w czasie II wojny światowej nie ucierpiał i został poświęcony jako świątynia katolicka 7 września 1945 r. Teren zaczęli zaludniać repatrianci zza Buga, przesiedleńcy z terenów Polski Centralnej. Początkowo raz w miesiącu dojeżdżał tu ksiądz z Reska, potem także księża z Sielska i Łobza. Do końca 1985 r. Radowo Małe wchodziło w skład parafii Radowo Wielkie, wcześniej należało do parafii Resko.
Parafia została erygowana 31 grudnia 1985 r. Pierwszym proboszczem był ks. Zdzisław Koch (1985-91), po nim ks. Leon Kłos (1991-97). Obecnie jest nim ks. Grzegorz Kalamarz. Ksiądz Proboszcz pochodzi z diecezji przemyskiej, w tamtejszym seminarium rozpoczął studia teologiczne, które skończył w Szczecinie, przyjmując święcenia kapłańskie w 1984 r. Pracował jako wikariusz w parafii św. Antoniego na Warszewie, w Stargardzie Szczecińskim w parafii pw. Ducha Świętego, w Drawnie, w Szczecinie-Dąbiu i w Łobzie. W 1991 r. został proboszczem w parafii pw. św. Jana Kantego w Wapnicy, skąd 1 września 1997 r. przybył do Radowa Małego.
Ksiądz Grzegorz zastał kościół salowy, na planie prostokąta o wymiarach 12,60 x 8,90 m o pow. 67 m2. Taki skromny rozmiar świątyni nie wystarczał na potrzeby wiernych, Kapłan podjął się więc jego rozbudowy. Kościół wydłużono, dobudowując boczne prezbiterium oraz od strony południowo-wschodniej zakrystię z łącznikiem. Dzięki temu uzyskano dodatkową przestrzeń - 110 m2. Strop kościoła jest drewniany, belkowany. W centralnym miejscu ściany wschodniej wisi obraz Matki Bożej Szkaplerznej, pochodzący z przed 1939 r., przywieziony tu przez przesiedleńców. Zwracają uwagę nowe elementy wyposażenia: tabernaku-
lum, posadzka z czarnego granitu, ławki. W przyszłości Ksiądz Proboszcz planuje wybudowanie kościelnej wieży, na której zawiśnie przechowywany na plebanii dzwon z 1580 r. odlany przez Joachima Karstede. W ścianę północną wmurowano tablicę ufundowaną przez Sybiraków. Na byłym przykościelnym cmentarzu znajduje się dawny pomnik ofiar I wojny światowej, obecnie przerobiony na kapliczkę Matki Bożej. Jedyny kościół filialny pw. św. Jana Apostoła znajduje się w odległym o 4 km Borkowie Wielkim. Jest to budowla późnogotycka z nieobrobionych głazów granitowych, przykryta rzadką na Pomorzu Zachodnim więźbą storczykową i zadaszona dachówką. Kościół za cztery lata obchodzić będzie swoje pięćsetlecie, bowiem wybudowano go w 1506 r. Jego remont generalny rozpoczęty przez ks. Leona Kłosa dokończył obecny Proboszcz. Wszystkie prace budowlane wykonywane były systemem gospodarczym, przy zaangażowaniu wiernych i życzliwości władz gminy. Gmina wybudowała kaplicę na nowym cmentarzu. Parafia ma nową plebanię, wybudował ją pierwszy proboszcz ks. Zdzisław Koch. Na terenie parafii są ruiny kościoła w Czachowie z okresu późnego średniowiecza, być może w przyszłości zaistnieją warunki do jego odbudowy.
Podejmowana rozbudowa kościoła i jego wyposażanie zintegrowały parafian. Temu też celowi służy festyn organizowany 18 maja przez Radę Parafialną i Ochotniczą Straż Pożarną. Są imprezy dla dzieci i loteria fantowa z nagrodą główną - rowerem ufundowanym przez Księdza Proboszcza.
W niedzielę odprawia się Mszę św. w Radowie Małym (godz. 10.00, 11.30) i Borkowie Wielkim (godz. 13.00), w tygodniu jest codzienna Msza św. w kościele parafialnym o godz. 18.00, w Borkowie Wielkim w czwartek o godz. 16.00. W soboty Ksiądz Proboszcz odwiedza 30 chorych. Wielu wiernych praktykuje adorację Najświętszego Sakramentu odbywającą się w pierwsze piątki miesiąca o godz. 17.00.
We wsi znajduje się zbiorcza szkoła im. Kornela Makuszyńskiego, o dwóch poziomach: podstawowym i gimnazjalnym. Jest to obiekt nowoczesny, z piękną salą gimnastyczną. W szkole tej katechizuje dzieci czwórka katechetów - Proboszczowie z Radowa Małego, Radowa Wielkiego i Rogowa, a także katechetka Małgorzata Tarniowy. Każda z tych osób prowadzi 12 godzin katechezy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Włodarczyk: Kościół realizuje się poprzez wspólnoty

2022-10-01 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

wspólnota

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Kościół realizuje się poprzez wspólnoty” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania liderów grup i stowarzyszeń w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Wstępem była modlitwa do Ducha Świętego animowana przez zespół „Amen+”. – Wspólnoty wiążą się z charyzmatem, który jest darem Bożym dla odnowy, wzbogacenia i umocnienia Kościoła. Istotą jest pytanie o Boży cel powołania wspólnoty, dla której najważniejsza powinna być służba i dostrzeganie potrzeb innych – dodał bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: ostatnie pożegnanie Franciszka Pieczki

2022-09-29 14:39

[ TEMATY ]

Franciszek Pieczka

PAP/Leszek Szymański

Mszą pogrzebową w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy pożegnali najbliżsi oraz ludzie kultury Franciszka Pieczkę. Wybitny aktor spoczął na cmentarzu w Aleksandrowie.

Wybitnego aktora przyszły pożegnać tłumy, w tym jego koledzy z planu filmowego i członkowie Związku Artystów Scen Polskich. Obecni byli m.in. Daniel Olbrychski, Jerzy Fedorowicz, Maja Komorowska czy Sylwester Maciejewski.

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję