Reklama

Na szlaku pielgrzymkowym - śladami św. Pawła

Niedziela toruńska 41/2002

Myśl pielgrzymki diecezjalnej śladami św. Pawła w Grecji zrodziła się pod koniec listopada 2000 r. w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Trasa została pomyślana jako kontynuacja tamtego pielgrzymowania. Ewangelia, która najpierw była głoszona na palestyńskiej ziemi, zaczęła rozprzestrzeniać się po Europie. Pragnęliśmy dotrzeć do pierwszych wspólnot chrześcijańskich na terenie Grecji, stąd na trasie pielgrzymowania znalazły się Ateny, Korynt, Berea, Tesaloniki, Filippi i Kavala. We wszystkich tych miejscach obecny był św. Paweł ze Słowem Bożym. Naszej pielgrzymce przewodził biskup toruński Andrzej Suski.
Rejsowym samolotem PLL LOT przybyliśmy do Aten w nocy 17 września br. Na lotnisku ateńskim zostaliśmy przywitani przez przedstawicieli agencji Los Travel, którzy podczas pobytu w tym kraju opiekowali się naszą grupą. Nowe lotnisko w Atenach zostało wybudowane z okazji zbliżającej się Olimpiady w 2004 r. Mimo iż hotel, w którym się zatrzymaliśmy, jest w centrum Aten, dojazd z lotniska zajął nam ok. 1 godziny. Pierwsza noc w Grecji dla wielu z nas była krótka i nieprzespana. Trudno było się przyzwyczaić do ogromnego ruchu, jaki panował na ulicach miasta praktycznie do samego rana.
Zwiedzanie Aten rozpoczęliśmy od Akropolu. Naszą przewodniczką była Chrysa, która przybyła specjalnie z Tesalonik, aby nam towarzyszyć. Od pierwszej chwili można było zauważyć, że wkłada wiele serca w swoją pracę. Po zapoznaniu się z historią tego najbardziej charakterystycznego miejsca Aten rozpoczęliśmy zwiedzanie. Świadomość, że wędrujemy po kamieniach ułożonych przez ludzi przed setkami lat, jest niezwykle wzruszająca. Patrząc na to, co pozostało po wspaniałości starożytnego Akropolu, jeszcze dziś można podziwiać kunszt architektów i konstruktorów tamtych czasów. Próbowaliśmy sobie wyobrazić świetność tego miejsca w starożytności. Jak opisują Dzieje Apostolskie, św. Paweł, wkraczając do miasta pełnego świątyń i posągów bóstw pogańskich, oburzał się na ich widok.
Po zwiedzeniu ruin Akropolu udaliśmy się na Areopag - miejsce, które znane jest ze słynnej mowy św. Pawła. U podnóża tego wzniesienia wysłuchaliśmy słów św. Pawła zapisanych w Dziejach Apostolskich. Następnie bp Andrzej Suski w bardzo komunikatywny sposób przybliżył nam treści wypowiedziane przez św. Pawła. Mowa na Areopagu, mimo iż uznawana jest za arcydzieło retoryki, okazała się "nieudanym występem" Apostoła. Filozofowie epikurejsko-stoiccy nie byli w stanie przyjąć prawdy o Zmartwychwstaniu, która stała w sprzeczności z ich myśleniem. Być może błędem św. Pawła była próba współzawodniczenia z pogańskimi filozofami, którzy każdego dnia zaspokajali pragnienia mieszkańców starożytnych Aten żądnych nowości. Klęska poniesiona w Atenach nie była w stanie podciąć skrzydeł św. Pawła. Ruszył dalej na podbój świata dla Chrystusa. Od tego momentu postanowił jeszcze bardziej zdać się na Boga w swej misyjnej pracy, a mniej na własne siły.
Po rozważeniu Słowa Bożego zaczęliśmy wspinaczkę na Areopag, po jedynych kamiennych schodach - tych samych, które przed wiekami pokonywał św. Paweł. Ze wzgórza Areopagu rozpościera się wspaniały widok na miasto oraz Akropol. Kontemplując wspaniałe widoki, usiedliśmy na kamieniach. Obok nas przewijali się ludzie różnych języków i kultur, oczarowani widokiem, porwani tajemnicą przeszłości. Ksiądz Biskup otworzył Biblię i zaczął odczytywać fragmenty Listów Pawłowych. Jak wzruszająco brzmiały w miejscu, gdzie przed wiekami św. Paweł przemawiał.
Spotkanie ze śladami św. Pawła w Atenach na długo pozostanie w pamięci pielgrzymów, którzy na nowo zaczęli odkrywać nauczanie Apostoła Narodów, wciąż jeszcze za mało przez nas znane.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się ławki w kościele na nabożeństwach różańcowych

2022-10-03 07:30

[ TEMATY ]

różaniec

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Październik to miesiąc różańcowy, więc i my dzisiaj o różańcu.

Na początku warto przypomnieć, że jest to modlitwa, która przyszła z samego nieba. Wysłannik Boga, archanioł Gabriel zwrócił się do Maryi z Nazaretu: Zdrowaś (Bądź pozdrowiona) Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą błogosławiona jesteś między niewiastami i (błogosławion owoc żywota Twojego – to św. Elżbieta). Kościół dodał do tego Imię Jezus oraz gorące wezwanie: święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej, amen. Modlitwę tę rozpowszechnili dominikanie ustalając, że przy odmawianiu Zdrowasiek będziemy z nimi łączyli rozważanie tajemnic z życia Chrystusa – radosnych, bolesnych i chwalebnych. Każdą tajemnicę rozpoczynano Modlitwą Pańską, a więc znów głos z nieba, bo od samego Pana Jezusa, a kończono dziesiątek uwielbieniem Trójcy świętej. Tak jest do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

W centrum prac grona 50 osób znalazło się 112 syntez Konferencji Episkopatów (ze 114), ale także syntezy Katolickich Kościołów Wschodnich, zgromadzeń zakonnych, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, dykasterii watykańskich oraz wnioski indywidualne, które dotarły do Sekretariatu Generalnego Synodu. Prace nad tym materiałem trwały od 22 września do 2 października we Frascati pod Rzymem w Centrum Jana XXIII. Na zakończenie obrad spotkał się z jego redaktorami na audiencji prywatnej papież Franciszek. Dokument ten zostanie zaproponowany do rozeznania Ludowi Bożemu na drugi etap procesu synodalnego 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję