Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: w pierwszą rocznicę beatyfikacji dziękczynienie za bł. Prymasa

Dziś pierwsza rocznica beatyfikacji Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Chociaż na Jasnej Górze cały rok trwa dziękczynienie za tego, który wszystko postawił na Maryję, to jednak dziś modlitwa wdzięczności zanoszona jest szczególnie. Już o godz. 7.00 odprawiona została Msza św., na 16.00 zaplanowano dziękczynny różaniec, o 21.00 Apel Jasnogórski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Jak zauważyła Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego wymiernym owocem beatyfikacji jest prośba wielu wspólnot, przede wszystkim parafii, o relikwie kard. Wyszyńskiego. Z Domu Pamięci znajdującego się obok Jasnej Góry odebranych już zostało 137 relikwiarzy, a kolejne setki przekazuje arch. warszawska. Trafiły one nie tylko do różnych miejsc w Polsce, ale także do Indii, Stanów Zjednoczonych, Kazachstanu, Włoch czy Niemiec.

- To świadczy o wielkim zainteresowaniu osobą i nauczaniem bł. Prymasa. Wierzymy w świętych obcowanie. Wierni zwracają się do Boga przez wstawiennictwo kard. Wyszyńskiego. On pokazuje, że świętość jest możliwa dla każdego - podkreśla przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Wyraża wdzięczność Bogu przez Maryję, że choć zapowiadano, że zainteresowanie osobą ks. Prymasa będzie trwało tylko do beatyfikacji, to jednak po ogłoszeniu go błogosławionym widać jeszcze większe ożywienie.

Podziel się cytatem

- O relikwie bardzo często proszą świeccy. To wielka radość, że jest to najczęściej inicjatywa oddolna, a nie tylko samych księży - podkreśla Agnieszka Kołodyńska i dodaje, że choć wciąż trwa oczekiwanie na szczególny owoc wstawiennictwa bł. Prymasa, który będzie przyczyną do kanonizacji, to jednak widać, że droga tego pośrednika bardzo się Panu Bogu podoba, bo są informacje o wielu wyproszonych łaskach np. zgodzie w rodzinie, nawróceniu, znalezieniu pracy.

Reklama

Odpowiedzialna generalna zachęca do modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego o odnowę życia społecznego w Polsce, bo „ten obszar był bardzo bliski ks. Prymasowi”.

Wyjątkowy relikwiarz w kształcie kardynalskiego herbu z elementami krwi bł. Prymasa, znajduje się po prawej stronie Cudownego Obrazu obok umieszczonego w srebrnej tubie Milenijnego Aktu, którego Prymas Wyszyński był inicjatorem. Jak podkreślali paulini mają przypominać, że „Maryja jest drogą Boga ku człowiekowi i drogą człowieka ku Bogu”. Te szczególne relikwie zostały tu wprowadzone w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa, a więc 28 maja.

- Beatyfikacja napełniła nas wielką radością, bo jest już pewność, że ks. Prymas jest wielkim orędownikiem, zwłaszcza za Polską, a jego pomoc jest nam bardzo dziś potrzebna - zauważa Stanisława Nowicka, świadek życia kard. Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, że programem, który nam pozostawił niejako w testamencie jest „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. - To był jego pomysł z Ducha Świętego przygotowany na współczesne czasy. Dziś najbardziej to widać, jest wielkie zapotrzebowanie na miłość i to miłość w pragnieniach osobistych każdego człowieka, ale też i miłość społeczną - powiedziała przedstawicielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Program „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” jest tematem rozważań podczas nocnej modlitwy „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki” zanoszonej z 27 na 28 dzień miesiąca.

Reklama

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego przypomniała, że ks. Prymas był nauczycielem i wychowawcą Narodu, dobrym, ale wymagającym ojcem, prowadzącym na szczyt ewangelicznego radykalizmu. - W trudnym czasie dla Kościoła w Polsce po 1945 r., w rzeczywistości naznaczonej wojną w kolejnych pokoleniach - nienawiścią, agresją, manipulowaniem, okradaniem, kombinowaniem - kard. Wyszyński w 1967 ogłosił „ABC Społecznej Miłości”. To program odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.

- Ks. Prymas podkreślał, że nienawiści można przeciwstawić tylko miłość. Nienawiść jest rozsiewana z zewnątrz, a miłość musimy obudzić we własnych sercach - zauważyła Beata Mackiewicz. Dziesięć punktów Krucjaty to zdaniem świadków jego życia i posługi prymasowski testament na XXI wiek.

Podziel się cytatem

Reklama

Czuwania rozpoczyna Apel Jasnogórski, potem jest konferencja, różaniec, a o północy Msza św. sprawowana z intencją o kanonizację Prymasa Tysiąclecia.

Organizatorami modlitwy są: Jasna Góra, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, którego bł. Prymas jest patronem. Partnerem medialnym jest Radio Jasna Góra, które nocną modlitwę transmituje.

W nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha wciąż oglądać można wystawę pamiątek związanych z Błogosławionym. Można tam „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych tu niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.

2022-09-12 11:47

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wodarczyk do członków KIK: trzeba doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem

„Z Chrztu, z doświadczenia tajemnicy Bożego Miłosierdzia wypływa pragnienie, aby doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem” – mówił w homilii bp Adam Wodarczyk. 26 listopada biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej do narodowego sanktuarium.

Mszę św. z bp. Wodarczykiem koncelebrowali kapelani KIK-u. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 członków Klubów z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Płocka, Bydgoszczy, Torunia, Myślenic, Bielsko–Białej, Mielca, Katowic, Warszawy, Olsztyna, Wrocławia, Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień w Watykanie: list Franciszka do narodu ukraińskiego, śmierć bezdomnego i sprawa Chin

2022-11-28 09:34

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

To rzadkość by papież wysyłał list do konkretnego narodu. Owszem, zdarzają się przesłania do Kościołów lokalnych, szczególnie przy większych, uroczystych obchodach. Sytuacja na Ukrainie, która już dziewiąty miesiąc walczy z rosyjskim agresorem jest jednak na tyle wyjątkowa, że 24 listopada papież takie przesłanie podpisał.

Zapewnia w nim o bliskości, o współczuciu i solidarności w bólu. - Jestem z wami, modlę się za was i was proszę o modlitwę za mnie – zakończył list Franciszek, odpierając zarzuty i dając kolejny dowód po czyjej jest stronie. Z listu niestety nie wynika, aby w najbliższej przyszłości mogło dojść do wizyty w Kijowie. Działania dyplomatyczne w sprawie wojny na Ukrainie jak do tej pory nie przyniosły jakiś specjalnych rezultatów – mówił szczerze w minionym tygodniu kardynał, sekretarz stanu Pietro Parrolin. Nie znaczy to, że Watykan nie robi nic. Robi wszystko co może. Wśród instrumentów jakie ma do dyspozycji są przede wszystkim słowa papieża i pomoc humanitarna, która ciągle napływa, także kanałami kościelnymi na Ukrainę, szczególnie ważna w tym momencie, gdy Putin zmienił taktykę i atakuje infrastrukturę krytyczną pomnażając cierpienia pozostających w ciemności i chłodzie cywilów. – To rzecz nie do pomyślenia – oceniał kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję