Reklama

Wiadomości

Ukraina: w 200. dniu wojny prezydent W. Zełeński podziękował wszystkim, którzy mężnie wyzwalają kraj

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński wyraził wdzięczność wszystkim, którzy mężnie wyzwalają kraj, zwłaszcza żołnierzom. W przemówieniu do narodu, wygłoszonym 12 września, przypomniał, że jest to dwusetny dzień „naszego oporu, naszej walki i naszej wojny narodowej o wolność, niepodległość i prawo do istnienia”. Podkreślił, że w ciągu tych dwustu dni „udało nam się wiele osiągnąć, ale najważniejsze, a zatem i najtrudniejsze, jest jeszcze przed nami”, dodając, że są to ci, „którzy idą na czele (…), bo to oni robią to, co najważniejsze”.

[ TEMATY ]

Wołodymyr Zełenski

wojna na Ukrainie

facebook.com/zelenskiy.official

Szef państwa wyjaśnił, że chodzi o obrońców i obrończynie Ukrainy, o „wszystkich, którzy mężnie trwają przez tych 200 dni i dzięki temu trwa również Ukraina”. Zwrócił uwagę, że „są oni silni, dlatego jesteśmy wolni, są niezłomni, dlatego jesteśmy niezależni, nasi bojownicy, którzy bohatersko powstrzymali wroga, a teraz wypierają okupanta na północy, południu i wschodzie”. Dzieje się tak na wszystkich kierunkach, ale poruszają się oni tylko w jednym: idą naprzód, do zwycięstwa – stwierdził mówca. Wymienił wszystkie rodzaje wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy, dziękując oddzielnie każdemu oddziałowi, w tym także kapelanom wojskowym i dodając, że jest to „duchowieństwo wojskowe, które modli się za życie naszych żołnierzy”.

Podziękował wszystkim bojownikom, obrońcom, „najpiękniejszym synom i córkom Ukrainy, którzy dziś wyzwalają jej północ, południe i wschód”. Wspomniał tych wszystkich, którzy „złamali plany wroga, bo nie złamali się sami, którzy bronili i obronili Kijów, uchronili naszą stolicę, a zatem naszą wiarę w nasze zwycięstwo, którzy to zwycięstwo umacniali i pomnażali, obroniwszy Charków, Mikołajów, Czernihów, Odessę, Zaporoże, Dnipro, Mariupol i «Azowstal», którzy wyzwolili ziemie kijowską, żytomierską, csernihowską i sumską, Buczę, Irpień, Borodiankę, Worzel, Hostomel, Makarów, Ochtyrkę i Sumy, a obecnie Bałakliję, Izium i Kupjańsk”.

Mówiąc o „tych wszystkich, którzy wyzwolili, wyzwalają i wyzwolą tymczasowo okupowane obszary Ukrainy”, Zełeński zaznaczył, że „wniosą oni znowu życie i sztandar ukraiński” do wielu miejscowości. Wymienił w tym kontekście Chersoń, Berdiańsk, Melitopol, Ługańsk, Horliwkę (Gorłówkę), Jenakiję, Mariupol i Donieck, Jałtę, Dżankoj, Kercz, Eupatorię i Symferopol. „Wszyscy oni przez tych 200 dni działali na 200 procent” – podkreślił szef państwa.

Reklama

Zauważył, że „wróg jest w panice a Ukraina szczyci się wami, wierzy w was, modli się za was i czeka na was”. Wyraził pewność, że żołnierze ukraińscy dojdą do granic kraju na wszystkich ich odcinkach, zobaczą „nasze rubieże i plecy wroga, jak błyszczą oczy naszych ludzi i pięty okupanta”. (Rosjanie) nazwą to „gestami dobrej woli, a my nazwiemy to zwycięstwem” – stwierdził prezydent Ukrainy.

Podziel się cytatem

Dodał, że „piszemy historię w rzeczywistym życiu, historię niepodległości, zwycięstwa, Ukrainy, (robią to) nasi żołnierze, nasi bojownicy i nasi obrońcy”. „Dla nas w istocie jest to pierwsza armia świata” – zakończył swe orędzie prezydent W. Zełeński.

2022-09-13 08:12

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przez modlitwą różańcową: niech szybko ustanie wojna!

[ TEMATY ]

Ukraina

papież Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

Niech szybko ustanie wojna, która od dziesięcioleci szaleje w różnych częściach świata, a teraz wkroczyła także na kontynent europejski – modlił się papież Franciszek rozpoczynając w bazylice Matki Bożej Większej modlitwę różańcową w intencji pokoju na świecie.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej modlitwy:

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Otwarcie nowego skrzydła SOSW nr 10 we Wrocławiu

2022-12-07 15:48

Ilona Baran

7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne, 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami - to wszystko znajduje się w rozbudowanym budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul Parkowej.

Dziś świętujemy dobro, którym chcemy się dzielić. Dobro to płynie od człowieka do człowieka. Kiedy nim się dzielimy, ono staje się jeszcze bardziej naszym udziałem - mówił bp Maciej Małyga, a następnie pobłogosławił nową część SOSW oraz cały personel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję