Reklama

Polska

Pierwsza Biblia z komentarzami Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Maria Fortuna- Sudor

„Dokumenty Jana Pawła II się nie przedawniają, one zawsze są świeże i aktualne. Myślę, że te komentarze też” – powiedział dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz w czasie prezentacji Biblii z komentarzami Jana Pawła II. Pamiątkową publikację z okazji kanonizacji papieża Polaka przygotowało Wydawnictwo „M”.

„Codziennie czytał Pismo Święte. Było podstawą jego modlitwy i rozmyślania. Nie był biblistą, ale jego komentarze były świetne, świeże, duszpasterskie, wynikające z jego duchowości” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie prezentacji pierwszego w Polsce wydania Biblii (Starego i Nowego Testamentu) z komentarzami Jana Pawła II. Pamiątkowe wydawnictwo zaprezentowano dziennikarzom 17 marca w krakowskiej kurii.

Reklama

Nowe wydawnictwo liczy 1456 stron, z czego 360 przypada na komentarze autorstwa Jana Pawła II. Są to komentarze wygłaszane przez papieża w ramach środowych audiencji generalnych w pierwszych latach obecnego tysiąclecia.

Były osobisty sekretarz Jana Pawła II podkreślił, że przygotowanie homilii Ojciec Święty zawsze rozpoczynał od lektury Pisma Świętego. Biblia Janowi Pawłowi II towarzyszyła do ostatnich chwil życia. Egzemplarz Pisma Świętego z zaznaczonym miejscem, w którym siostra skończyła je czytać w dniu śmierci papieża, znajduje się aktualnie w Centrum „Nie lękajcie się!”.

„To była księga, która towarzyszyła mu na co dzień. Tym się kierował” – mówił kard. Dziwisz i jako ciekawostkę dodał, że Jan Paweł II przeczytał całe Pismo Święte po rosyjsku.

Reklama

Podstawą tego wydania Pisma Świętego stała się tzw. Biblia Warszawsko-Praska. Drugiego w historii Polski – po Jakubie Wujku – samodzielnego tłumaczenia Biblii dokonał bp Kazimierz Romaniuk, biskup-senior diecezji warszawsko-praskiej. „Przyznam trochę ze wstydem, że byłem dla siebie niemiłosierny i nielitościwy – bez żadnych wakacji i ferii – zajęło mi to 35 lat” – mówił bp Romaniuk, przedstawiając całą historię powstania tego tłumaczenia Pisma Świętego, którego pierwsze wydanie trafiło do Jana Pawła II.

„Ilość tekstów biblijnych, którymi operuje Ojciec Święty robi wrażenie. A dobra znajomość Pisma Świętego związana jest ze sztuką ich kojarzenia” – mówił bp Romaniuk, dodając, że Jan Paweł II zasługuje na miano papieża prawdziwie biblijnego.

Prowadzący spotkanie Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, pogratulował wydawcy zaznaczając, że najlepszą formą przygotowania do kanonizacji papieża Polaka będzie medytacja Słowa Bożego wedle komentarza przezeń napisanego. „Mamy niezwykłą okazję przeczytania na nowo Biblii, bądź jej fragmentów, w świetle tego, jak ją czytał Karol Wojtyła, jak ją interpretował i jakie myśli mu wówczas towarzyszyły. A jest to interpretacja bardzo ciekawa, nieraz frapująca, czerpiąca z dokonań nauk biblijnych, ale także nawiązująca do problemów współczesnego świata i dająca na nie odpowiedź” – mówił Przeciszewski.

„To wydanie Pisma Świętego nie jest wydaniem przypadkowym, bo nauczanie Jana Pawła II dla naszego wydawnictwa było bardzo ważne” – podkreślił Piotr Słabek. Redaktor naczelny Wydawnictwa „M” zaznaczył, że wielkim marzeniem papieża Polaka była rodzinna lektura Biblii, dlatego w sposób szczególny to wydanie dedykowane jest rodzinom. „Naszym marzeniem jest to, żeby ta Biblia trafiła pod strzechy, żeby była Biblią czytaną. To byłoby najwspanialsze przygotowanie do kanonizacji” – przekonywał Słabek.

Biblii towarzyszy specjalne błogosławieństwo Jana Pawła II, które brzmi: „Z serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają Słowo Boże” z 19 marca 2005 r. Jest to błogosławieństwo skierowane przez Papieża do rodzin całego świata na kilkanaście dni przed śmiercią.

Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę na znakomitą szatę graficzną tego dzieła. „Unikatowa, złocona i tłoczona oprawa z misternymi ornamentami nawiązuje do wydań Biblii z XIX w.” – mówił. Biblia zawiera 83 wydrukowane w kolorze sepii biblijne ryciny francuskiego artysty Gustave’a Doré.

Na wewnętrznych stronach okładek zostały umieszczone barwne, średniowieczne mapy świata i Ziemi Świętej. Jedna z nich, przedstawiająca Jerozolimę jako centrum ówczesnego świata jest uznawana za najstarszą zachowaną mapę przedstawiającą Chrystusa jako nadzorcę świata.

Kanonizacyjne wydanie Biblii zostało poprzedzone wstępami autorstwa Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, kard. Stanisława Dziwisza, ks. Pawła Ptasznika, szefa sekcji słowiańskiej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Na końcu czytelnik znajdzie w niej wykaz skrótów i oznaczeń oraz wykaz czytań mszalnych na wszystkie niedziele.

2014-03-17 17:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odsłonięto najwyższą na świecie statuę bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jan Paweł II

B.M. Sztajner / Niedziela

W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie 13 kwietnia 2013 r. została odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzy ona 13,8 m wysokości. Pobłogosławił i odsłonił statuę abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Takiego zawierzenia Bogu, jakie było u Jana Pawła II, życzę każdemu z Was” – mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję