Reklama

Polska

Pierwsza Biblia z komentarzami Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Maria Fortuna- Sudor

„Dokumenty Jana Pawła II się nie przedawniają, one zawsze są świeże i aktualne. Myślę, że te komentarze też” – powiedział dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz w czasie prezentacji Biblii z komentarzami Jana Pawła II. Pamiątkową publikację z okazji kanonizacji papieża Polaka przygotowało Wydawnictwo „M”.

„Codziennie czytał Pismo Święte. Było podstawą jego modlitwy i rozmyślania. Nie był biblistą, ale jego komentarze były świetne, świeże, duszpasterskie, wynikające z jego duchowości” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie prezentacji pierwszego w Polsce wydania Biblii (Starego i Nowego Testamentu) z komentarzami Jana Pawła II. Pamiątkowe wydawnictwo zaprezentowano dziennikarzom 17 marca w krakowskiej kurii.

Reklama

Nowe wydawnictwo liczy 1456 stron, z czego 360 przypada na komentarze autorstwa Jana Pawła II. Są to komentarze wygłaszane przez papieża w ramach środowych audiencji generalnych w pierwszych latach obecnego tysiąclecia.

Były osobisty sekretarz Jana Pawła II podkreślił, że przygotowanie homilii Ojciec Święty zawsze rozpoczynał od lektury Pisma Świętego. Biblia Janowi Pawłowi II towarzyszyła do ostatnich chwil życia. Egzemplarz Pisma Świętego z zaznaczonym miejscem, w którym siostra skończyła je czytać w dniu śmierci papieża, znajduje się aktualnie w Centrum „Nie lękajcie się!”.

„To była księga, która towarzyszyła mu na co dzień. Tym się kierował” – mówił kard. Dziwisz i jako ciekawostkę dodał, że Jan Paweł II przeczytał całe Pismo Święte po rosyjsku.

Reklama

Podstawą tego wydania Pisma Świętego stała się tzw. Biblia Warszawsko-Praska. Drugiego w historii Polski – po Jakubie Wujku – samodzielnego tłumaczenia Biblii dokonał bp Kazimierz Romaniuk, biskup-senior diecezji warszawsko-praskiej. „Przyznam trochę ze wstydem, że byłem dla siebie niemiłosierny i nielitościwy – bez żadnych wakacji i ferii – zajęło mi to 35 lat” – mówił bp Romaniuk, przedstawiając całą historię powstania tego tłumaczenia Pisma Świętego, którego pierwsze wydanie trafiło do Jana Pawła II.

„Ilość tekstów biblijnych, którymi operuje Ojciec Święty robi wrażenie. A dobra znajomość Pisma Świętego związana jest ze sztuką ich kojarzenia” – mówił bp Romaniuk, dodając, że Jan Paweł II zasługuje na miano papieża prawdziwie biblijnego.

Prowadzący spotkanie Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, pogratulował wydawcy zaznaczając, że najlepszą formą przygotowania do kanonizacji papieża Polaka będzie medytacja Słowa Bożego wedle komentarza przezeń napisanego. „Mamy niezwykłą okazję przeczytania na nowo Biblii, bądź jej fragmentów, w świetle tego, jak ją czytał Karol Wojtyła, jak ją interpretował i jakie myśli mu wówczas towarzyszyły. A jest to interpretacja bardzo ciekawa, nieraz frapująca, czerpiąca z dokonań nauk biblijnych, ale także nawiązująca do problemów współczesnego świata i dająca na nie odpowiedź” – mówił Przeciszewski.

„To wydanie Pisma Świętego nie jest wydaniem przypadkowym, bo nauczanie Jana Pawła II dla naszego wydawnictwa było bardzo ważne” – podkreślił Piotr Słabek. Redaktor naczelny Wydawnictwa „M” zaznaczył, że wielkim marzeniem papieża Polaka była rodzinna lektura Biblii, dlatego w sposób szczególny to wydanie dedykowane jest rodzinom. „Naszym marzeniem jest to, żeby ta Biblia trafiła pod strzechy, żeby była Biblią czytaną. To byłoby najwspanialsze przygotowanie do kanonizacji” – przekonywał Słabek.

Biblii towarzyszy specjalne błogosławieństwo Jana Pawła II, które brzmi: „Z serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają Słowo Boże” z 19 marca 2005 r. Jest to błogosławieństwo skierowane przez Papieża do rodzin całego świata na kilkanaście dni przed śmiercią.

Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę na znakomitą szatę graficzną tego dzieła. „Unikatowa, złocona i tłoczona oprawa z misternymi ornamentami nawiązuje do wydań Biblii z XIX w.” – mówił. Biblia zawiera 83 wydrukowane w kolorze sepii biblijne ryciny francuskiego artysty Gustave’a Doré.

Na wewnętrznych stronach okładek zostały umieszczone barwne, średniowieczne mapy świata i Ziemi Świętej. Jedna z nich, przedstawiająca Jerozolimę jako centrum ówczesnego świata jest uznawana za najstarszą zachowaną mapę przedstawiającą Chrystusa jako nadzorcę świata.

Kanonizacyjne wydanie Biblii zostało poprzedzone wstępami autorstwa Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, kard. Stanisława Dziwisza, ks. Pawła Ptasznika, szefa sekcji słowiańskiej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Na końcu czytelnik znajdzie w niej wykaz skrótów i oznaczeń oraz wykaz czytań mszalnych na wszystkie niedziele.

2014-03-17 17:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Irlandia: archidiecezja w Dublinie nagradza młodych ludzi

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

młodzi

Irlandia

Dublin

Vatican News

4 lutego w stolicy Irlandii, Dublinie, zostaną wręczone nagrody imienia św. Jana Pawła II.

To wyróżnienia przeznaczone dla młodzieży w wieku od 16 do 18 lat, zaangażowanej w różnorodną pomoc innym młodym ludziom.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: wręczono ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu

2021-07-28 17:57

[ TEMATY ]

prezydent

odznaczenia

PAP

53 Polaków zostało wyróżnionych odznaczeniami państwowymi, przyznawanymi przez prezydenta RP podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia otrzymali Danuta i Witold Danielewiczowie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski.

"W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę uroczystość, podczas której Minister Andrzej Dera w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej wręczył ordery i odznaczenia państwowe przyznane osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu" - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję