Reklama

Polska

Pierwsza Biblia z komentarzami Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Maria Fortuna- Sudor

„Dokumenty Jana Pawła II się nie przedawniają, one zawsze są świeże i aktualne. Myślę, że te komentarze też” – powiedział dziś w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz w czasie prezentacji Biblii z komentarzami Jana Pawła II. Pamiątkową publikację z okazji kanonizacji papieża Polaka przygotowało Wydawnictwo „M”.

„Codziennie czytał Pismo Święte. Było podstawą jego modlitwy i rozmyślania. Nie był biblistą, ale jego komentarze były świetne, świeże, duszpasterskie, wynikające z jego duchowości” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie prezentacji pierwszego w Polsce wydania Biblii (Starego i Nowego Testamentu) z komentarzami Jana Pawła II. Pamiątkowe wydawnictwo zaprezentowano dziennikarzom 17 marca w krakowskiej kurii.

Nowe wydawnictwo liczy 1456 stron, z czego 360 przypada na komentarze autorstwa Jana Pawła II. Są to komentarze wygłaszane przez papieża w ramach środowych audiencji generalnych w pierwszych latach obecnego tysiąclecia.

Były osobisty sekretarz Jana Pawła II podkreślił, że przygotowanie homilii Ojciec Święty zawsze rozpoczynał od lektury Pisma Świętego. Biblia Janowi Pawłowi II towarzyszyła do ostatnich chwil życia. Egzemplarz Pisma Świętego z zaznaczonym miejscem, w którym siostra skończyła je czytać w dniu śmierci papieża, znajduje się aktualnie w Centrum „Nie lękajcie się!”.

„To była księga, która towarzyszyła mu na co dzień. Tym się kierował” – mówił kard. Dziwisz i jako ciekawostkę dodał, że Jan Paweł II przeczytał całe Pismo Święte po rosyjsku.

Podstawą tego wydania Pisma Świętego stała się tzw. Biblia Warszawsko-Praska. Drugiego w historii Polski – po Jakubie Wujku – samodzielnego tłumaczenia Biblii dokonał bp Kazimierz Romaniuk, biskup-senior diecezji warszawsko-praskiej. „Przyznam trochę ze wstydem, że byłem dla siebie niemiłosierny i nielitościwy – bez żadnych wakacji i ferii – zajęło mi to 35 lat” – mówił bp Romaniuk, przedstawiając całą historię powstania tego tłumaczenia Pisma Świętego, którego pierwsze wydanie trafiło do Jana Pawła II.

Reklama

„Ilość tekstów biblijnych, którymi operuje Ojciec Święty robi wrażenie. A dobra znajomość Pisma Świętego związana jest ze sztuką ich kojarzenia” – mówił bp Romaniuk, dodając, że Jan Paweł II zasługuje na miano papieża prawdziwie biblijnego.

Prowadzący spotkanie Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, pogratulował wydawcy zaznaczając, że najlepszą formą przygotowania do kanonizacji papieża Polaka będzie medytacja Słowa Bożego wedle komentarza przezeń napisanego. „Mamy niezwykłą okazję przeczytania na nowo Biblii, bądź jej fragmentów, w świetle tego, jak ją czytał Karol Wojtyła, jak ją interpretował i jakie myśli mu wówczas towarzyszyły. A jest to interpretacja bardzo ciekawa, nieraz frapująca, czerpiąca z dokonań nauk biblijnych, ale także nawiązująca do problemów współczesnego świata i dająca na nie odpowiedź” – mówił Przeciszewski.

„To wydanie Pisma Świętego nie jest wydaniem przypadkowym, bo nauczanie Jana Pawła II dla naszego wydawnictwa było bardzo ważne” – podkreślił Piotr Słabek. Redaktor naczelny Wydawnictwa „M” zaznaczył, że wielkim marzeniem papieża Polaka była rodzinna lektura Biblii, dlatego w sposób szczególny to wydanie dedykowane jest rodzinom. „Naszym marzeniem jest to, żeby ta Biblia trafiła pod strzechy, żeby była Biblią czytaną. To byłoby najwspanialsze przygotowanie do kanonizacji” – przekonywał Słabek.

Biblii towarzyszy specjalne błogosławieństwo Jana Pawła II, które brzmi: „Z serca błogosławię rodzinom, które wspólnie czytają Słowo Boże” z 19 marca 2005 r. Jest to błogosławieństwo skierowane przez Papieża do rodzin całego świata na kilkanaście dni przed śmiercią.

Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę na znakomitą szatę graficzną tego dzieła. „Unikatowa, złocona i tłoczona oprawa z misternymi ornamentami nawiązuje do wydań Biblii z XIX w.” – mówił. Biblia zawiera 83 wydrukowane w kolorze sepii biblijne ryciny francuskiego artysty Gustave’a Doré.

Reklama

Na wewnętrznych stronach okładek zostały umieszczone barwne, średniowieczne mapy świata i Ziemi Świętej. Jedna z nich, przedstawiająca Jerozolimę jako centrum ówczesnego świata jest uznawana za najstarszą zachowaną mapę przedstawiającą Chrystusa jako nadzorcę świata.

Kanonizacyjne wydanie Biblii zostało poprzedzone wstępami autorstwa Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, kard. Stanisława Dziwisza, ks. Pawła Ptasznika, szefa sekcji słowiańskiej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Józefa Klocha, rzecznika Konferencji Episkopatu Polski. Na końcu czytelnik znajdzie w niej wykaz skrótów i oznaczeń oraz wykaz czytań mszalnych na wszystkie niedziele.

2014-03-17 17:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. G. L. Müller: Dla mnie Jan Paweł II jest rzeczywiście jednym z wielkich świętych

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

„Dla mnie Jan Paweł II jest rzeczywiście jednym z naprawdę wielkich świętych, który od razu przekonuje mnie bezpośrednio jako wzór naśladowania Chrystusa. Nadał papiestwu najlepszy profil na XXI wiek. George Weigel postawił mu w swojej biografii godny pomnik. Jan Paweł II jest naprawdę: świadkiem nadziei” – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller. W rozmowie z niemieckojęzycznym portalem kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, mówi m. in. o zarzutach tuszowania skandali nadużyć seksualnych w Kościele, sprawie T. McCarricka oraz pamięci o Janie Pawle II w 100-lecie urodzin. Podkreślił też rolę Kościoła w Polsce dla Kościoła powszechnego, przeciwstawiając się impertynencji swych rodaków, traktujących Polaków z poczuciem wyższości.

Odnosząc się do niedawnych krytyk niektórych biskupów, m.in. arcybiskupa Kolonii, w związku ze skandalami nadużyć seksualnych i postępowania z ich sprawcami, kard. Müller zaznaczył, że wszelkie „wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem i - z punktu widzenia wiary w Boga i zbawienia w Chrystusie - skandalem - zwłaszcza gdy w grę wchodzi sługa Boży, który w imię Chrystusa ma wskazywać ludziom drogę do wiecznego zbawienia i na niej ich prowadzić”. „Każda ofiara ma prawo do dochodzenia sprawiedliwości na drodze procesu cywilnego i kanonicznego, ale także ze świadomością, że ostateczna sprawiedliwość i uzdrowienie może nastąpić tylko w Bogu. Zarzuty tuszowania stają się w tej chwili szybko widoczne i czasami są konstruowane tak, aby wyeliminować niepopularnych biskupów lub w ogóle postawić Kościół pod pręgierzem” – powiedział kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Pozwala dotknąć tajemnicy…

2022-10-07 15:51

Archiwum RafaelFilm

Film „Medjugorie” to próba odkrycia fenomenu tego miejsca

Film „Medjugorie” to próba odkrycia fenomenu tego miejsca

    Już dzisiaj, a także jutro i w niedzielę ( 7, 8 i 9. 10) można obejrzeć film pt. Medjugorie” Jesusa Garcii w ramach przedpremierowych pokazów krakowskim kinie Kijów!

    Jak przekonuje reżyser i współautor scenariusza, Jesus Garcia: „Na świecie jest wiele wspaniałych miejsc do podróżowania: egzotyczne kraje, rajskie plaże czy miasta pełne wypoczynku i rozrywki. Medjugorie nie oferuje niezapomnianych rozrywek. Jest to jednak miejsce i historia, którą można przeżyć i która może zmienić życie…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję