Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: 7 nowych alumnów rozpocznie formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończyła się rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. W roku akademickim 2022/2023 formację przygotowującą do kapłaństwa podejmie 7 młodych mężczyzn pochodzących nie tylko z terenu Archidiecezji Łódzkiej.

Tak, jak co roku, rekrutacja do WSD w Łodzi odbywała się w dwu terminach – 6 lipca oraz 14 września. Podczas zjazdów rekrutacyjnych kandydaci do seminarium zdali egzamin z podstaw wiedzy teologicznej z zakresu szkoły średniej, odbyli rozmowę z księdzem rektorem, oraz mieli możliwość rozmowy z moderatorem roku propedeutycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak tłumaczy ks. dr Sławomir Sosnowski - w pierwszym terminie rekrutacji zgłosił się tylko jeden kandydat, natomiast w tym wrześniowym terminie jest zdecydowanie lepiej. Z kandydatów uda stworzyć się grup do tego, żeby rozpocząć rok propedeutyczny tak, jak to już od kilku lat w naszej diecezji się dzieje. – dodaje rektor Seminarium.

Należy podkreślić, że od 5 lat formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi trwa 7 lat ponieważ – zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję, iż od roku akademickiego 2018/2019 zostanie wprowadzony tzw. rok propedeutyczny. - Ten czas odbywa się w oddzielnym miejscu, w Łasku - Kolumnie. Tam nasi nowoprzyjęci klerycy – już w najbliższą sobotę 17 września – rozpoczną swoją formację od wyciszenia na płaszczyźnie duchowej, by później rozpocząć okres formacji intelektualnej i formacji duchowej. – tłumaczy ks. Jacek Kacprzak – prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

- Wśród kandydatów są tegoroczni maturzyści, jak i nieco starsi, co oznacza, że grupa będzie zróżnicowana, dzięki czemu będzie dobre środowisko do wzrastania w powołaniu. – zauważa ks. Sosnowski.

Zestawienie alumnów przyjętych na I rok do Wyższego Seminarium Duchownym w Łodzi w latach 2013 – 2022:

• 2022 – 7 alumnów
• 2021 – 11 alumnów
• 2020 – 9 alumnów
• 2019 – 10 alumnów
• 2018 – 13 alumnów
• 2017 – 8 alumnów
• 2016 – 12 alumnów
• 2015 – 12 alumnów
• 2014 – 11 alumnów
• 2013 – 11 alumnów

Reklama

W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

2022-09-15 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ja tu dla Ciebie, Maryjo

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Pod hasłem "Ja tu dla Ciebie, Maryjo" na Jasnej Górze odbyła się XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Amazonek. Jej centralnym punktem była Msza św. na jasnogórskim szczycie, której przewodniczył bp senior Antoni Długosz.

CZYTAJ DALEJ

"Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata" - w niedzielę rozpoczyna się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

2024-07-19 13:18

[ TEMATY ]

św. Krzysztof

Tydzień św. Krzysztofa

1 grosz za 1 kilometr

Karol Porwich/Niedziela

"Razem niesiemy Chrystusa na krańce świata" - to hasło XXV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, który potrwa od najbliższej niedzieli do 28 lipca. W tym czasie szczególnie promowana jest „Akcja św. Krzysztof 1 gr za 1 km”, dzięki której stowarzyszenie MIVA Polska zbiera fundusze na środki transportu dla misjonarzy.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, przypomina, że Tygodniowi Świętego Krzysztofa towarzyszą zawsze dwa ważne aspekty - bezpieczeństwo na drogach i pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu w różnych krajach świata. Wyjaśnił, że w zeszłym roku na ten cel udało się przekazać 5 mln. 115 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Firma Crowdstrike: globalna awaria wynikła z naszego błędu, to nie był cyberatak

2024-07-19 13:28

[ TEMATY ]

Microsoft

PAP/EPA/JAGADEESH NV

Globalną awarię systemu operacyjnego Microsoftu spowodował nasz błąd, to nie był cyberatak - przekazał w piątek szef specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie CrowdStrike, George Kurtz. Ekspert cytowany przez Reutersa ocenia, że problemu nie da się rozwiązać zdalnie, a naprawa może potrwać nawet do kilku dni.

Powodem awarii był błąd w aktualizacji programu Falcon firmy CrowdStrike na urządzeniach używających systemu operacyjnego Windows - poinformował Kurtz w oświadczeniu. Na ekranie dotkniętych nią komputerów pojawia się niebieskie tło, w żargonie informatycznym znany jako niebieski ekran śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję