Reklama

Sala pamięci o ks. Piotrze Skardze

W Warszawie przy parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika tworzona jest sala poświęcona kultywowaniu pamięci o ks. Piotrze Skardze, jezuicie działającym w Rzeczypospolitej okresu reformacji, razem ze św. Andrzejem Bobolą. Sala będzie się znajdować Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi, który jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła parafialnego. Zespół szkół od dawna planował przygotowanie sali poświęconej swojemu Patronowi.
- Chcielibyśmy w bieżącym roku szkolnym oddać do użytku salę poświęconą ks. Skardze - miejsce, w którym uczniowie, ale także osoby z zewnątrz, będą mogli dużo dowiedzieć się o tej postaci - mówi Anna Żak, wicedyrektor zespołu szkół.
Realizacja zamierzeń nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy, być może przed końcem roku. Prace nad stworzeniem sali ks. Skargi przyspiesza zbliżająca się 390. rocznica jego śmierci, która wypada 27 października br.
- Patron naszych szkół znany jest jako płomienny kaznodzieja i autor słynnych Kazań sejmowych - stwierdza ks. dr Sylwester Jeż, dyrektor zespołu szkół. - Przez wieki jego Żywoty świętych, wznawiane w dziesiątkach wydań, były jedną z najpopularniejszych lektur kształtujących wiarę i pobożność polskiego narodu. Dziś różne pamiątki, książki ks. Skargi ze starych wydań itp., nienależycie zabezpieczone, ulegają zniszczeniu gdzieś na strychach i w rupieciarniach, o czym sam nieraz się przekonałem - podkreśla.
W związku z tworzeniem sali pamięci o swoim Patronie, KZE im. ks. Skargi zwraca się z prośbą do Czytelników Niedzieli - posiadaczy pamiątek po ks. Skardze - o nieodpłatne przekazanie ich szkole. Wszystkie dary zostaną zabezpieczone i będą służyły utrwalaniu, zwłaszcza wśród młodego pokolenia, pamięci o ks. Skardze. W celu zasięgnięcia szerszej informacji można dzwonić pod nr telefonu: (0-22) 631-90-20 lub pisać pod adresem: Katolicki Zespół Edukacyjny im. ks. Piotra Skargi, ul. Bema 73/75, 01-244 Warszawa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Październik - nowy (różańcowy) początek!

2022-09-30 09:18

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Maryja

rożaniec

Foto: CANVA

Październik to nie tylko początek (często niechcianej i mało lubianej) jesieni. To przede wszystkim miesiąc, który może stać się dla nas prawdziwie nowym początkiem. Matka Boża tak często prosi nas: „Odmawiajcie Różaniec”… Październik to doskonały czas na to, aby tę prośbę potraktować naprawdę na serio.

W tym roku na ten szczególny miesiąc maryjny Instytut Niedziela poprzez swoje wydawnictwo „Bibliotekę Niedziela” przygotował coś wyjątkowego. Rozważania „Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego stają się swoistą wędrówką z różańcem w ręku przez październikowe Czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję