Reklama

Bp Andrzej Suski konfratrem Zakonu Paulinów

- Bp Andrzej Suski dał Zakonowi Paulinów w Toruniu miejsce dla paulińskiej pustelni, która obecnie jest w budowie, oraz nieustannie błogosławi naszej pracy duszpasterskiej i okazuje nam ojcowskie serce. Prowadzi lud Boży do Jasnogórskiej Pani w corocznych pieszych pielgrzymkach. Jako wyraz naszej wdzięczności włączamy Księdza Biskupa w duchową rodzinę paulińską - powiedział o. Izydor Matuszewski OSPPE

Niedziela Ogólnopolska 4/2008, str. 26

BPJG/Marek Kępiński

W święto Matki Bożej Królowej Pustelników, patronki Zakonu Paulinów, przypadające 16 stycznia, podczas uroczystej Mszy św. jasnogórscy ojcowie i bracia, klęcząc przed Cudownym Obrazem, wypowiedzieli jubileuszowy Akt Zawierzenia Zakonu Matce Bożej. Mszy św. wspólnotowej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski. Na początku Eucharystii Ksiądz Biskup został włączony do Konfraterni Zakonu Paulinów. Zasługi bp. Suskiego dla Zakonu przedstawił ojciec generał Izydor Matuszewski: - Bp Andrzej Suski dał Zakonowi Paulinów w Toruniu miejsce dla paulińskiej pustelni, która obecnie jest w budowie, oraz nieustannie błogosławi naszej pracy duszpasterskiej i okazuje nam ojcowskie serce. Prowadzi lud Boży do Jasnogórskiej Pani w corocznych pieszych pielgrzymkach. Jako wyraz naszej wdzięczności włączamy Księdza Biskupa w duchową rodzinę paulińską. W dłonie Królowej Polski składamy wszystkie dzieła pasterskie Księdza Biskupa i prosimy dla niego o nieustanną opiekę - powiedział Generał Zakonu Paulinów. Akt przyjęcia do Konfraterni odczytał o. Jan Berny, sekretarz generalny Zakonu, następnie o. Izydor Matuszewski wręczył dyplom nowemu konfratrowi.
- Chcę podziękować Panu Bogu za Jasną Górę, duchową stolicę naszej Ojczyzny, a także za ojców paulinów, którzy w tym sanktuarium od stuleci z oddaniem i miłością służą całemu narodowi. Jestem ogromnie wdzięczny za włączenie mnie do paulińskiej Konfraterni. Jest to dla mnie zaszczyt, ale też zobowiązanie, aby wedle moich sił i możliwości wspierać to historyczne, dziejowe posłannictwo Zakonu Paulinów w Polsce - powiedział bp Suski.
W uroczystości wzięła udział delegacja Kościoła toruńskiego: bp Józef Szamocki, ks. Wiesław Kraiński - wikariusz sądowy biskupa toruńskiego, ks. prał. Andrzej Nowicki - kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. prał. Stanisław Kardasz - dyrektor Wydziału Konserwacji Zabytków Kościelnych oraz ks. prał. Krzysztof Lewandowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego. We Mszy św. uczestniczyli także byli generałowie Zakonu Paulinów: o. Jerzy Tomziński, o. Józef Płatek i o. Jan Nalaskowski, o. Bogdan Waliczek - przeor Jasnej Góry, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i konfrater paulińskiego Zakonu, ojcowie konwentu jasnogórskiego i delegacje z klasztorów paulińskich.
W homilii bp Andrzej Suski podkreślił, że pustynia to szkoła wierności i zawierzenia. - Dzisiejsze święto - mówił - otwiera nas na to wielkie bogactwo duchowości pustelniczej, którą się żywi, ale którą również ubogaca Kościół Zakon Paulinów, wspólnota duchowych synów św. Pawła Pustelnika.
W dalszej części rozważania Ksiądz Biskup nawiązał do przypadającego święta Matki Bożej Królowej Pustelników. - Widzimy w Maryi Królową Pustelników, kiedy w milczeniu adoruje Dziecię Jezus złożone w żłobie, gdy w zaciszu domu nazaretańskiego rozważa tajemnicę swego boskiego Syna, gdy towarzyszy Mu cichą modlitwą swego serca na szlakach działalności mesjańskiej, gdy w milczeniu stoi pod krzyżem i patrzy na mękę Jezusową, gdy trwa jednomyślnie na modlitwie z Apostołami - mówił kaznodzieja. - Taką widzimy Ją również tutaj, na Górze Jasnej, w znaku Świętej Ikony, milczącą, ale całą zasłuchaną w modlitewne szepty, serdeczne zawierzenia, bicia serc, słowa niewypowiedziane, bo milczenie jest szczególnym wyrazem czci, zachwytu, miłości. Maryjo, cicha i piękna jak wiosna, polecamy Ci dzisiaj szczególnie tych, którzy w świętym milczeniu naśladują Jezusa i Ciebie, Królową Pustelników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły

2022-10-03 15:45

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej negatywnych postaw i opinii odnośnie do lekcji religii w szkole Komisja Wychowania Katolickiego pragnie podkreślić katechetyczne i wychowawcze znaczenie szkolnego nauczania religii – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie lekcji religii w szkole.

Komisja Wychowania Katolickiego podkreśla, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. „Dzięki obecności lekcji religii w szkole możliwe jest integralne wychowanie człowieka: zarówno jego sfery intelektualnej, fizycznej oraz – co bardzo ważne – duchowej” – czytamy w oświadczeniu. „Nauka religii niesie ze sobą wartości ogólnoludzkie takie jak braterska solidarność i potrzeba sprawiedliwości, a nawiązując do treści ewangelicznych uczy miłości Boga i bliźniego, otwartości na drugiego człowieka, empatii i współpracy, a także kształtuje bardzo potrzebne postawy społeczne” – podaje oświadczenie.

CZYTAJ DALEJ

Rusza całonocna adoracja na krakowskim Rynku

2022-10-03 11:17

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie od niemal roku Pan Jezus adorowany jest w Najświętszym Sakramencie w godz. 7-21.30. W czwartek 6 października odbędzie się pierwsza całonocna adoracja.

Jak informuje rektor kościoła ks. Dariusz Talik, w rocznicę adoracji całodziennej kapłanów z wiernymi Duch Święty poprowadził w kierunku decyzji, by w pierwsze czwartki miesiąca adoracja Chleba Życia trwała całą noc.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję