Reklama

Jak rozpoznać Alzheimera?

Niedziela warszawska 41/2002

Już ponad 200 tys. osób choruje w Polsce na chorobę Alzheimera. Szacuje się, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa w ciągu 25 lat liczba chorych się podwoi. 21 września obchodzono Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W tym roku przebiegał on pod hasłem Starzenie się czy choroba? Jak rozpoznać chorobę Alzheimera.
Pogarszanie się pamięci, trudności w wykonaniu codziennych zadań, problemy z wysławianiem się, pogorszenie orientacji w czasie i przestrzeni, chowanie i gubienie przedmiotów, zmiany nastroju i zachowania oraz brak inicjatywy - to najczęstsze objawy choroby Alzheimera. Ludzi nią dotkniętych będzie przybywać, gdyż nasze społeczeństwo szybko się starzeje. Sytuacja chorych na Alzheimera w Polsce jest gorsza niż w krajach Unii Europejskiej. W Polsce chory zbyt późno uzyskuje diagnozę. Leki dla tej grupy pacjentów są bardzo drogie, usługi opiekuńcze - niewystarczające, a przede wszystkim niedostosowane do potrzeb chorych z otępieniem. Poważnym problemem jest też mała liczba domów dziennego pobytu dla chorych, a na miejsce w domu pomocy chorzy oczekują wiele lat.
Polskie organizacje alzheimerowskie, zaniepokojone tym stanem rzeczy, od lat walczą w imieniu chorych i ich rodzin o poprawę jakości życia pacjentów. Odzwierciedleniem tych starań jest podjęcie uchwały, w której organizacje domagają się uznania choroby Alzheimera za chorobę społeczną i wdrożenia Narodowego Programu Walki z tą chorobą.
Postulaty te omawiane były 17 września na specjalnym posiedzeniu senackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Specjalnym gościem posiedzenia była dr Nori Graham, przewodnicząca Światowej Organizacji Alzheimerowskiej. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że otępienie nie jest normalnym objawem starzenia się. Kłopoty z pamięcią są najczęściej symptomem choroby. Świadomość tego faktu, zdaniem dr Graham, jest ciągle zbyt mała.
Chorobę Alzheimera leczą neurolodzy lub psychiatrzy. Jednak lekarze podstawowej opieki zdrowotnej niechętnie kierują do nich chorych z objawami Alzheimera. Często wystawiają nieprawidłową diagnozę. Tymczasem, chociaż na chorobę Alzheimera nie wynaleziono dotychczas skutecznego leku, to jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby i podanie leków objawowych może o kilka lat przedłużyć samodzielne funkcjonowanie chorego i poprawić jakość życia całej rodziny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

„Łaski pełna”

CZYTAJ DALEJ

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

2022-10-01 20:30

[ TEMATY ]

Ewangelia

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

Sr. Amata CSFN

Rozważania do Ewangelii Łk 17:5-10

Co ziarno gorczycy mówi o wierze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję