Reklama

Kościół

Co mówił Jezus o pieniądzach?

Rozważania do Ewangelii Łk 16, 1-13

2022-09-17 20:30

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Dlaczego Jezus mówi o finansach?

Jezus często mówił o pieniądzach. Aż jedenaście z czterdziestu przypowieści Jezusa jest właśnie nawiązaniem do finansów. Jednak on nie zatrzymywał się na pieniądzach, nie one są celem przypowieści. Jezus mówił o rzeczach materialnych, aby przez analogię uczyć o sprawach ważniejszych, czyli duchowych.

Słowa klucze

Reklama

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!

Słowo „mamona” nie jest przypadkowe. Niektórzy bibliści wskazują, że mamy tu do czynienia z tzw. paronomazją, czyli skojarzeniem ze znanym słowem. W tym przypadku „mamona” kojarzy się ze słowem „amen”. Jest to o tyle niebezpieczne skojarzenie, że „amen” to termin religijny, który oznacza „wierzyć, pokładać ufność”. W ten sposób „mamona” podświadomie może być wprowadzana w przestrzeń religijną, a nawet postawiona na miejscu Boga. Wtedy wszystko jest jej podporządkowane. Pokłada się ufność w mamonie, a nie w Bogu. Dlatego Jezus – znając człowieka – ostrzega: „Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!”

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Mamona jest pułapką dla tego, kto jej służy, ale jest pomocą dla człowieka, któremu ona służy. Sam Jezus powiedział: „Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy wszystko się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków”. To pozyskiwanie przyjaciół to również jałmużna, do której zachęca często Pan Bóg w Piśmie Świętym.

Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy?

Pieniądze są nam dane i zadane. Są po to, aby nam służyły, a nie odwrotnie. Jezus zachęca, abyśmy jak najlepiej wykorzystali pieniądze.

Dziś

Często problemem jest brak przejrzystości w kwestii finansów. Najlepiej zacząć od siebie i jak najszybciej uregulować swoje sprawy z Bogiem i ludźmi, szczególnie długi. Dobrze jest napisać testament nawet, gdy jesteśmy jeszcze młodzi.

Ocena: +10 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP: wypowiedź red. L. Jażdżewskiego to przejaw nienawiści wobec ludzi wierzących

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rzecznik prasowy KEP

BP KEP

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Wczorajszą wypowiedź Pana redaktora Leszka Jażdżewskiego odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących - napisał rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, komentując dla KAI słowa redaktora naczelnego "Liberté" wypowiedziane przed wykładem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim.

W krótkim wystąpieniu poprzedzającym piątkowy wykład Donalda Tuska, Leszek Jażdżewski stwierdził m.in., że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

CZYTAJ DALEJ

Nobel za aborcję?

2022-10-07 11:27

[ TEMATY ]

nobel

PAP/EPA/CATI CLADERA

Laureatką literackiego Nobla została francuska pisarka Annie Ernaux za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć" – podała w czwartek Szwedzka Akademia. Zadebiutowała w 1974 roku powieścią "Les Armoires vides", w której to główna bohaterka, czyli sama noblistka, dokonuje aborcji.

Szwedzka Akademia nagrodziła urodzoną w 1940 roku Annie Ernaux również za to, że "w swojej twórczości bezustannie i pod różnymi kątami przygląda się życiu naznaczonemu licznymi problemami związanymi z płcią, językiem i klasą społeczną" – jak podaje dalej Szwedzka Akademia.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jeż: Powołani potrzebują modlitwy i wsparcia

2022-10-07 19:31

[ TEMATY ]

bp Jeż

diecezja tarnowska

powołani

TV Niedziela

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

„Módlmy się o nowe powołania i budujmy życzliwy klimat wokół sprawy powołań” – apelował w Bochni biskup tarnowski Andrzej Jeż, podczas odpustu ku czci Matki Bożej Różańcowej. Dziś przypada 88. rocznica koronacji bocheńskiego obrazu. To także zakończenie odpustu, który trwał od 1 października.

W homilii biskup mówił, że dziś jeżeli już podejmuje się kwestię powołań do kapłaństwa i życia zakonnego – to przedstawia się ją bardzo często w negatywnym świetle. Dlatego młodym ludziom coraz trudniej jest przed rówieśnikami, a nieraz nawet przed własną rodziną, że odczuwa głos powołania. "Boją się oni dezaprobaty i ośmieszenia. Nieraz muszą stoczyć naprawdę wielką walkę w sobie, żeby odpowiedzieć „tak” na głos Bożego wezwania. Dlatego bardzo potrzebują naszej modlitwy i wsparcia” – dodał biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję