Reklama

Niedziela w Warszawie

Na wodzie z Bogiem i drugim człowiekiem

Grupa wiernych pożegnała lato na kajakach. Zorganizowany przez ks. Pawła Paligę spływ Wkrą był wycieczką krajoznawczą, ale przede wszystkim czasem wypełnionym wspólną modlitwą oraz miejscem zawiązywania lepszych relacji.

Archiwum Organizatorów

- Są różne sposoby dochodzenia do wiary i wzrastania w niej: Kościół, muzyka, sztuka, wiedza. Ale może to być również wyprawa z księdzem na rower, lodowisko czy właśnie na kajaki – mówi „Niedzieli” ks. Paweł Paliga, wikariusz z parafii Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich. To właśnie wierni z tej parafii stanowili większość uczestników spływu, choć w gronie kajakarzy nie zabrakło m. in. wiernych z innych części Warszawy.

Zanim uczestnicy wyprawy dotarli do miejscowości Joniec, gdzie rozpoczynał się spływ, wcześniej uczestniczyli we Mszy św. w świątyni w Nowych Włochach.

- Każdy wyjazd, który organizuję bądź współorganizuję rozpoczynamy Mszą św. Robimy tak dlatego, że Eucharystia to najważniejszy punkt urzeczywistniania się Kościoła. To wtedy wspólnota najlepiej uświadamia sobie skąd pochodzi i dokąd zmierza - podkreśla ks. Paweł. - Natomiast już w trakcie wyjazdu jest czas na lepsze poznanie innych. Można wówczas np. spojrzeć na kapłana jak na normalnego człowieka, który ma swoje pasje, hobby, ma też swoje lęki i wady – dodaje.

Czy na spływie też tak było? - To był wspaniały czas poznania, integracji i zachwycenia się pięknem świata. A co za tym idzie zachwycenia się Stwórcą – ocenia w rozmowie z „Niedzielą” Agnieszka Szymajda i dodaje, że przecież sam Pan Jezus mówił: „Gdzie dwóch, albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich.”

Inna uczestniczka, Iza, zaznacza, że to nie była wyprawa dla osób letnich, ale dla „ludzi z charakterem, którzy zapraszając Pana Boga do swojego życia, ufają że wszystko musi się udać”.

Grzegorz Kmiecik „z księdzem na kajaki” wybrał się już drugi raz. Tym razem był z 17-letnim synem. - Dla Krystiana wspólne płynięcie kajakiem było nauką współpracy, słuchania i nawiązywania męskich relacji ojciec-syn – mówi ojciec nastolatka i ze śmiechem dodaje. - W domu syn zawsze mógłby pójść do swojego pokoju. W kajaku nie miał wyjścia, musiał mnie słuchać.

Reklama

Wkra jest jedyną w kraju rzeką płynącą z północy na południe, jej koryto jest nieuregulowane, a woda w niej płynąca należy do najczystszych w Polsce. Naturalny krajobraz dopełnia wiele gatunków ptaków mających swoje siedliska przy brzegach Wkry.

- Kiedy w takim miejscu jest się z kapłanem i razem się modlimy, dużo łatwiej patrzeć z wiarą na otaczający nas świat i dziękować Bogu za dar stworzenia - zauważa Grzegorz Kmiecik.

Podczas 17. kilometrowego spływu uczestnicy wyprawy kilkakrotnie łączyli kajaki, aby wspólnie odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy też dyskutować na ważne tematy. Po dotarciu do mety w miejscowości Śniadówka odmówili jeszcze modlitwę Brewiarzem.

Przed powrotem do Warszawy było ognisko, pieczone kiełbaski i przywiezione z domów smakołyki.

- Wyprawa na kajaki to forma jednocząca ludzi. Pokazanie, że można ciekawie spędzić czas bez telefonu, telewizji, radia, za to łącząc wysiłek fizyczny, rozmowy i modlitwę - podsumowuje ks. Paweł Paliga.

2022-09-19 07:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję