Reklama

Z okazji Dnia Nauczyciela

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2002

Dzień Edukacji Narodowej, czyli Dzień Nauczyciela, jest okazją do refleksji nad rolą i znaczeniem nauczycieli w naszym życiu. To dzięki wielu latom edukacji umiemy czytać, pisać, liczyć, poznawać i korzystać z praw przyrody. To właśnie dzięki całym pokoleniom nauczycieli i profesorów, którzy wykształcili swoich uczniów i wychowanków i rozwinęli ich umysły, mamy dziś tak wiele różnych wynalazków i odkryć.
W dniu Edukacji Narodowej wspominamy nauczycieli, którzy uczyli nas przed laty i którzy uczą nasze dzieci w szkołach i przedszkolach. Zdajemy sobie sprawę z tego, ile im zawdzięczamy. Jednak trzeba to wyraźnie podkreślić, że pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami są rodzice. To od nich najwięcej zależy. To właśnie rodzice mają dawać dziecku przykład dobrego, chrześcijańskiego życia. Jeśli rodzice nie dbają o to, co mają najcenniejszego w życiu, o swoje dzieci, i gorszą je przez naganny tryb życia, przez kłótnie małżeńskie, przez opuszczanie Mszy św. w niedziele i święta, przez okłamywanie i wywieranie presji fizycznej - to trudno się potem dziwić, że z takim dzieckiem ma kłopoty również szkoła, nauczyciele i inni uczniowie. Wtedy sprawdza się starożytne powiedzenie: obyś cudze dzieci uczył.
Najlepszym i niedoścignionym wzorem najlepszego nauczyciela jest sam Jezus Chrystus. Jego nauczanie jest podstawą istnienia Kościoła, a Jego Ewangelia jest najlepszym drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. W dzisiejszych czasach spośród wszystkich ludzi najlepszym nauczycielem, który podąża śladami Chrystusa i prowadzi do Niego, jest Jan Paweł II. Nasz Papież nie tylko głosi naukę Chrystusa, ale żyje nią na co dzień. Wszystkim ludziom na całym świecie przypomina i objaśnia Boże Przykazania i swoim życiem pokazuje, jak je wypełniać. W jego osobie każdy nauczyciel i wychowawca ma najlepszy przykład dobrego pedagoga, którego słuchają miliony młodych ludzi i kierując się jego słowami uczą się wybierać dobro a odrzucać zło.
Drodzy Nauczyciele, życzmy Wam z okazji waszego święta, byście byli ludźmi, którzy nie wstydzą się swoich poglądów i przekonań, byście przekazywali je młodemu pokoleniu i wskazywali swoim uczniom dobrą drogę życia. Byście nie zrażali się trudnościami i może chwilowymi niepowodzeniami, ale starali się być zawsze wzorem i przykładem naśladowania dla wychowanków, aby zawsze, nawet po wielu latach mogli Was dobrze, z wdzięcznością wspominać.
Pamiętajmy, że każdy z nas jest więc w jakiejś mierze nauczycielem, każdy z nas powinien dawać dobry przykład innym i uczyć siebie i innych dobrego postępowania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję