Reklama

Sylwetka: Wacława Brukszta

W pochmurny, sierpniowy dzień zostałem zaproszony do domu sybiraczki, Wacławy Brukszta z domu Sylwestrowicz, międzyrzeczanki od 1946 r. Pani Wacława chętnie opowiada o swoim domu rodzinnym, o Wilnie i Oszmianie. Powiat oszmiański w okresie międzywojennym znajdował się w granicach Polski, od września 1939 r. był pod okupacją sowiecką, a od 1941 - okupacją niemiecką. Po wojnie, od 1945 r. przynależał do Republiki Białoruskiej.

Pani Wacława urodziła się w 1925 r. w Mazurszczykach. Tato miał na imię Wacław, mama - Jadwiga z domu Turowska. Miała dwie młodsze siostry: Teresę i Eugenię oraz brata Leonarda. Ojciec służył w Legionach J. Piłsudskiego. Naukę Wacława rozpoczęła w wieku siedmiu lat w żeńskiej Szkole Podstawowej im. Bolesława Prusa w Wilnie. Do tej pory pamięta swoją wychowawczynię Elżbietę Łotakówną oraz katechetkę Jeleniowską. Każdy dzień nauki - wspomina p. Wacława - rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą. Natomiast w każdą niedzielę i święta była najpierw zbiórka w szkole, a potem wszyscy ze sztandarem szli na Mszę św. Do Pierwszej Komunii przygotowywał ją ks. Kowalczyk. Z rodzinnego albumu pani Wacława wyciąga stare, pożółkłe już zdjęcie z dnia Pierwszej Komunii. Pokazuje mi na nim ks. Kowalczyka. Sakrament bierzmowania przyjęła 20 września 1936 r. w kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. Udzielił go abp Romuald Jałbrzykowski. Pamiątkę z tego wydarzenia pani Wacława przechowuje do dziś. Naukę w szkole - Gimnazjum im. Adama Czartoryskiego przerwał wybuch II wojny światowej. W styczniu 1940 r. NKWD aresztowało ojca i brata, a w kwietniu reszta rodziny została deportowana na Syberię. Tak zaczęła się rodzinna gehenna. Bydlęce wagony, głód, zimno. W dalekiej Syberii matka z córkami podejmuje pracę w kołchozie. Tam odnajduje je ojciec, ale niedługo potem wstępuje do Polskiej Armii Wł. Andersa. Kiedy w maju 1943 r. w Sielcach nad Oką formowała się I Dywizja im. Tadeusza Kościuszki, nie zabrakło w niej kobiet, które utworzyły I Samodzielny Batalion Kobiecy im. Emilii Plater. Jako ochotniczka zgłosiła się też pani Wacława. Wacława Sylwestrowicz swój szlak bojowy jako radiotelegrafistka I Pułku Łączności Batalionów Kobiecych zaczęła w od Sielc, potem był Smoleńsk, Kijów, Żytomierz, Równe, Łuck, Chełm, Lublin, Warszawa, Wał Pomorski, Siekierki aż do Berlina.
Po wojnie odnalazła matkę. Zamieszkała na Ziemiach Odzyskanych - w Międzyrzeczu. Podjęła pracę w Starostwie. W kwietniu 1951 r. wyszła za mąż za Mieczysława Brukszta. Urodziła dwóch synów: Ryszarda i Jana, którzy ukończyli studia w Szczecinie. Dziś, od 20 już lat pani Wacława jest wdową, należy też do międzyrzeckiego koła Związku Sybiraków.
Na koniec naszego spotkania pani Wacława pokazuje mi książkę ks. Tadeusza Fedorowicza Drogi Opatrzności, t. I Pamiętniki i dokumenty z dedykacją: "Drogiej Pani Wacławie Brukszta z domu Sylwestrowicz z okazji imienin, 28.09.1992 r. Dla wspomnień z lat tułaczki w północnym Kazachstanie 1940-46. Proboszcz parafii Lubniewice ks. Aleksander Juszkiewicz".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty

2022-10-01 19:50

[ TEMATY ]

sport

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Kościół jest blisko sportu, ponieważ wierzy w grę i aktywność sportową jako miejsce spotkania ludzi, kształtowania wartości i braterstwa” - powiedział Papież do uczestników międzynarodowego szczytu: „Sport dla wszystkich – spójny, dostępny i na miarę każdej osoby”. Franciszek zaznaczył, że aby sprostać tytułowemu wyzwaniu należy podjąć je w drużynie i solidarnie połączyć siły. Zwrócił także uwagę, że sport czuje się w Kościele jak w domu, szczególnie w szkołach, oratoriach i centrach młodzieży.

Ojciec Święty stwierdził, że kiedy uprawiając sport, stawia się w centrum osoby, to wówczas wzrasta przyjemność ze wspólnej gry, rośnie w ludziach świadomość uczestnictwa, dzielenia się i poczucia bycia częścią grupy. Nawet zawodowcy nie powinni tracić smaku gry, zachowując „amatorskiego ducha” ponieważ ten wymiar jest fundamentalny, budzi radość, buduje relacje i rodzi przyjaźnie. Sport ma wielką siłę tworzenia wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Prawników

2022-10-01 14:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

prawnik

Jasna Góra/Facebook

O wierności nie tylko przepisom prawa, ale przede wszystkim wierności podstawowym zasadom moralnym przypominają na Jasnej Górze uczestnicy 43. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Prawników. Tematem przewodnim spotkania są zagadnienia dotyczące moralnych podstaw prawa, polityki i gospodarki. Osoby zawodowo zajmujące się stosowaniem prawa spotykają się na Jasnej Górze od 1957 r. z inicjatywy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwie przedstawicieli środowisk jurystycznych przewodniczył bp Janusz Stepnowski, delegat KEP ds. duszpasterstwa prawników. - Ważne jest odniesienie do Boga tak w życiu każdego chrześcijanina, jak i sędziów, adwokatów i innych pracujących w zawodach prawniczych. Uwzględnić należy i sprawiedliwość, i miłosierdzie, nie zapominając o aspekcie duchowym i modlitwie - zauważył bp Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję