Reklama

XIX Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej

Wykład ks. Adama Bonieckiego na temat: Co nowego przynosi Kościołowi pontyfikat Jana Pawła II? rozpoczął 26 września w gorzowskiej katedrze cykl prelekcji przygotowanych w ramach XIX Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej. Prelekcja redaktora naczelnego Tygodnika Powszechnego zgromadziła dużą rzeszę odbiorców i stanowiła intrygującą zachętę, by skorzystać z innych propozycji oferowanych w bieżącym roku przez Klub Inteligencji Katolickiej pod hasłem: ...aby wszyscy stanowili jedno.
- Żaden z papieży nie jeździł na nartach, nie udzielał wywiadów prasowych oraz nie objechał ponad 24. razy kuli ziemskiej - chwytliwie stwierdził w jednym z pierwszych zdań ks. Boniecki. W dalszej części wspólnie z zainteresowanymi zastanawiał się on jednak nad istotniejszymi aspektami powodującymi, że okres pontyfikatu naszego rodaka jest tak wyjątkowy. Wskazał na konsekwencje słowiańskich korzeni Papieża: ustanowienie Cyryla i Metodego patronami Europy, zmiana - w imię praw człowieka - polityki wschodniej Watykanu. W kolejnych słowach podkreślił "pawłowy" sposób sprawowania władzy: wspomniał o licznych pielgrzymkach, mających być odpowiedzią na Chrystusowe wezwanie "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię", które dzięki Janowi Pawłowi II stało się wcieleniem ewangelicznego globalizmu. Prelegent uwypuklił także kolosalny rozwój charyzmatu miłości w działalności Kościoła (np. kult Miłosierdzia Bożego czy akcje charytatywne) oraz nowy sposób postrzegania młodego pokolenia jako "nadziei świata".
Ks. Boniecki zaintrygował słuchaczy nie tylko głęboką analizą pontyfikatu "naszego Papieża", ale przede wszystkim swoim świadectwem. Przy wielu omawianych wydarzeniach towarzyszył, opisywał je. Wzruszenia, które ogarnia redaktora naczelnego TP podczas wspominania Światowego Dnia Modlitw o Pokój w Asyżu czy pierwszej modlitwy w synagodze rzymskiej (oba wydarzenia miały miejsce w 1986 r.), na kartkę papieru nie sposób przelać.
W gwoli ścisłości należy odnotować, że już trzy dni wcześniej, Iwona Hossa-Derewecka (sopran) i akompaniujący jej Waldemar Gawiejnowicz zaprezentowali się w programie "Ave Maria w muzyce", a 25 września po Mszy św. celebrowanej przez bp. Adama Dyczkowskiego wystąpił chór "Cantabile" z Grodzkiego Domu Kultury, prowadzony przez panią Jadwigę Kos. Natomiast 1 października Mszę św. odprawił bp Paweł Socha, po której wygłosił konferencję nt. duchowości sługi Bożego bp. Wilhlema Pluty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej diecezji

2022-09-29 08:57

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

archidiecezja.pl

Chcemy podjąć w naszej diecezji przygotowania do rozpoczęcia formacji mężczyzn do diakonatu stałego zarówno żonatych, jak i tych, którzy chcą pozostawać w bezżenności, a doświadczają łaski powołania do diakonatu – zapowiada biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie wystosowanym do wiernych.

Biskup przypomina w nim znaczenie charyzmatów w Kościele, w którym „Chrystus działa przez ludzi”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: Kościół realizuje się poprzez wspólnoty

2022-10-01 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

wspólnota

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Kościół realizuje się poprzez wspólnoty” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas spotkania liderów grup i stowarzyszeń w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej.

Wstępem była modlitwa do Ducha Świętego animowana przez zespół „Amen+”. – Wspólnoty wiążą się z charyzmatem, który jest darem Bożym dla odnowy, wzbogacenia i umocnienia Kościoła. Istotą jest pytanie o Boży cel powołania wspólnoty, dla której najważniejsza powinna być służba i dostrzeganie potrzeb innych – dodał bp Włodarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy wezwani, aby głosić Ewangelię

2022-10-01 15:57

[ TEMATY ]

Księża marianie

Marymont

parafia NMP Królowej Polski

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz poświęcił kaplicę z odnowioną płaskorzeźbę Matki Bożej Królowej Korony Polskiej w marymonckim kościele „na górce”, w którym pracują księża marianie.

Przed rozpoczęciem liturgii ks. Maricn Jurak MIC, proboszcz parafii przypomniał, że płaskorzeźba Matki Bożej Królowej Korony Polskiej została wprowadzona do kościoła w 1924 r. przez bł. ks. Michała Sopoćkę, spowiednika św. s. Faustyny. Są świadectwa wielu uzdrowień, szczęśliwych powrotów po wojnie do domu wymodlonych przed tą płaskorzeźbą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję