Reklama

Niedziela Sandomierska

Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Sudoła

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Archiwum

Publiczna sesja i uroczysta Eucharystia o beatyfikację rozpoczęły 19 marca w sandomierskiej katedrze proces beatyfikacyjny kapłana z Dzikowca, ks. Stanisława Sudoła. Uroczystości przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Podczas pierwszej, publicznej sesji dochodzenia, w której uczestniczyli wierni z całej diecezji sandomierskiej, postulatorem procesu został mianowany ks. Krzysztof Cisek. Po formalnym rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza i przedstawieniu życiorysu ks. Stanisława Sudoła zaprzysiężony został trzyosobowy trybunał. Będzie on prowadził dochodzenie dotyczące życia, cnót heroicznych i opinii świętości kandydata na ołtarze.

W skład trybunału weszli: ks. Sylwester Serafin - delegat biskupi, ks. Michał Grochowina - promotor sprawiedliwości i ks. Krzysztof Irek - notariusz. Na zakończenie sesji biskup sandomierski, postulator, członkowie trybunału i doręczyciel pism złożyli przysięgę wiernego wypełnienia zadania oraz dochowania urzędowej tajemnicy.

Podczas uroczystej Eucharystii bp Nitkiewicz podkreślił, że kandydat na ołtarze z diecezji sandomierskiej był postacią szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową i zasługującą na świętość.

- Przez otwarcie procesu beatyfikacyjnego ks. Stanisława Sudoła, Opatrzność Boża wydobywa ze wspólnoty Kościoła postać szczególną, nieprzeciętną, wyjątkową. Ks. Sudoł należał całkowicie do Chrystusa. Utożsamiał się z Nim nie tylko w liturgii, ale i w sposobie kapłańskiego posługiwania – mówił ordynariusz.

- Kochał ludzi i dla nich żył niezależnie od gwałtowności wojny, napięć na tle narodowościowym i w czasach komunizmu. Jest dla nas wzorem, rachunkiem sumienia, mocnym znakiem danym od Boga, aby nie zwlekać z nawróceniem i uwierzyć Ewangelii – podkreślił bp Nitkiewicz.

Biskup senior Edward Frankowski wskazał w homilii na główne cechy świątobliwego życia Sługi Bożego.

Reklama

– Dziękujemy Bogu za wzór tego kapłana, za jego wiarę, kulturę życia, bezinteresowność, gorliwość duszpasterską, za dobre, piękne i świątobliwe życie. Bez przesady możemy powiedzieć, że Sługa Boży był jak proboszcz z Ars, ubogi, posłuszny Kościołowi i oddany ludziom. Odznaczał się cechami świętości św. Franciszka, ascezą i zjednoczeniem z Chrystusem i Maryją – podkreślał bp Frankowski.

Postulator procesu ks. Krzysztof Cisek zaapelował do osób, które posiadają w swoich prywatnych zbiorach pamiątki, listy, notatki lub inne pisma Sługi Bożego o kontakt z biurem postulatorskim przy Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

– Każda informacja o życiu i dziełach ks. Stanisława Sudoła jest bardzo cenna. Wszystkich prosimy także o modlitwę w intencji pomyślnego przebiegu procesu i beatyfikacji Sługi Bożego – apelował ks. Krzysztof Cisek.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani z diecezji, siostry zakonne, seminarzyści, władze samorządowe, mieszkańcy Dzikowca oraz okolicznych miejscowości, gdzie przez długie lata pracował ks. Stanisław Sudoł oraz wierni z różnych parafii diecezji.

Ks. Stanisław Sudoł urodził się 16 marca 1895 roku w Zembrzy koło Raniżowa. Uczęszczał do szkoły ludowej w pobliskiej wsi Zielonka, następnie do gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu. W 1915 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1919 r. z rąk świętego biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Pracował w parafiach: Rakszawa, Wiązownica i Dzikowiec.

Dał się poznać jako asceta, gorliwy duszpasterz, człowiek modlitwy, katecheta i budowniczy kościołów. Wierni z powierzonych mu parafii mogli zawsze korzystać z jego posługi sakramentalnej i kompetentnych rad. Zaangażował się również w łagodzenie napięć na tle narodowościowym i politycznym. Ks. Sudoł zmarł 19 marca 1981 r. Został pochowany w Dzikowcu.

2014-03-20 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W oczekiwaniu na beatyfikację

Na dwa dni przed beatyfikacją Prymasa Wyszyńskiego i Matki Czackiej na Jasnej Górze trwa modlitwa o godny jej przebieg i owoce duchowe ogłoszenia nowych polskich błogosławionych.

Te intencje zanoszą pielgrzymi i częstochowianie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

Koszalin

diecezjakoszalin.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z posługi biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego i mianował jego następcą dotychczasowego koadiutora diecezji, bp. Zbigniewa Zielińskiego - ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję