Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Historyczna wizyta u tradycjonalistów

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej w ostatnią niedzielę września przeżywało jeden z najważniejszych dni w swojej blisko dziesięcioletniej historii.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Msza trydencka

ks. Julian Nastałek

Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Moment powitania bp Marka przez dzieci z duszpasterstwa

Moment powitania bp Marka przez dzieci z duszpasterstwa

Po raz pierwszy z wizytą kanoniczną przybył biskup świdnicki bp Marek Mendyk, który w kościele Krzyża św. w Świdnicy 25 września uczestniczył w niedzielnej Eucharystii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

- Przybycie księdza biskupa do naszego duszpasterstwa przypomina rzeczywistość pierwotnego Kościoła, gdy św. Paweł Apostoł odwiedzał pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Witając cię serdecznie, pragniemy właśnie tak postrzegać twoją księże biskupie obecność i pasterską posługę pośród nas – mówił w powitaniu ks. dr Julian Nastałek, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej.

Ks. Nastałek w odczytanym sprawozdaniu przybliżył historię powstania Duszpasterstwa, które swoimi początkami sięga 2007 roku. Jak przypomniał duszpasterz pierwsza Msza św. wg Missale Romanum z 1962 roku na mocy indultu bp Ignacego Deca, została odprawiona 13 maja w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu. Przez kolejne lata Msze święte w rycie trydenckim sprawowali zarówno ks. Julian Nastałek, jak i ks. Zbigniew Chromy, ks. Grzegorz Kucharski, ks. Dominik Ostrowski, ks. Jarosław Buczyński, ks. Łukasz Basisty, ks. Wojciech Pawlina, a także gościnnie ks. Wojciech Grygiel z Krakowa. Duszpasterstwo wraz zatwierdzonym statutem i zasadami oficjalnie zaczęło funkcjonować 1 maja 2013 roku.

Reklama

- Kapłani i wierni Diecezji Świdnickiej związani z tradycyjną liturgią łacińską w 2021 roku przyjęli z pokorą postanowienia listu apostolskiego „Traditionis custodes”. W duchu posłuszeństwa prawowitym pasterzom Kościoła przyjęli dekret Biskupa Świdnickiego w celu nowego i zgodnego dokumentem papieskim uregulowania celebracji liturgicznych według Missale Romanum z 1962 roku – podkreślił ks. Nastałek.

Aktualnie średnia liczba uczestników Mszy św. niedzielnej wynosi: w Świdnicy – 50 osób; w Kłodzku – 30 osób, w Wałbrzychu – 25 osób. Struktura wiekowa wiernych jest zróżnicowana – od dzieci po seniorów. W ostatnich 5 latach wg dawnych ksiąg w duszpasterstwie sprawowano także pozostałe sakramenty. Aktualnie zgodnie z harmonogramem tzw. Msza św. trydencka sprawowana jest na terenie diecezji świdnickiej w kościele św. Krzyża w Świdnicy, w Kłodzku u sióstr klarysek i w sanktuarium MB Bolesnej w Wałbrzychu

2022-09-25 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mendyk o strajku: nie odbieramy katechetom ich prawa, ale uwrażliwiamy na dobro dziecka

[ TEMATY ]

katecheza

bp Marek Mendyk

strajk

Archiwum redakcji

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Tak jak inne grupy zawodowe, tak i nauczyciele mają do tego prawo, ale muszą zobaczyć, czy nie dokonuje się to kosztem drugiego człowieka - powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do rozpoczętego dziś w całej Polsce strajku nauczycieli. Zapytany o ewentualny udział w proteście katechetów, bp Mendyk odpowiedział: "Nie chcemy odbierać nauczycielom religii ich obywatelskiego prawa, ale uwrażliwiamy przede wszystkim na dobro dziecka".

Zdaniem bp. Marka Mendyka, jakkolwiek każdy obywatel prawo do strajku i prawo do zademonstrowania swoich oczekiwań czy żądań, to jednak "trzeba też rozważyć okoliczności, w których się znajdujemy".

CZYTAJ DALEJ

Sejm za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

2022-12-01 22:05

PAP/Radek Pietruszka

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.

Za uchwaleniem ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu głosowało 424 posłów, nikt nie był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję