Reklama

Niedziela Łódzka

Pabianice: Odpust u Matki Boskiej Różańcowej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach już dziś przeżywać będzie uroczystości odpustowe. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.30 przewodniczyć będzie ks. Mariusz Bradło, proboszcz parafii, który funkcję przewodnika wspólnoty objął w czerwcu br. Po mszy świętej przewidziany jest piknik parafialny przygotowany przez Stowarzyszenie św. Wincentego à Paulo, które działa przy parafii od 1927 roku.

Parafia w Pabianicach została erygowana 1 stycznia 1906 roku przez biskupa Stanisława Zdzitowieckiego, jednak budowę kościoła parafialnego rozpoczęto już w 1898 roku. Powstał on w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego, z prezbiterium skierowanym na północ. Był wzorowany na kościele Wniebowzięcia NMP znajdującym się na Placu Kościelnym w Łodzi. W imieniu bpa Zdzitowieckiego poświęcenia 20 grudnia 1903 r. dokonał ks. prałat Jan Śliwiński. Parafia liczy 12 tysięcy osób. Posługują w niej księża ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego à Paulo.

Jak sam mówi, ksiądz proboszcz potrzebuje nieco czasu na poznanie parafii. Jako wyzwanie do swojej działalności, stawia sobie za cel przyciągnięcie większej liczby osób do kościoła, szczególnie młodych. - Mało młodych ludzi przychodzi do kościoła, nie chodzą regularnie, brak u nich rozwoju religijnego. Jest to tzw. „jednorazowa usługa”. Przychodzą na chrzest, potem długo nic, następnie pierwsza komunia święta, długo nic, i może przyjmują bierzmowanie. A przecież jest to relacja z Chrystusem! Pojawia się zjawisko wypisywania dzieci z lekcji religii po pierwszej komunii świętej – tłumaczy ks. Mariusz Bradło. We wrześniu wikariusz ks. Radosław Pawłowski zorganizował pielgrzymkę do Zakopanego, Ludźmierza, Kalwaria Zebrzydowskiej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Parafianie odwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy.

Odpust Najświętszej Maryi Panny Różańcowej przypada zawsze na pierwszą niedzielę października.

2022-10-02 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Stefan Kardynał Wyszyński. Jedna jest Polska

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paulina Dębiec

230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja a także ogłoszenie roku 2021 rokiem Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego stało się doskonałą okazją do zaprezentowania wyjątkowego programu artystycznego w Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim pt. "Stefan Kardynał Wyszyński. Jedna jest Polska".

Młodzież parafialna pod opieką ks. wikariusza - Łukasza Bisia, przy nieocenionym wsparciu ks. proboszcza Pawła Dziedziczaka oraz Wolborskiego Centrum Kultury zabrała wszystkich obecnych w świątyni, jak i przed ekranami komputerów w swoistą podróż po życiorysie Prymasa Tysiąclecia, wskazując piękno jego umiłowania Maryi i bezgranicznego jej zawierzenia, oddania Ojczyźnie, jak i wartość współpracy z kardynałem Karolem Wojtyłą - późniejszym papieżem Janem Pawłem II.

CZYTAJ DALEJ

Adwent i co dalej?

Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 26

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Tym, co według Hansa Ursa von Balthasara charakteryzuje czas Adwentu, jest droga Boga. „Bóg jest w drodze do nas” – to główne przesłanie i powód naszego oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Warsztaty dla mam

2022-12-07 07:12

[ TEMATY ]

kobiecość

Słubice

Katolickie Centrum Studenckie

Fundacja Edueko

ks. Rafał Mocny

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Warsztaty odbyły się w Katolickim Centrum Studenckim

Fundacja Edueko zorganizowała kolejne spotkanie w ramach projektu „Łączymy to, co najważniejsze”.

Spotkanie odbyło się w Katolickim Centrum Studenckim w Słubicach. Były to kolejne warsztaty dla mam „Mama córce, kobieta kobietce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję