Reklama

Kościół

Generał pallotynów ks. dr Hanas: największym wyzwaniem dla pallotynów jest wołanie o pojednanie

Większa współpraca ze świeckimi, budowanie mostów między ludźmi i wołanie o pojednanie – to największe wyzwania stojące przed pallotynami – powiedział PAP nowy generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) ks. dr Zenon Hanas.

[ TEMATY ]

pallotyni

ks. Łukasz Gołaś SAC

Ks. Zenon Hanas

Ks. Zenon Hanas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegaci XXII Zebrania Generalnego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, które obradowało w Polsce, w sobotę wybrali ks. Zenona Hanasa, dotychczasowego przełożonego warszawskiej prowincji pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów). Jest drugim w historii pallotynów Polakiem na tym urzędzie. Zastąpił ks. Jacoba Nampudakama, który był generałem tej wspólnoty od 2010 r.

W zebraniu wzięło udział 69 delegatów z całego świata. Tematem XXII Zebrania Generalnego było hasło "Poruszeni współczuciem". Była to dla nas okazja, aby zatrzymać się m.in. nad kondycją współczesnego człowieka, dotykając tego, co stanowi jego dramat w sferze duchowej i materialnej, aby zastanowić się w świetle Bożego Słowa, jak na to odpowiedzieć, biorąc pod uwagę nasz charyzmat" – powiedział PAP nowy generał pallotynów ks. Hanas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany o wyzwania stojące przed Stowarzyszeniem Apostolstwa Katolickiego na świecie, przyznał, że "wspólnoty w różnych miejscach borykają się z innymi problemami, ale można zaobserwować pewien wspólny mianownik. Jest nim poszukiwanie konkretnych odpowiedzi na ludzkie potrzeby w danym miejscu i czasie".

"Współczesny świat, w które żyjemy, jest mocno podzielony. Obserwujemy konflikty na wielu poziomach i płaszczyznach życia, stąd jednym z najważniejszych wyzwań, które stoi dziś przed pallotynami, to budowanie mostów między ludźmi oraz wołanie o pojednanie" – powiedział nowy generał pallotynów.

Zaznaczył, że dotyczy to nie tylko Starego Kontynentu, ale całego świata, a więc zarówno wspólnot, które mają swoje domy w Afryce, jak i tych w Azji czy w obu Amerykach.

"Napięcia i rosnące w wielu miejscach konflikty powodują, że ludzi tracą nadzieję, nie widząc wyjścia z sytuacji czy perspektyw na przyszłość. W związku z tym chcielibyśmy jako pallotyni podejmować działania, które będą przywracać ludziom sens życia i nadzieję na przyszłość" – tłumaczył ks. Hanas.

Reklama

Zaznaczył, że wymaga to od członków stowarzyszenia głębokiego życia w wierze. "Możemy innym dać tylko to zaczerpniemy w relacji z Bogiem, bo tylko On jest źródłem autentycznej miłości, współczucia, nadziei" – wskazał duchowny.

"W duchu naszego charyzmatu, jakim jest m.in. współpraca ze świeckimi, widzimy potrzebę większej otwartości i komunikacji z różnymi środowiskami. Szczególnie chodzi o nawiązanie wspólnego języka ze światem ludzi młodych. Mam na myśli zapraszanie tych, którzy są wokoło nas w różnych miejscach na świecie, do współpracy, aby skuteczniej odpowiadać na potrzeby świata" – wyjaśnił ks. Hanas. "To jest w zasadzie droga, którą zaleca nam papież Franciszek, a więc słuchać siebie nawzajem, rozumieć siebie nawzajem, prowadzić dialog, aby w Kościele umacniało się braterstwo" – dodał.

Powiedział, że dla pallotynów w Polsce, gdzie są dwie prowincje – wschodnia i zachodnia największym wyzwaniem jest to, co dzieje się za wschodnią granicą.

"Nie możemy zamknąć oczu na sytuację w Ukrainie. Ponad 20 pallotynów pracuje na Ukrainie. Na terenie naszego kraju mamy także wielu uchodźców pochodzących z Ukrainy" – powiedział ks. Hanas.

W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy powstaje Pallotyńskie Centrum "Przyszłość dla Ukrainy" (PCPdU). Ma ono pomoc uchodźcom z tego kraju i osobom dotkniętym wojną.

Będzie składało się z dwóch części: stacjonarnej, która pomieści ok. 100 osób, obejmującej 24-dwupokojowe mieszkania z łazienką, i ze szkoleniowej. W części stacjonarnej zamieszkają matki z dziećmi z Ukrainy, otrzymując pomoc bytową i wychowawczą. W części szkoleniowej będą odbywały się różne turnusy terapii psychologicznej, doradztwa zawodowego, zajęcia pozaszkolne itp. Chodzi o pomoc uchodźcom w poradzeniu sobie z traumą wojny, w integracji w naszym kraju (pomoc dzieciom w szkole, a matkom w znalezieniu zatrudnienia) i usamodzielnieniu, zdobyciu kompetencji, które przydadzą się po powrocie na Ukrainę" – wyjaśnił rektor WSD ks. prof. UKSW Mirosław Mejzner.

Reklama

Generał Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, pytany o liczbę powołań wśród pallotynów, powiedział, że w Europie widać spadek liczby młodych zgłaszających się do klasztoru. Zupełnie odwrotnie jest np. w Indiach czy w krajach Afryki.

"W związku z tym prowincje, które mają większe zasoby materialne, wspierają te, którym jest trudniej. Dzięki temu mogą oni formować kandydatów zgłaszających się do nowicjatów, a później kształcić ich w seminariach duchownych" – wyjaśnił ks. dr Hanas.

Z okazji XXII kapituły generalnej w niedzielę pallotyni z 14 krajów celebrowali Mszę św. na Jasnej Górze. Poza generałem pallotyni wybrali także nową radę generalną. W jej skład weszli ks. Jeremiah Murphy z Irlandi (pierwszy radca), ks. Daniel Rocchetti z Brazylii z Rio de Janerio, ks. Joseph-Jules Nkodo z Kamerunu i ks. Rahul Philips z Indii z prowincji "Światła Chrystusa".

Pallotyni na całym świecie skupiają się w 406 wspólnotach tworzonych przez 1720 księży, 106 braci, 5 diakonów stałych, 295 współbraci po konsekracji czasowej, 157 nowicjuszy i 209 postulantów. Głównymi obszarami działalności są misje, apostolstwo i praca z ludźmi świeckimi. (PAP)

2022-10-04 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Debata Salvatti.pl: współczesny patriota to człowiek dialogu

[ TEMATY ]

patriotyzm

pallotyni

Graziako

Wzorem patriotyzmu dzisiaj mogą być ludzie otwarci na dialog z innymi - tak brzmiał jeden z wniosków debaty pt. "Czyja Polska? Kto ma prawo do patriotyzmu?". Zorganizowała ją Pallotyńska Fundacja Misyjna SALVATTI.pl na 1. Piętrze Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie wieczorem 24 września.

W spotkaniu panelowym udział wzięli: Małgorzata Anna Maciejewska - filozofka, publicystka, wykładowczyni Gender Studies, Łukasz Kobeszko - ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II, Karol Mazur - kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Pietrzak - satyryk, monologista, twórca m.in. „Kabaretu Pod Egidą” i Bronisław Wildstein - publicysta.

CZYTAJ DALEJ

Być skałą

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 22-23

[ TEMATY ]

święto

katedra

Włodzimierz Rędzioch

Katedra jest znakiem ciągłości. Nie jest ważne, kto na niej zasiądzie. Piotr nie stał się skałą ze względu na osobiste przymioty, lecz z mocy ustanowienia Bożego, czyli stał się tym, czym nie był według krwi i ciała

Święto Katedry św. Piotra w Rzymie obchodzone było już w III wieku. Z przekazów późniejszych, dotyczących lat trzydziestych IV stulecia, dowiedzieć się możemy, że obchodzone było 22 lutego. Kościół skupiał się w nim na szczególnej więzi, jaka łączyła Piotra z Chrystusem, będącej źródłem prymatu Apostoła i jego następców. Treści obchodów nie wiązano jeszcze z żadnym materialnym atrybutem tej władzy. Ważny był sens obchodów, który wyrażał powszechne przekonanie, że Stolica Piotrowa jest znakiem jedności Kościoła. Papież św. Damazy polecił zawrzeć to w słowach umieszczonych na watykańskiej chrzcielnicy: „Una Petri sedes, unum verumque lavacrum”.

CZYTAJ DALEJ

UE/ Rada UE przyjęła 13. pakiet sankcji indywidualnych i gospodarczych przeciwko Rosji

2024-02-23 11:14

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Rada UE

Adobe Stock

Rada UE przyjęła w piątek - w związku z upływem dwóch lat od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę - 13. pakiet środków ograniczających wobec Kremla.

"Mijają dwa lata od rozpoczęcia przez Władimira Putina inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Unia Europejska utrzymuje presję na Rosję. Dziś jeszcze bardziej zaostrzamy środki ograniczające wobec rosyjskiego sektora wojskowego i obronnego, wymierzone w kolejne podmioty w państwach trzecich, które dostarczają sprzęt, a także w podmioty odpowiedzialne za nielegalną deportację i wojskową reedukację ukraińskich dzieci" - oświadczył Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję