Reklama

Kościół

Zapraszamy na konferencję: Aktualność objawień gietrzwałdzkich

Bractwo Przedmurza-Olsztyn zaprasza na konferencję naukową pt. Aktualności objawień gietrzwałdzkich. Organizatorzy chcą przypomnieć o ideałach społecznie zapomnianych i wdrażać je w obszar aktywności społeczno-narodowej. A są nimi takie postawy jak: modlitwa prywatna i publiczna na Różańcu, narodowa ofiara i pokuta, ekspiacja i wynagrodzenie, odnowa moralna narodu polskiego. Takie postawy i wartości, które dzisiaj są pomijane w życiu publicznym, należy niezmiennie wdrażać.

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Adobe.Stock

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

Sanktuarium w Gietrzwałdzie

W konferencji wezmą udział:

dr Alicja Święcicka (autorka książki Objawienia gietrzwałdzkie a współczesne objawienia maryjne), która wystąpi z odczytem pt. Aktualność objawień gietrzwałdzkich w 145. rocznicę objawień w Gietrzwałdzie.

Kazimierz Krawczyk (inwestor i fundator Muzeum Objawień Gietrzwałdzkich w Gietrzwałdzie); z odczytem pt. Co wiemy o objawieniach gietrzwałdzkich?

Reklama

ks. dr hab. Krzysztof Bielawny (autor książki Niepodległość wyszła z Gietrzwałdu) z odczytem pt. Demograficzne i niepodległościowe pokłosie objawień gietrzwałdzkich.

Po zaplanowanych referatach odbędzie się dyskusja z możliwością zadawania pytań.

Konferencja odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie przy al. Piłsudskiego 7/9 w Olsztynie (sala 52) w godz. 12-16.

Oprócz Bractwa Przedmurza-Olsztyn jej współorganizatorami są Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej i Żołnierze Chrystusa.

Patronami Honorowymi Konferencji są arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, starosta olsztyński Andrzej Abako.

Mat.prasowy

Objawienia gietrzwałdzkie są jedynymi zatwierdzonymi przez Kościół rzymskokatolicki (1977 r.) objawieniami maryjnymi w Polsce. Miały one miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 r. W przykościelnym klonie Matka Boża objawiła się aż 164 razy. Ich wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafrańska i 12-letnia Barbara Samulowska.

Do Sanktuarium w Gietrzwałdzie corocznie przybywają liczne grupy pielgrzymów. W 1970 r. papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł bazyliki mniejszej.

2022-10-04 09:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: wrześniowe uroczystości w rocznicę objawień

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

Anna Głos

Miejsce objawień współcześnie

Miejsce objawień współcześnie

Początek września to nie tylko rozpoczęcie nowego roku szkolnego, ale także uroczystości odpustowe w gietrzwałdzkim sanktuarium na Warmii. 142. lat temu w Gietrzwałdzie dwóm dziewczynkom Basi Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej objawiła się Matka Boża. Objawienia trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Gietrzwałd jest jednym z 12. miejsc na świecie, gdzie objawienia Matki Bożej zostały zatwierdzone przez Kościół.

Uroczystości w Gietrzwałdzie odbędą się w niedzielę 8 września, o godz. 11.00. Mszy św. przy źródełku przewodniczył będzie biskup Andrzej Dziuba – ordynariusz diecezji łowickiej. W wigilię uroczystości, 7 września, w gietrzwałdzkim sanktuarium odbędzie się Msza św. połączona z nieszporami ku czci Matki Bożej, a także Wieczór Uwielbienia czyli Młodzieżowe Czuwanie Modlitewne, poprzedzone Różańcem i Apelem Maryjnym. Początek o godz. 21.00. Natomiast o północy będzie miała miejsce Msza św. w intencji nowych powołań do służby w Kościele, zakończona procesją do źródełka. W niedzielny poranek z olsztyńskich i ostródzkich parafii wyruszą także piesze pielgrzymki do Gietrzwałdu.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Dzisiaj wielu biskupów czyni dobro bez rozgłosu

2022-12-05 09:10

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Przyjemnie jest otrzymywać prezenty i przyjemnie jest je dawać, zwłaszcza wtedy, gdy obdarowany jest wyraźnie szczerze zadowolony. Od najdawniejszych czasów ludzie obdarowują się, by wyrazić swoje poddaństwo/zależność lub jako wyraz życzliwości. W chrześcijaństwie zwyczaj obdarowywania się prezentami w grudniu – 6 grudnia – lub też i w wigilię Bożego Narodzenia – pod choinkę, rozpowszechnił się głównie za sprawą św. Mikołaja, biskupa Miry, żyjącego w IV wielu po Chrystusie.

Biskup ten otaczał wielką troską ubogich i wszelkich potrzebujących. By uniknąć rozgłosu, pomocy tej udzielał pod osłoną nocy, pozostając nieraz anonimowym dobroczyńcą. Obchodzenie jego święta już od IV wielu stało się okazją do naśladowania jego dobroczynności. Ale to nie tylko dawni biskupi takimi byli. Zmarły w 1968 roku dziś Sługa Boży, biskup siedlecki Ignacy Świrski mógł w testamencie napisać: „W spadku po mnie nikt nie dostanie nic”. Rzeczywiście. Wszystko, co miał, rozdawał ubogim, a to, co mu było potrzebne do zarządzania diecezją, uważał za własność diecezji. Kiedy klerycy zapytali go kiedyś, czy to prawda, że książę kardynał Adam Stefan Sapieha, arcybiskup metropolita krakowski, miał bardzo niewiele, odpowiedział: „Niewiele? On nic nie miał!”.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję